Jälgi meid

UUDISED

Kuum ilm meelitab randa

Anu Pallas
Kui eelmise nädala algul oli merevesi Kärdlas 13–14 kraadi, siis reedel mõõdeti seal juba 18 ja Heltermaal koguni 21 soojakraadi, mis lisaks suplejaile sobib hästi ka sinivetikatele.
Nädalavahetusel tuli teade, et Eesti põhjarannikul on meres sinivetikad juba kiiresti kasvama hakanud ja vesi muutunud mürkroheliseks.
Hiiumaa ametlikes supluskohtades, Kärdlas Hausmal ja Rannapaargu juures, Tõrvaninal, Luidjal, Liivalaukal ja Kassaris võttis terviseamet viimati veeproove 8. juulil ja siis oli vee kvaliteet kõigis kuues kohas väga hea.
Kõrgessaare osavalla ainsas ametlikus ujumiskohas Luidjal oli laupäeval rahvast murdu. Muidu kristallselge vesi oli kalda ääres pisut sogane nagu siis, kui vetikas vohama valmistub. Sama võis täheldada ka Kassaris, kus vesi oli laupäeva õhtul samuti veidi hägusaks tõmbunud.
Osavaldadest öeldi Hiiu Lehele, et põhimõtteliselt peaksid suvitajad veeproovide andmed ja nende uuendused ametlikes supluskohtades ka üles leidma – reeglina asuvad need veeohutusstendidel.
Lisaks ametlikele supluskohtadele käiakse ujumas ka mujal randades, kus veeproove ei võeta ja vee kvaliteedis peab ise veenduma.
Pühalepa osavallas käiakse peale Tõrvanina ujumas veel mitmel pool, näiteks Vahtrepal ja Värssu sadama juures, kus vald heakorral silma peal hoiab. Emmaste osavallas on lisaks ilus rand Prähnul, mis aga asub eramaal ja vald seal toimetada ei saa. Ujuda ei tohi Sõru sadamas, nagu sadamates üldiselt, kuid sadamast Tohvri poole jääval alal pole see keelatud. Käina osavallas on tuntud ujumiskohad ka Lussuliiva ja muidugi Piibunina.
Käina osavalla haldusjuht Tõnu Koppel ütles, et aeg-ajalt leitakse randadest prügi ja see tuleb muidugi ära koristada. Viimasel ajal siiski üha vähem ja tavaliselt viiakse prügi kogumispunktidesse, seda enam, et Hiiumaa külaliste jaoks toimib eelmakstud prügikottide süsteem. Randades, kus prügikastid puuduvad, tuleb suvitajal oma prügi kindlasti endal kaasa võtta.

ANU PALLAS

Sinivetikas muutub ohtlikuks lagunedes
Läänemeres elavad sinivetikad praktiliselt igal aastaajal, kuid suvel tekivad soodsatel tingimustel sinivetikaõitsengud avameres. Sinivetika vohamist soodustavad tuulevaikus ja päikesepaiste, kui avamere veetemperatuur tõuseb üle 15 kraadi. Avamerelt kanduvad vetikad randa sobiva tuule ja hoovustega. Sinivetikad ise ohtlikud ei ole, kuid vetikaraku lagunemisel erituvad mürgid, mis võivad põhjustada erinevaid tervisehädasid. Kui oleme sellise veega kokku puutunud, siis soovitatakse võimalikult ruttu end puhta veega üle loputada. Ohtlik vetikas jätab kividele ja kalda äärde sinise jälje ning veel on kopituse lõhn. Sinivetikad kaovad randadest tavaliselt koos ilmamuutusega.
Allikas: Maakodu

Veel lugemist:

TERVIS

Terviseamet võttis nädal tagasi, 29. juunil veeproovi Luidja supluskohast. Reedel, 2. juulil saabunud vastusest selgus, et Luidja rannavees vohabki sinivetikas. Terviseameti veebilehel saab kontrollida,...

JUHTKIRI

Vallavalitsus teatas teisipäeval, et terviseamet hinnangul võib Luidja rannas nähtud hõljum olla sinivetikas. Küsisime vastust tervise- ametist, sest võetud veeproovi tulemus pidi selguma paari...

TERVIS

Vald teatas teisipäeval, 29. juunil, et terviseameti hinnangul võib Luidja rannas nähtud hõljum olla sinivetikas, rannast võetud veeproovi tulemus pidi selguma paari päevaga. Ka...