Connect with us

Uudised

Kolm raamatut lapsevanematele

September on kohe käes. Lastele ja noortele tähendab see õppetöö algust uues klassiastmes. Osale neist on tegemist esimese klassiga ja esimese koolipäevaga üldse. Lapsed tunnevad kooli alguse suhtes põnevust ja ootusärevust, kuid ka lapsevanemad on uues olukorras. Kuidas toetada oma last esimesse klassi minekul kõige paremini? Appi tulevad Soome autorid Timo Parvela ja Jari Sinkkonen oma raamatuga “Kooli!”.
Raamat kirjeldab hästi, kuidas olla lapse jaoks olemas, tunnustada tema pingutusi ning arendada tema isiksust parimal moel. Raamat annab ülevaate esimese klassi õpilase olemusest: kirjeldab põgusalt arengupsühholoogilisi teooriaid, koolis toimuvat läbi õpetaja ja õpilaste silmade, mida ja kuidas koolis õpitakse, sotsiaalseid suhteid koolis ja koolielu üldiselt.
Kuigi raamat toob näiteid Soome koolisüsteemist, on meil raamatust palju õppida. Raamatu tõlkija Mare Leino rõhutab, et lapse kasvatamisest ja õpetamisest on oluliselt tähtsam soov oma järeltulijat mõista – saada teada, mida ta tunneb ja mõtleb ning “Kooli!” annab selleks mõtteainet.
HUPSi raamatukogust leiab lugemist ka lapsevanem, kelle laps juba käib kooliteed. Lapsevanematel tekib tihti küsimus, kuidas peaks aitama lapsel õppida? Kui palju on kõik muutunud võrreldes enda kooliajaga? Garry Burnett ja Kay Jarvis on koostanud raamatu “Õpime koos lapsega õppima”, mis annab praktilisi näpunäiteid ja harjutusi, kuidas last koolitööde juures efektiivselt aidata ning soodustada tema teadmiste ja isiksuse arengut.
Autorid kirjutavad: “Täiskasvanuna arvame, et peaksime oskama vastata kõikidele laste küsimustele. Tegelikult on oluline aktsepteerida, et me ei tea kõike, kuid peame teadma võimalusi, kuidas aidata lapsel leida õigeid vastuseid.”
Kooli algul tuleks meenutada, et lapsed on targad ning täiskasvanud saavad aidata sellel tarkusel ja loovusel areneda ja avalduda. Sellise nurga alt on Jesper Juul kirjutanud raamatu “Sinu tark laps”, mis aitab lapsevanematel oma lapsi mõista ja nendega paremini suhelda.
Raamat toob hulgaliselt näiteid elust ning analüüsib lihtsal viisil, kuidas vormida vanemate armastus armastavaks käitumiseks ja oma head kavatsused tõhusaks läbisaamiseks peres.
Koolihooaeg hakkab hooga pihta ja seda ka lapsevanemate jaoks. HUPSi kontor ja raamatukogu asub Kärdlas, HUPSi majas, Uus 4/5, nüüd teisel korrusel. Astuge sisse!

Iris Vahtra
Psühholoog-
noortenõustaja

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...