Connect with us

Pääste

Saalihokiturniirilt elupäästjaks

MATS ÕUN
Teisipäeval said 108 elupäästja hulgas medalid neli saalihokimängijat, kes elustasid Kõrgessaares võistluste ajal kokku kukkunud meest.
Tänavu tunnustas päästeamet aumärkide ja tänukirjadega rekordiliselt palju, 108 inimest, kes silma paistnud hoolivuse, missioonitunde ja vaprusega inimeste elu ja vara päästmisel või osutanud märkimis­väärseid teeneid pääste­valdkonna arendamisel.
Lugedes tunnustuse saanute lugusid selgus, et üks elupäästmine sai teoks ka Hiiumaal. Elupäästja III klassi medaliga tunnustati nelja inimest: Aivar Aasma, Argo Raudsepp, Liisel-Kariine Roos ja Marti Laidre.
Tänavu 7. juulil toimus Kõrges­saare vaba aja keskuses järjekordne saalihokiturniir Viskoosa Cup. Peale turniiri esimest mängu kurtis üks mängija, 57aastane meeste­rahvas halba enesetunnet ja soovis järgmise mängu vahele jätta. Oli suhteliselt palav päev ja mees läks hoonest välja puhkama. Keskuse juhataja Artur Valk ütles eile, et meest nähes ei osanud tema küll arvata, mis edasi juhtub, kuid mõne aja pärast hakkas mehel veel halvem ja ta kaotas teadvuse.
Kohe alustasid esmaabi andmisega Argo Raudsepp ja Liisel-Kariine Roos, kes igapäevaselt töötab Tallinna kiirabis meditsiiniõena.
Roos alustas mehe elustamist, kontrollides aeg-ajalt mehe seisundit, kelle hingamine ja pulss olid väga nõrgad. Ühel hetkel ütles Roos, et hakkab väsima ja siis tulid appi kaks kannatanu meeskonnakaaslast, Aivar Aasma ja Marti Laidre, kes Roosi juhendamisel jätkasid südame­massaaži tegemist kuni kiirabi saabumiseni.
Nelja päevaga jalul
Üks kõrvalseisja oli kohe kutsunud kiirabi. Lähim kiirabibrigaad asus tol hetkel 19 kilomeetri kaugusel Kärdlas ja jõudis sündmuskohale 20 minutiga. Sündmuspaigale jõudnud kiiriabitöötajad võtsid kannatanuga tegelemise üle. Roos abistas neid nii kuidas oskas, kuni kiirabiauto koos kannatanuga ära sõitis. Hiljem jõudis võistluspaika info, et kannatanu transporditi kopteriga Tallinnasse ja ta on koomas.
Artur Valk, kes oli üks juhtunu tunnistajaid, ütles, et Roos tegutses väga julgelt, kiirelt ja oskuslikult. Ilmselt just seetõttu võttis päästetu juba neli päeva hiljem tuttavatega ühendust ja teatas, et temaga on kõik taas korras, ainult seda, mis juhtus 7. juulil, ta ei mäleta.
Saalihokiturniiri autasustamine ei olnud aga samasugune nagu igal aastal. Kõige suuremate ovatsioonide osaliseks sai Liisel-Kariine Roos, kes tõestas, et vahel piisab sellest, kui oled õigel ajal õiges kohas ja julged tegutseda.
“Ta näitas üles väga oskuslikku tegutsemist ja nagu hiljem selgus, päästeti sellega elu. Muidugi ei saa märkimata jätta teisi abistajaid: Argo Raudsepp, Marti Laidre ja Aivar Aasma, kes tema juhendamisel jätkasid kannatanu abistamist kuni kiirabi saabumiseni,” kirjutatakse pressiteates.
Poisid saates “Hommik Anuga”
Päästeameti peadirektori tänukirja said Hiiumaa poisid, vennad Andres Kuuse ja Rasmus Kuuse, kes parv­laeval olles teatasid isale merel hädas olevast surfarist.
Hiiu Leht kirjutas augustikuus kahest vennast, kes hoolimata täiskasvanute jutust, et surfar lihtsalt lehvitab laevale ja küllap keegi teinegi märkas, juhul kui ta abi vajab, veensid oma isa Kristot, et ta helistaks päästeameti telefonil 112. Isa kaudu jõudis teade merepäästeni, kuhu oli tulnud teade, et lähedased kauaks merele jäänud surfarit juba taga otsivad. Päästjad läksid talle appi ja tõid mehe kaldale.
“Alati arvatakse, et keegi teine teeb midagi, aga nii võib juhtuda, et võib-olla keegi ei helistagi ja inimene ongi hädas – alati peab helistama,” ütles Andres Kuuse leheveergudel.
Pühapäeva hommikul on Andres ja Rasmus ETV saates “Hommik Anuga” oma kogemusest rääkimas. Uudist tublidest poistest Hiiu Lehes märkas saate toimetaja Anu Merila, kes poiste isaga ühendust võttis.
Noorim elupäästja: hoolimine on loomulik
Autasustamistseremoonial tõi päästeameti peadirektor Kuno Tammearu välja selle aasta kõige noorema elupäästja Roger Kuura mõtte, et üksteisest hoolimine on ju loomulik – kui kellelgi on abi vaja, siis me peame aitama. Tammearu tänas kõiki, kes märkavad, hoolivad ja abistavad.
Tänavu austas päästeteenistuse aumärkide ja tänukirjade üleandmist oma kohalolekuga ka president Kersti Kaljulaid, kes tänas kõiki elupäästjaid ja andis üle 40 elupäästja medalit. Kõige nooremad elupäästjad on 12- ja 15aastased kooliõpilased, kes mõlemad said elupäästja III klassi medali.
Ühtekokku anti üle 100 aumärki: 5 päästeteenistuse kuldristi, 9 päästeteenistuse hõberisti, 27 päästeteenistuse medalit, 6 Päästeameti teenetemedalit kuldsete tamme­lehtedega, 12 Päästeameti teenetemedalit hõbedaste tammelehtedega ja 1 missioonimedal. Lisaks 8 Pääste­ameti peadirektori tänukirja elupäästmisele kaasaaitamise eest.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...