Connect with us

Uudised

Jancise Live täidab Kärdla lauluväljaku

RIINA VAROL / KITARR
Kitarrist ja helilooja Rainer Jancis toob selleks laupäevaks Kärdla lauluväljakule ainulaadse kitarriheli, rakendades helitehnikat, mida varem pole kasutatud.
“Võib juhtuda, et see on üldse esimene kitarrikontsert Eestis, mis sedasi toimub, kuigi kavatsen süsteemi täiustada ja kunagi ehk ka veel suuremaid asju teha,” ütles Jancis Hiiu Lehele.
“Jah, ma tahaksin rääkida, kuidas olen oma etteasteks põhjalikult valmistunud ja milline rariteetne lampvõimude koorem sinna maha kallutatakse, aga see jutt läheks pikaks ja oleks arusaadav valitutele. Seega peate mind uskuma, kui ütlen, et juba kasvõi selle setupi pärast, mis sinna üles läheb, tasub kindlasti tulla kuulama,” kirjutas ta sotsiaalmeedias kontserdi eelteates.
Täidab kogu platsi
Hiiu Lehele rääkis ta, et kontserdil ei kasuta ta tavalist avalike sündmuste helindamise ehk nn PA-süsteemi. Selle asemel on 100vatised elektri­kitarri võimendid 4x12Cabinet, mis Jancise sõnul suudavad ideaalselt võistelda ka küllaltki suurte võimendussüsteemidega. “Asjaolu, et ma ei kasuta mikrofoni kitarrivõimendi ees, annab heli puhtuse, kuna vahepeal ei ole kuuldava heli konverteerimist läbi mikrofoni,” selgitas Jancis. “Samuti kasutan mitmete võimendite süsteemi, nii et heli on ruumiline ja võimeline täitma kogu platsi.”
90 protsenti kontserdist hõlmavad Rainer Jancise enda teosed. “Mis muusikasse puutub, siis on see pigem rahulik, mõtlik kui lärmakas,” viitas ta muusikavalikule. Lisaks omaenda teostele esitab Jancis Steve Reichi põneva muusika­pala “Clapping Music” ehk “Plaksutamismuusika”. Traditsioonilisest bluusiklassikast aga pala “In my time of dying”, mida on esitanud nii Led Zeppelin, Bob Dylan kui ka Martin L. Gore. “Loomulikult on tegemist minu enda arranžeeringutega,” lisas ta.
Hiiumaa metsadele
Tsiteerides Jancist ennast, on tulemas “puhtusele ja kasinusele orienteeritud ja mõistlikke distantseerumisreegleid jaatav kuulamiskontsert”, mille Paope külas elav autor pühendab Hiiumaa kaunitele metsadele. “Selle hingel oleva lageraiete teemaga ei ole ma siiani suutnud harjuda, eriti lagendikuga, millel oli kombeks olla kauneim mets Paopel ja kus on filmitud terve lõik dokumentaalfilmist “Impromtu”,” kurvastab ta siiamaani, et tema lapsepõlvemets mullu sügisel metsavaraste ohvriks langes.
Kontserdi käis Rainer Jancis algselt välja koos teatega, et on leiutanud koroona­vaktsiini. Kas just nii, aga muusika ravivas toimes ei kahtle keegi, ka Jancis mitte. “Loodan muidugi, et koroonahaigeid oleks minimaalselt minu kontserdil ja need, kes kahtlevad oma tervises, jääks teistele mõeldes pigem koju,” ütles muusik.
Tema sõnul jääb praegu selline mulje nagu enam ohtu poleks, aga see mulje võib olla petlik: “Usun, et inimesed võiks natuke ettevaatlikumad olla ja arvestada võimalusega, et võib tulla uus laine.”
Kontsert on osa Rainer Jancise Voronja galeriis üleval olevast heliinstallatsioonist, mis lõppeb etteastega Peipsi ääres.

Rainer Jancis (51), hüüdnimega Herzog on multiinstrumentalistist muusik, helilooja ja produtsent.
Tema aastatepikkune loominguline tegevus ei ole piirdunud vaid muusikalise loometööga. Ta on olnud kaastegev ka performance-kunstis ning teistes interdistsiplinaarsetes koostööprojektides nii Eestis kui ka välismaal (Saksamaa, Portugal, USA).
Originaalne helilooming on aastate jooksul täiendanud erinevaid videokunsti töid, filme (“Mina olin siin”), etendusi, TV helikujundusi.
Tegutsenud ansamblites Metro Luminal, Ükskõik, Modern Ethic. 2014 ilmus tema sulest ansamblist Metro Luminal rääkiv raamat “Valgus tunneli lõpus. Une­nägu Metro Luminalist”.

Allikas: Wikipedia

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...