Connect with us

Uudised

Kärdla Cup kui kindel kaubamärk

Hergo Tasuja
HERGO TASUJA
Nädalavahetusel hingas Hiiumaa korvpallirütmis – veerandsaja võistkonna osalusel toimus Viskoosa, Palade ja Kärdla spordihallides 18. Kärdla Cup korvpalli­turniir.
Kui võiks arvata, et enam kui kahesaja osalejaga võistluse korraldamine tähendab ööpäevaringselt justkui “orav rattas” olemist, siis Kärdla Cup´i peakorraldaja Mati Kiiver ütles, et tema jaoks oli nädalavahetus väga rahulik.
“Aastatega on kõik paika loksunud ning turniiril on väga tugev tiim, kus kõigil oma kindel roll,” selgitas Kiiver ja naljatles, et kui novembris kogu töö ära teha, saab jaanuaris rahulikult võtta.
Peasekretärina hoiab turniiri ohje Kati Vaht ning sel aastal pani ka Eesti korvpalliliit tugevamalt õla alla. Nimelt oli kohalikele kohtunikele lisaks igas mängu­paigas brigaad mandrilt, kokku kaheksa meest.
Vaadates osalejate nimekirja, siis päris uus oli vaid üks tiim, Kontsertlavad. Seitse naiskonda olid rivis ka 2016. aastal ja meeskondadest enamik samamoodi, mõnel oli eelmisest osalemisest aasta-paar vahele jäänud.
Kiiver tõdes, et välja on kujunenud kindel kontingent, kes igal aastal Kärdla Cup´il osalevad. Erilist rõõmu teeb korvpallitreenerile see, et ka lätlased-leedukad soovivad Hiiumaale tulla. Lätlaste BC Stopiniga on olnud juttu ka sealse naiskonna kaasamisest.
80ndatel toimusid Eestis kolhoosidevahelised korvpalliturniirid, kus ka kultuurilist poolt juurde pakuti. Siis tekkis paus. 2000. aastal tegi Kiiver oma idee teoks ja algatas Kärdla Cup´i – turniiri, mille lahutamatud osad on laupäevaõhtune mälumäng ja disko. Praegu toimub peaaegu igas kuus mõni seeniorite turniir.
Bronn aastani 2025
Kui sel korral osales 18 mees- ja 7 naiskonda, siis ideaalseks peab Kiiver varianti, kus osaleks 18 mees- ja 12 nais­konda. Rohkem me vastu võtta ei suuda, kuna siis peaks kõik võistkonnad saarele jõudma juba reedel ja mängudega alustama laupäeva hommikul. Amatöörklubide puhul on see aga veidi keeruline, kuna eeldab lühemat või üldse töövaba päeva reedel. Samas mõned tiimid ööbivad juba praegu kaks ööd saarel. Kiiver tõi välja ka ühe põneva seiga– ühel satsil on majutus­kohaga ööbimine kokku lepitud aastani 2025!
Meestest võitis karika Setu Sauna Selts, kes möödunud aastal oli kaheksas. Teel karikani pidasid “setukad” mitu tasavägist kohtumist. Sealhulgas poolfinaali, kus nad alistasid tiitlikaitsja, Leedu BC ATEA 42:39 ja finaali, kus Mooste vastu vormistati paremus 37:35.
Mooste, kes on seeniorite klassis maailmameistrivõistlustel hõbemedalile tulnud, alistas finaali jõudmiseks Hiiumaa 34:18.
Pronksimängus kohtusid saare nime kandva klubi eest pallinud Margus Berkmann, Priit Berkmann, Raido Randmaa, Sven Tamme,  Raul  Randmaa, Rain Randmaa, Tõnis Lõppe, Imre Randmäe, Tanel Malk ja Oliver Tatar seega leedukatega. Kuigi hiidlased andsid tugeva lahingu, tuli tunnistada ATEA paremust 42:32. “Leedukatel on justkui emapiimaga sisse söödud suhtumine, et platsil tuleb iga sentimeetri pärast võidelda,” tunnustas Kiiver pronksmedalile jõudnud satsi.
Lisaks neljanda koha saanud Hiiumaale olid kohalikest tiimidest väljas Nõmmekruusi ja Vahet Pole. Eelkõige üllatasid peakorraldajat positiivselt esimesed. “Oli näha, et meeskonnas on areng toimunud,” ütles Kiiver. Oma jälje jättis võistkonnale haiguste­laine, mille tõttu mitu mängijat osaleda ei saanud. Kuid alagrupis oldi teised ja kokkuvõttes teenisid Jaak Verte, Sander Süld, Janek Küttim, Priidu Koppel, Siim Rohtvee, Margo Mölder ja Siim Sau 11. koha.
Vahet Pole sattus väga tugevasse alagruppi, mille võitis tiitlikaitsja ATEA. Turniirisüsteem nägi ette, et alagruppide võitjad mängivad esimesele kuuele kohale, teised kohtadele 7.–12. ja kolmandad kohtadele 13.–18. Seega tuli ka Vahet Polel, kus mängisid Marek Põder, Allan Heinsoo, Allan Maar, Teet Maar, Andrus Ait, Margus Lauri, Priit Haavapuu, Vahur Vesingi ja Martti Vesingi jätkata n-ö teisel turniiril, mille finaalis kohtuti tiimiga Parim Enne. Seal pallib samuti hiidlane, Margus Kastein, kelle tiim otsustava mängu ja teise turniiri võitiski.
Naised olid tublid
Naised mängisid kahes alagrupis, mille kaks paremat kohtusid poolfinaalis ja medali­mängudes. Alagruppide kolmandad ja neljas aga väikese karika turniiril. Finaali jõudsid tiitlikaitsja Sungate ja eelmise aasta neljas, Tartu. Kuna esimene oli pühapäeval lõunasele parvlaevale koha broneerinud ja üldjärjekorras sadamas oodata ei soovinud, anti tartlastele loobumisvõit.
Hiidlaste KK Askus, kelle eest pallisid Kirsti Kerves, Ulvi Sedrik, Ülle Paasoja, Marika Koppel, Anneli Ilumets, Kaja Antons, Jaana Üksik, Hanna Haavapuu ja Maria Reino, sattus alagrupi kolmanda kohaga minikarika eest mängima. Selle turniiri nad ka võitsid ja olid seega kokkuvõttes viiendad.
“Naistel olid alagrupis kõik niiöelda ühe viske mängud ehk võiduvõimalus igas kohtumises,” tunnustas Kiiver sitkelt mänginud Askuse naiskonda.
Turniiri parimateks mängijateks nimetati Külli Lember Tartu naiskonnast ja Margus Säärekõnno Setu Sauna Seltsist.

Veel lugemist:

Uudised

Kärdla ja Palade kooli õpilased näitasid kõigis kolmes üle maailma tehtavas ainetestis kõrget taset, loodusteaduste testis aga ületasid teadmistega isegi maailma tipus olevaid Singapuri...

Ahto ilmajutud

Olulist lumelisa viimastel päevadel tulnud pole. Järgnevad päevad tulevad talviselt karged. Igatahes paistab see talveidüll selleks korraks tasapisi lõpule jõudvat, kuna uue nädala algul...

Uudised

Kaks kaitseliitlast viidi Hiiumaalt Tallinna haiglasse pärast õppuse Orkaan käigus autoga kraavi sõitmist.

Uudised

Viscosa kultuuritehase eestvedajad ostsid neljapäeval Kõrgessaare mõisa viinaköögi ning jätkavad seal majutusasutuse pidamist, lootes samas, et hoonest saab ka kogukonnakeskus. Hotell Utoopia hakkab omanike...