Connect with us

Uudised

Kuidas sinivetikat ära tunda ja mida ette võtta

Enamus sinivetikaid on inimesele ohutud. Sinivetikas iseenesest ei ole mürgine, vaid tema raku sees olevad mürgid sattuvad vette sinivetika lagunemise tagajärjel ja need mürgid on juba ohtlikud.
Kui täheldate supluskohas vee värvumist rohekaks, pruunikaks või koguni punakaks, siis sisaldab see massiliselt vetikaid. Vetikate massilist esinemist nimetatakse ka vee õitsemiseks.
Sinivetikad on oma nime saanud sinisest pigmendist fükotsüaniinist, mis elus vetikas on tavaliselt peidetud roheliste pigmentide alla. Surnud vetikamass on sageli roheline ja jätab kaldaäärde sinise triibu. Veel on kopituse lõhn.
Kui täheldatakse supluskohas sinivetikate esinemist, tuleks sellest viivitamatult teavitada supluskoha omanikku või valdajat, omavalitsust, asukohajärgset keskkonnajärelevalve asutust ja terviseameti Hiiumaa esindust telefonil 4632 1809.
Siinne inspektor võtab proovid vetikaliikide ja nende hinnangulise arvukuse määramiseks ning  saadab proovid laboraisse.
Meres on mürgised vetikaõitsengud põhjustatud enamasti eukarüootsete vetikate poolt. Isegi kui õitsengut põhjustav vetikaliik ei ole toksiline, on sinivetika massiesinemised ebameeldivad.
Mürgituse võib sinivetikatest saada ainult suu kaudu, neelates alla sinivetikarikast vett. Läbi naha mürk ei tungi, kuid tundlikuma nahaga inimestel ja lastel võib põhjustada nahalöövet, silmade kipitust ja punetustust, halba enesetunnet ja kõhulahtisust, aga ka palavikku, nohu ja köha, lihasevalu ja tasakaaluhäireid.

Allikas: Terviseamet

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...