Connect with us

Uudised

Kaasava eelarve ideid saab veel esitada

Kaasava eelarve konkurss on ülehiiumaine ning igal osavallal on ideede toetamiseks 10 000 eurot.
Tänu kaasavale eelarvele on Hiiumaal juba palju ära tehtud – näiteks said Emmaste bussipeatuste valgustid päikesepaneelid ja Tärkma sadama juurdesõidutee mustkatte, Kärdlas rekonstrueeriti Nuku­teater, puhastati Näkitiiki ja rajati välijõusaal. Viimase idee üks autoreist, Liis Remmelg rõhutas, et projekt sündis kogukonna koostööna. Head meelt teeb talle, et igal Hiiumaa elanikul ongi nii võimalus kaasa rääkida, kas ideid esitades või osaledes rahvahääletusel.
Tärkma sadama arendaja Margus Kasteini sõnul on kaasava eelarve algatus väga tänuväärne, sest see annab igale inimesele võimalusele käia lauale idee ja oma hääle kaudu panustada selle elluviimisse. “Kogukonna teevad paremaks inimesed ise,” ütles Kastein, et ilma inimeste panuseta ei juhtu midagi.
Parim idee on see, kus kogukond võidab. Tärkma sadam on selle puhul hea näide – mustkatte sai poolekilomeetrine teejupp, kuid sellest võidavad kalurid, jäätee kasutajad jt külastajad. “Head ideed panevad küla elama,” rõõmustas ta.
Kõrgessaares asfalteeriti 2017. aastal noortemaja, raamatukogu ja lasteaia juures asuv parkimisplats ning juurdepääsutee. Idee autor Leelo Sarapuu ütles, et haaras kaasava eelarve võimalusest kinni, sest teda segas, kui viletsas seisus olid teed majade ümber. Ta lisas, et selleks, et kõrgemal ja kaugemal teataks, mis toimub kohalikul tasandil, tuleb suu lahti teha ja rääkida. “Pole tähtis, kas saab toetust või ei saa, kuid kui ei küsi, ei saa midagi,” innustas Leelo kõiki ideid esitama.
Pärast ideede laekumist paneb vallavalitsuse komisjon kõik sobivad ettepanekud elektrooniliselt läbi viidavale rahvahääletusele. Isikut tõendava dokumendi alusel saab hääletada ka osavallavalitsustes. Iga vähemalt 16aastane hiidlane saab anda oma hääle kuni kolme lemmiku poolt.
Hiljemalt 29. märtsiks reastatakse osavalla põhiselt enim vallaelanike toetust pälvinud ettepanekud. Need viiakse ellu vallavalitsuse või idee esitaja poolt.
Saada oma idee(d) vallavalitsusele hiljemalt 22. veebruariks meilile valitsus@hiiumaa.ee või too see mõnda vallamajja Hiiumaal.
Lisateave kodulehelt vald.hiiumaa.ee ja küsimustele vastab arenguspetsialist Aivi Telvik meilil aivi.telvik@hiiumaa.ee või telefonil 517 5585.

Mirjam Savioja
vallavanema assistent

Veel lugemist:

Uudised

Juba aprillis hakkas tulema teateid, et Hiiumaa staari staatuses karu on väga liikuv ja läbib pikki teekondi põiki üle saare, kuni mai algul jäädvustas...

Digileht

Hiiu Leht 17.mail Karu jookseb mööda saart nagu pöörane Hiiumaa sai uue piiskopi Hiiu Leht muudab ilmumispäeva ja sagedust Sõdurid päästsid külarahva jalavaevast. Digilehe...

Uudised

Alates 6. juunist hakkab Hiiu Leht paberil ilmuma kord nädalas 20-leheküljelisena neljapäeviti. Kõik paberlehe tellijad saavad võimaluse kolme kuu jooksul veebiuudiseid tasuta lugeda.  Lugeja...

Uudised

Hiiumaa huvide paremaks kaitsmiseks ja esindamiseks asutas 16 saadikut teisipäeval riigikogu Hiiumaa toetusrühma ja valis selle esimeheks Reili Ranna ning aseesimeheks Enn Eesmaa. Toetusrühma...