Jälgi meid

UUDISED

Rooeksperdid harjasid Soera talumuuseumi rehielamu katust

Soera talumuuseumi kompleksi kõige suurema hoone, rehielamu katusel tehti eelmisel nädalal hooldustöid, et rookatuse hari järgmised kümmekond aastat vastu peaks.
“See vana katusehari on üksteist aastat tagasi meie tehtud,” sõnas OÜ Reedfly juhataja Siim Sooster vana hoone katust silmitsedes. Katusele oli seatud paar redelit ja hoone ees oli katte all roog, mis varutud uue katuseharja ja paranduste tarvis. Paarimees toimetas parasjagu midagi seal kõrgel, korstna juures. Soosteri sõnul on rookatuse harja iga keskmiselt kümme aastat ja seda tuleb uuendada sagedamini kui katust. Soera rehielamu rookatus aga olevat tehtud eelmise sajandi 90ndate keskel või alguses. “Mäletan, et seda käisid millegipärast tegemas Saaremaa mehed,” rääkis Hiiumaa ettevõtja, kes toona alles alustas ja oli tookord enda sõnul väga solvunud, et tema käest hinnapakkumist ei küsitud.
Praegu on Siim Sooster OÜ Reedfly kaheliikmelise juhatuse liige ja töid ja tellimusi on ettevõttel palju. “See on kevadeti ikka nii,” lausus ta ja pakkus, et järgmisele objektile saavad nad minna kolme-nelja päeva pärast, kui Soeras tööd lõpetatud.
Kogu aeg tööjärg ees
“Võtame igal aastal mõne sellise parenduse ette, et säilitada seda, mis meil on,” rääkis talukompleksi haldava Palade loodus­hariduskeskuse juht Karin Poola.
Seda on püütud teha järjepidevalt, sest töid paarisaja aastase ajalooga talukohas jätkub. Ehitustööd maksavad teadagi palju – näiteks katuseharja kordategemine ligi 2000 eurot, aga Poola sõnul on valla ja osavalla toel kuludega hakkama saadud. Mõnel aastal on toetanud ka muinsuskaitseamet, millele taotlus on esitatud.
Nii sai eelmisel aastal korda kelder, varem on remonditud aidad ja harjatud aidakatused, suur töö oli korendusaedadega, järgmisena on plaanis ette võtta vana söögimaja, kus praegu on õppeklass. “Kui kõik hästi läheb, siis saame suve lõpuks sinna uue katuse ja aknad natuke suuremaks, sest see maja on ajale väga jalgu jäänud ja on lastega töötamiseks väga pime,” selgitas Karin Poola. Ja siis tuleb tema sõnul vaadata, mida teha rehetoa põrandaga.

Veel lugemist:

UUDISED

SA Hiiumaa Sadamad võtab kuni 1 miljon eurot sild­finantseerimislaenu välja­makseteks Sõru ja Kalana jahi­sadamate ehitustööde eest. Loa laenu võtmiseks Hiiumaa valla garantii tagatisel andis...

UUDISED

Hiiumaa Metsaselts kutsub laupäeval 6. novembril kell 11 Soera Talumuuseumi parklasse uudistama metsas kasutatavaid masinaid ja tööriistu, aga mitte neid tavalisi, mida igaüks saab...

UUDISED

Vallavalitsus tunnistas juuni lõpus edukaks ASi Tariston pakkumuse Käina Spordikeskuse ehitustöödele, mille maksumus 512 300 eurot. Hanke eesmärgiks on kooskõlas Spordi tn 8 ja lähiala...

TRANSPORT

Eilsest on Käina alevikus seoses teeehitustöödega suletud Hiiu maantee, ka bussiliiklus on ümber suunatud. Riigitee nr 81 Kärdla-Käina kilomeetritel 18,85–20,2 ehk Hiiu maantee lõigul...