Connect with us

Juhtkiri

Kes valvab merepiiri?

Rahulik Läänemeri pole reedest saadik enam rahulik. Stockholmi saarestikus on alanud ulatuslik Rootsi sõjaväeoperatsioon, kuhu on kaasatud laevu, koptereid, aga ka maaväge. Arvatavalt Vene päritolu objekti märkamine Rootsi vetes on vaid üks viimase aja piiririkkumistest. Rootsi on viimastel kuudel teatanud ka Vene õhujõudude aktiveerumisest Läänemere kohal.
Rootsi ametiisikud ei kommenteerinud, kas Rootsi kaitsejõud otsivad ka isikuid, kes on võinud arvatavatest allveesõidukitest väljuda ja maale tulla, kuid meedia spekuleerib ka seesuguse piiririkkumise üle.
Meiegi asume otse Eesti merepiiril ning piirivalve- ja politseiamet (PPA) on nüüd võtnud Saare- ja Hiiumaa mereala kõrgendatud tähelepanu alla.
Mereväe vanemleitnant Ott Laanemets ütles Postimehele, et Eestis on riigikaitse fookus seni olnud maal mitte merel, justkui ei olekski me teadvustanud, et asume mere ääres. Ta viitas, et kui vee peal toimuval hoiab silma peal PPA, siis sellest, mis toimub vee all, ei tea me suurt midagi.
Millised on kohapealsed võimalused avastada kahtlast tegevust Hiiumaa lähistel, territoriaalvetes ja väljaspool seda? Kas meil Hiiumaal tehakse veel rannikul piirivalvepatrulle? Patrullijad ehk märkaksid kui näiteks saarele peaks veetsi toodama kahtlasi seljakotiga mehi. Kui palju elab veel ranna lähedal inimesi, kes võõraid märkaks ja neist teada annaks?
Üks valdkonnaga hästi kursis asjatundja ütles, et võime ju piiri kaugelt ja kõrgelt vaadata, kuid see ei tähenda veel piirivalvet, sest kaugeltvaatajal puudub side kohalike inimeste ja oludega.
21. oktoober 2014

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...