Connect with us

Uudised

Keskväljaku ehitustööde algus teadmata

Harda Roosna
Hoolimata sellest, et uuenenud Kärdla Keskväljak peaks valmima juba aasta lõpuks, ehitajat alles otsitakse ning paigas pole veel ka ehitustööde algusaeg.
Kärdla Keskväljaku ümber­ehitamiseks eraldati piir­kondade tugevdamise programmist juba mullu 1,58 miljonit eurot ja ehitus peaks algama veel sel kevadel.
Keskväljaku ehitusprojekt on praeguseks läbinud ekspertiisi ja seda viimistletakse. “Lõplikult pole projekti veel vastu võetud,” märkis Hiiumaa valla arendusosakonna juhataja Monika Pihlak reedel.
Mullu jaanuaris ütles Pihlak Hiiu Lehele, et projekt peaks valmis olema hiljemalt 1. novembriks, misjärel oleks vald korraldanud ehitushanke. Pihlak kinnitas, et EASi tähtajaks, 1. novembriks oli põhiprojekt valmis, kuid sellele tuli teha ekspertiis, millest sõltub ka ehitusluba. “Tulenevalt ekspertiisist tuli projekti viimistleda, kuid ütleksin, et need täpsustused on pigem kosmeetilist laadi,” selgitas Pihlak. Paralleelselt koostatakse praegu hanget ehitaja leidmiseks ja veebruaris võiks tema sõnul hanke välja kuulutada.
Pihlaku sõnul väikene viivitus on küll tekkinud, aga suund on tähtaegades püsida. “Ma väga siiralt loodan, et kõik sujub, ehkki ehitusega seonduv on üsna prognoosimatu,” viitas Pihlak, et hankeid vaidlustatakse, ehituse käigus võib maapõuest midagi väärtuslikku välja tulla jne.
Keskväljaku ümberehitus peaks lõppema hiljemalt 31. detsembriks ja sellest tähtajast loodab vallavalitsus ka kinni pidada.
Mullu ütles arenguosakonna juhataja, et Keskväljaku ümber­ehitamise maksumus on 1,86 miljonit eurot, millest omavalitsus investeerimis­laenuna panustab 279 000 eurot. Küsimusele, kas eelarve on endiselt sama, vastas Pihlak reedel, et praeguse seisuga on sama, aga ehitushanke tulemusena võib see siiski veel muutuda.
Samuti pole veel teada, missugused ümberkorraldused liikluses seoses ehitusega ees ootavad. “Esmased liiklus­korralduse muudatused selguvad ehitushanke koostamise käigus, tegelikud ehitajaga koostöös töö käigus,” märkis arenguosakonna juhataja. Ta lubas, et kõigest teavitatakse elanikke piisava ajavaruga ette.
Parkimiskohti enam
Möödunud aastal toimunud uue Keskväljaku projekti arutamise rahvakoosolekutel küttis enim kirgi vähene parkimis­kohtade arv, sest juba praegusel väljakul on sageli palju sõidukeid ning parkimiskohti napib.
“Parkimiskohti on oluliselt rohkem kui võidutöös, kus neid ei olnud üldse, kuid veidi vähem, kui on praegu,” ütles Pihlak. Tema sõnul luuakse aga alternatiivseid parkimiskohti väljaku lähedale.
Sel nädalal kohtusid Pihlak, valla arhitekt Kaire Nõmm ja arenguspetsialist Aivi Telvik Keskväljaku-äärsete kinnistute omanikega. Arenguosakonna juhataja sõnul olid kohtumised konstruktiivsed.
“Kuivõrd väljaku põhi­lahendus ei ole muutunud, pole ka üllatusi,” tõdes ta. Pihlak ütles, et tehti vaid täpsustusi, mis on tekkinud seoses täpsema projektiga. “Omanikud on ootel ning soovivad näha uut väljakut,” kinnitas arenguosakonna juhataja.
Turu tänav valmib
Hiiumaa valla möödunud aasta eelarves eraldati 45 000 eurot siiani sisuliselt olematu Turu tänava ehituseks, mida pole suudetud valmis ehitada paarikümne aasta jooksul. Takistuseks oli nii rahanappus kui vaidlused Õlletare omanikuga selle üle, kui palju maksab teemaale ehitatud välikemmergu lammutamine.
Pihlak kinnitas, et paralleelselt Keskväljaku ehitusega valmib lõpuks sel aastal ka Turu tänav. Eelmisel aastal tegeles vallavalitsus muu­hulgas ka Keskväljakuga piirnevate tänavate valla omandisse taotlemisega. Nii kuuluvad nüüd vallale Põllu, Uus ja Turu tänav. “Riigilt maa saamine ja kinnistamine oli aega­võttev protsess,” ütles Pihlak, “kuid nüüd on takistused Turu tänava ehitamiseks ära langenud.”

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...