Connect with us

Uudised

Keskväljakul peeti sarikapidu ja pandi nurgakivi

Laupäeval oli Kärdla keskväljaku ehituse vahetähtaeg, reedel sai väljak sümboolse nurgakivi ja samas peeti maha ka sarikapidu.
Vallavanema asendaja Toomas Rõhu ütles, et tööd on graafikus ja ehitaja tubli ning nüüd sai parandatud ainus viga, paika sai keskväljaku nurgakivi, mis asub nüüd jõulukuuse aluse sees.
Nurgakivi kapslisse pani projekti “Hea avalik ruum” programmijuht Kalle Velle­voog projekti plakati, ASi Merko Ehitus Eesti juhatuse esimees Ivo Volkov Merko ajalehe ja kaitsemaski, et tulevased põlved teaksid, mis oludes ehitustööd toimusid. Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann lisas reedese Hiiu Lehe ja Postimehe ning ühe mündi.
Nurgakivi täitsid seguga kõik, kes aastate jooksul projektiga seotud: vallavanema asendaja Toomas Rõhu, lapse­hoolduspuhkusel viibiv Hiiumaa vallavanem Reili Rand, volikogu esimees Aivar Viidik, osavallavanem Lauri Preimann, arenguosakonna juhataja Monika Pihlak, valla arhitekt Kaire Nõmm, endine Kärdla linnapea ja Hiiu valla­vanem Georg Linkov, Hiiu valla maa- ja linnaplaneeringute spetsialist Jürgen Vahtra koos tütrega, Ivo Volkov, Kalle Vellevoog ja teised.
“Loodan, et tuleb ilus keskväljak. Hiiumaa inimesed võtavad selle omaks ja saame kõik uuest linnasüdamest rõõmu tunda,” ütles Rõhu vahetult enne nurgakivi paigaldamist.
Seejärel peeti ära ka pergola ehk varikatuse sarikapidu. Kuuseokstest pärja järele ronis Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann, kes saagis lati läbi ja tõi pärja varikatuse sarikatelt alla. Vana kombe kohaselt andis ta ehitajatele üle viinapudeli ja kutsus nad kaetud suupistelauda.
Valla arenguosakonna juhataja Monika Pihlak ütles, et Kärdla on otsinud oma keskväljakule lahendust väga pikka aega. “Eesmärk on alati olnud, et liiklusskeem oleks selgem ja inimesed saaks väljakule tuua, et neil oleks siin midagi teha,” rääkis Pihlak.
Praegu realiseeruv projekt seda kõike ka teeb – autodele luuakse omaette liikluskoridor ja inimestele suurepärased võimalused linnasüdamesse tulemiseks ja siin olemiseks. Väljaku projekteerijad on loonud väga inimsõbraliku ala, mida ehk praegu, kui ehitus pooleli, veel ei adu.
Kärdla keskväljak on üheksas linnasüda, mis valmimas Eesti Vabariik 100 juubeli­programmi “Hea avalik ruum” toel. Programmijuht, arhitekt Kalle Vellevoog ütles, et mõte ongi tuua inimesed tagasi ajaloolistesse linnasüdametesse, “et siin ei laiutaks lihtsalt üks asfaldiväli, vaid inimestel oleks tegevust.”
Vellevoog leidis, et see, mis Kärdla keskväljakul juba näha, on märkimisväärne: “Ma usun, et kui kõik need atraktsioonid ja vormid siin valmis saavad, leiavad inimesed uuesti tee väljakule ja neil äridel, mis siin on, hakkab järjest paremini minema.”
Ehitus jääb meelde
Keskväljaku ehitust soosis soe ja lumetu talv, korralik proovikivi aga oli kevadine eriolukord. Ehitustööd jätkusid sellest hoolimata. Ivo Volkov ütles, et töötajad ei saanud liikumispiirangute ajal nädalaid koju ja seetõttu jääb Kärdla keskväljaku ehitus neile pikaks ajaks meelde.
Volkov kinnitas, et laupäeva­seks vahetähtajaks kokku­lepitud tööd on kõik valmis ja ka edaspidised tööd kulgevad plaanipäraselt. Kärdla keskväljaku rekonstrueerimine algas mullu hilissügisel ja kõik peab valmis olema selle aasta novembriks.
Keskväljakut ehitab AS Merko Ehitus Eesti, omaniku­järelevalvet teeb OÜ Tarindi­prof.
Projekti maksumus kokku on 1,86 miljonit eurot, millest Euroopa Regionaalarengu fondi toetus Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme kaudu 1,58 miljonit eurot.

Veel lugemist:

Arvamus

Turismihooaeg on vaikselt ent järjekindlalt lähemale nihkumas. Ainult kohane tundub küsida – mis on sinu jaoks see midagi, mida iga külaline võiks, peaks tahtma...

Galerii

Laupäeva, 18. mail toimus Käina kardirajal hiidlaste kevadlaat. Müügil olid Hiiumaa Köögi ja Pagari eritooted ja rahva lemmikud, kohalikke sööke ja jooke, kohalikku käsitööd...

Loodus

Tänavu Eestis aasta loomaks kuulutatud saarmad jätavad loodusesse oma elutegevusest märke, mille põhjal saab loodusuurija Tiit Marani sõnul öelda, et nende arvukus Hiiumaal on...

Uudised

Samal ajal kui kompanii Hiiumaa kaitseliitlasi pidas saare ühes otsas lahinguid „vaenlase” dessantväelaste vastu, ehitas pioneeripataljon saare teises otsas rahulikult silda. Sealjuures mitte mingit...