Connect with us

Uudised

Kaasava eelarve ideid saab veel esitada

Kaasava eelarve konkurss on ülehiiumaine ning igal osavallal on ideede toetamiseks 10 000 eurot.
Tänu kaasavale eelarvele on Hiiumaal juba palju ära tehtud – näiteks said Emmaste bussipeatuste valgustid päikesepaneelid ja Tärkma sadama juurdesõidutee mustkatte, Kärdlas rekonstrueeriti Nuku­teater, puhastati Näkitiiki ja rajati välijõusaal. Viimase idee üks autoreist, Liis Remmelg rõhutas, et projekt sündis kogukonna koostööna. Head meelt teeb talle, et igal Hiiumaa elanikul ongi nii võimalus kaasa rääkida, kas ideid esitades või osaledes rahvahääletusel.
Tärkma sadama arendaja Margus Kasteini sõnul on kaasava eelarve algatus väga tänuväärne, sest see annab igale inimesele võimalusele käia lauale idee ja oma hääle kaudu panustada selle elluviimisse. “Kogukonna teevad paremaks inimesed ise,” ütles Kastein, et ilma inimeste panuseta ei juhtu midagi.
Parim idee on see, kus kogukond võidab. Tärkma sadam on selle puhul hea näide – mustkatte sai poolekilomeetrine teejupp, kuid sellest võidavad kalurid, jäätee kasutajad jt külastajad. “Head ideed panevad küla elama,” rõõmustas ta.
Kõrgessaares asfalteeriti 2017. aastal noortemaja, raamatukogu ja lasteaia juures asuv parkimisplats ning juurdepääsutee. Idee autor Leelo Sarapuu ütles, et haaras kaasava eelarve võimalusest kinni, sest teda segas, kui viletsas seisus olid teed majade ümber. Ta lisas, et selleks, et kõrgemal ja kaugemal teataks, mis toimub kohalikul tasandil, tuleb suu lahti teha ja rääkida. “Pole tähtis, kas saab toetust või ei saa, kuid kui ei küsi, ei saa midagi,” innustas Leelo kõiki ideid esitama.
Pärast ideede laekumist paneb vallavalitsuse komisjon kõik sobivad ettepanekud elektrooniliselt läbi viidavale rahvahääletusele. Isikut tõendava dokumendi alusel saab hääletada ka osavallavalitsustes. Iga vähemalt 16aastane hiidlane saab anda oma hääle kuni kolme lemmiku poolt.
Hiljemalt 29. märtsiks reastatakse osavalla põhiselt enim vallaelanike toetust pälvinud ettepanekud. Need viiakse ellu vallavalitsuse või idee esitaja poolt.
Saada oma idee(d) vallavalitsusele hiljemalt 22. veebruariks meilile valitsus@hiiumaa.ee või too see mõnda vallamajja Hiiumaal.
Lisateave kodulehelt vald.hiiumaa.ee ja küsimustele vastab arenguspetsialist Aivi Telvik meilil aivi.telvik@hiiumaa.ee või telefonil 517 5585.

Mirjam Savioja
vallavanema assistent

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...