Connect with us

Uudised

Janno Elmi pälvis kodanikujulguse aumärgi

Teele Sihtmäe
19 julge kodaniku seas sai kodaniku­julguse aumärgi Emmaste valla elanik Janno Elmi, kes aitas politseil tabada sõbralt ärandatud autot.
Justiitsministeerium annab kodanikujulguse aumärki välja 2004. aastast. 12 aasta jooksul on aumärgi saanud mitu saarlast, Janno Elmi on esimene hiidlane, keda sellega tunnustati.
Elmi jaoks oli üllatus, et tema on esimene hiidlane, kelle tegu selle aja jooksul aumärgiga tunnustatud. “Ilmselt on selle põhjuseks, et Hiiumaal on kuritegevust vähe ja me elame ikka väga turvalises keskkonnas,” oletas ta.
Elmi ütles, et varasemast pole tal ühegi probleemse juhtumi tõttu politseiga kokkupuuteid olnud, kuid seekordne jättis väga hea mulje. “Väga kiiresti reageeriti, häire­keskusest ühendati mind kohe kohaliku politseipatrulliga, kes väga kiiresti reageeris,”
rääkis Elmi.
Tänavu 17. septembril sai Janno Elmi kõne sõbralt, kes oli just näinud pealt oma auto ärandamist. Läheduses elav Elmi läks kohe maantee äärde, kus üsna varsti märkaski kihutavat autot ja asus oma autoga kurjategijat jälitama. Samal ajal jagas ta politsei juhtimiskeskusele toimuva kohta pidevalt asjatundlikku infot. Selle põhjal võttis politsei­patrull ärandatud sõiduki jälgimise üle, peatas teesulu abil sõiduki ja vahistas kurjategija. “Tänu Janno Elmi kaalutletud tegutsemisele ei kulunud kurjategija vahistamisele poolt tundigi,” märgitakse kodanikujulguse aumärgi esitluskirjas.
Kärdla politseijuht Aare Allik tunnustas Elmi teguviisi ning ütles, et kogukonna ja üksikisiku teadlikkus sellest, kuidas ohtusid ennetada ja korrarikkumistele reageerida, nende panus maakondlikku turvalisusesse on äärmiselt oluline. “Janno tegutsemine on eeskujulik näide kogukonna/üksikisiku ja politsei koostööst,” lisas Allik.
Noorim aumärgi saaja viiene
Noorimad aumärgi saajad olid alles kolmeteistaastased, üks neist kõigest viieaastane. Laste julge tegu sai teoks suvel, kui noored nägid, kuidas kaks meest ronivad ühe kooli sööklaaknast välja, käes arvuti. Noored helistasid häire­keskusesse ja sündmuskohale kiirustasid politseinikud, kelle auto sireene kuuldes viskasid mehed arvuti maha ja jooksid ära. Politsei teenistuskoera abiga leiti nad üles ning noorukid kinnitasid korrakaitsjatele, et just need mehed olid püüdnud arvutit varastada. Tänu noorte julgele käitumisele saadi vargad kätte.
Kokku esitati justiits­ministeeriumile 32 kandidaati, kellest süüteoennetuse nõukogu otsustas aumärgiga tunnustada 19 inimest. Tänavu said kodanikujulguse aumärgi Timmo Ordjas, Erko Tuhkanen, Jaanus Nestra, Nikolai Koluntajev, Andres-Kenno Õunap, Boriss Gritsjuk, Kaarel Koger, Irina Martšenko, Krista Roolaid, Tarmo Uibopuu, Aleksandr Tjurin, Werner-Erich Kulla, Janno Elmi, teismelised Alanna, Elis-Lennely, Kristo, Mario, Gregor-Jan ja viieaastane Rayan.
Riigi peaprokurör Lavly Perling ja Põhja prefekt Kristian Jaani andsid kodaniku­julguse aumärgid üle teisipäeval justiitsministeeriumis.
Riigi peaprokurör Lavly Perling tsiteeris Edmund Burket, kes on öelnud, et kurjuste triumfeerimiseks piisab heade inimeste tegevusetusest, ning lisas: “Need on inimesed, kes on aidanud abivajajaid rasketel hetkedel, ennast ohtu seades, kuid tõestades nii abisaanutele kui ka kõigile teistele, et kurjus ei võida, kui head inimesed tegut­sema asuvad. Olgu nad ise meile kõigile eeskujuks ja nende lood mõtlemis­allikaks.”
Aumärgiga tunnustatakse vapraid inimesi, kes on tabanud kurjategija, aidanud sellele oma julge tegutsemisega kaasa, hoidnud ära kuriteo või aidanud selle ohvrit.

Veel lugemist:

Galerii

Laupäeval Käinas toimunud Hiiumaa kevadlaadale tõi ilus ilm kokku 43 erinevat müüjat. Laada korraldanud Hiiumaa Tarbijate Ühistu juhi Kaja Antonsi sõnul läks laat igati...

Uudised

Kui volikogu istungitel on tavapäraselt rohkem küsimusi opositsioonil, siis seekord pommitas vallavalitsust kriitiliste küsimustega äsja osavallavanema ametist vabastatud reformierakondlane Aivar Viidik. Aivar Viidiku sõnavahetused...

Arvamus

Turismihooaeg on vaikselt ent järjekindlalt lähemale nihkumas. Ainult kohane tundub küsida – mis on sinu jaoks see midagi, mida iga külaline võiks, peaks tahtma...

Uudised

Möödunud laupäevast alates tegutseb Kärdlas mittetulunduslik ühendus, millele asutajad andsid nimeks Kärdla Linna Selts. Tegu on seltsiga, mille liikmed toetuvad omaalgatusele ja seavad eesmärgiks...