Connect with us

Uudised

Kes mäletab Kassari kabeli pärgi?

Maarja Roosi
On hingedeaeg. Ees ootab jõuluaeg. Pikad pimedad õhtud kohe kutsuvad süütama küünla ja meenutama ammumöödunud aegu, kunagi elanud inimesi, vaatama vanu fotosid.
Möödunud kuumal suvel tulid ootamatult nähtavale aastaid kadunud olnud värvilised metallpärjad, mida 1968. aastal Hiiumaal maalipraktikal olnud tollase kunsti­instituudi tudengid avastasid armsa pisikese kiriku ehk Kassari kabeli seintelt.
Tollane tudeng Krista Roosi oli igal aastal Hiiumaal käies pärinud nende kaunite pärgade järele erinevatelt inimestelt, kahjuks tulemusteta. Sel suvel leidis Krista oma ema, akadeemik Helle Simmi Kassari kabelit puudutavate artiklite väljalõiked, millest katkendid on siin.
18. märtsil 1975 kirjutati ajalehes Nõukogude Hiiumaa saare arhitektuuri­mälestistest, muuhulgas ka Kassari kabeli ajaloost ja sellest, et kabelis peeti jumala­teenistusi. Hiljem kasutati kabelit peamiselt metallist valmistatud pärgade panipaigana. Matustel riputati üks pärg kabeli seinale. Selle lintidel oli kirjas surnu nimi ja sageli ka elukutse. Millest ja millal selline komme alguse sai, pole täpselt teada.
Sama aasta 22. märtsi lehes jätkub Volli Mäeumbaia kirjutis Kassari kabelist. Kirjas on, et 1972./1973. aasta talvel langes kabeli lagi sisse. Kultuurimälestiste kaitse inspektor Avo Poola organiseeris hoogtööpäevaku Kassari kabeli sisemuse korrastamiseks. Osavõtjateks olid Kassari kohalikud elanikud ja ka paljud kaugemal elavad hiidlased. Kaasa lõid ka suvehiidlased kirjanik Harald Suislepp ja Olev Eskola. Lembit Odres oli alati abiks. Edasi jätkab Volli Mäeumbaed: “Praht viidi prügimäele. Altar võeti koost lahti ja viidi koos pärgadega Pühalepa kirikusse seniks, kuni katus ja lagi saab remonditud.”
Kahju neist, kelle esi­vanemate nimega pärg sattus Pühalepa kirikusse, sest huligaanid murdsid lahti aknaluugid ja tungisid kirikusse. Raske öelda, palju pärgadest on säilinud.
Sel suvel pildistasid allesjäänud pärjad üles Krista Roosi ja ta tütar kunstnik Maarja Roosi. Tegelikult on pärgasid 30 ringis, aga neist ainult kolm on üsna hästi säilinud.
Nad pöördusid oma ala asjatundjate poole ja said hinnapakkumiseks 1000 kuni 2000 eurot, mis kuluks ühe pärja restaureerimiseks.
Oleneb muidugi pärja seisukorrast ja töö keerukusest.
Oleks ju imeline, kui Kassari kabeli seinu ehiksid jälle kunagi aastate eest esivanematele toodud metallpärjad, mida võiksid siis imetleda nii kohalikud elanikud kui ka arvukad saare külalised. Paraku on see koguduse jaoks suur kulu. Sellist võimalust meil lihtsalt pole.
Nooremad inimesed pole kindlasti sellistest pärgadest kuulnudki, küllap oleks neilgi huvitav neid vaadata. Ometi on ka see tükk meie kultuuri­lugu, meie kalmistute lugu, mida just eriti palju pole jõutud talletada.
Siinkohal palve kõikidele lugejatele, kes on seotud Kassariga. Võib-olla on teil säilinud vanu matusepilte, millele on jäänud kaunis metall­pärg? Võib-olla teate ka seda, kes oli lahkunu ja kes teda tema viimasel teekonnal saatsid? Võib-olla keegi mäletab, kui palju selline pärg omal ajal maksis? Odav see kindlasti ei olnud. Tahaksime ka selgusele jõuda, kus neid valmistati jms. Pildid tagastame teile, kui selleks on soov. Palun, pange kirja ka oma mälestused. See oleks tükk Kassari kabeli ja kabeliaia ajalugu, mis vajab jäädvustamist. Paluge appi nooremad pereliikmed, kindlasti nad abistavad teid, just e-kirjade saatmisel.
Pärgade restaureerimiseks annetuste kogumiseks avasime annetustekasti Kassari kabelis.
Tore oleks, kui saaksime kasvõi ühe restaureeritud pärja juba kevadel kabeli seinale asetada.
Säilinud pärjalintidel on näha, et mälestuspärja on lahkunule toonud ka mitmed ettevõtted ja asutused. Seepärast pöördume palvega ka ettevõtete poole, teha meile väike annetus koguduse arveldusarvele EE632200001120177422 Käina Martini kogudus, märgusõna “Metallpärjad”.
Paberfotod võib saata aadressil Käina Martini kogudus Lootuse tn 4 Käina Hiiu maakond või digitaalselt ühel neist meiliaadressidest simsontriin@gmail.com; kaina@dago.ee; evi987@hot.ee
Kaunist hingedeaja jätku ja rahulikku eesootavat jõulu­aega.

Käina Martini kogudus

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...