Jälgi meid

Uudised

Helilooja Marianna Liik andis välja oma esimese albumi

Ave Palm
Ekraanikuva
“Januneb valgust” on helilooja Marianna Liigi esimene autori­album, kuhu on valitud neli akustilist ja elektroonilist instrumentaariumi ühendavat teost aastatest 2014–2020.
Albumi esimeses loos “Out of breath” astuvad dialoogi keelpillid (viiul, tšello) ja elektroonilised tämbrid. Kompositsiooni võib tajuda kui rännakut läbi erinevates toonides ruumide.
Teose “Inimesed, kes iseenese ära kaotasid” vokalistile, tšellole ja elektroonikale kirjutas Marianna Liik oma kompositsiooniõpingute teisel aastal. Liiki kõnetas Juhan Liivi luulejutu olemus, vorm ja struktuur nõnda tugevalt, et muusikalised ideed tekkisid koheselt peale teksti lugemist.
Albumi nimiteos “Januneb valgust“ oboele, tšellole, orelile ja fonogrammile on inspireeritud Beethoveni Klaverisonaadist nr 31 op. 110, millest pärinevat intervallikat võib kuulda teoses läbi kumamas.
“Värav” oli 2018. aastal Tartu Kaarsilla heliteose konkursi üks võidutöödest, mis oligi algselt mõeldud spetsiaalselt kõlama seal. Liik mõtiskleb siin sillast kui väravast – kohast, kus on võimalus heita pilk tagasi, peatuda ja olla praeguses hetkes ning minna edasi.
Marianna Liigi loomingut esitavad albumil Merje Roomere (viiul), Aare Tammesalu (tšello), Laura Põldvere (vokaal), Theodor Sink (tšello), Riivo Kallasmaa (oboe) ja Ulla Krigul (orel). Muusika on salvestatud eelmise aasta maikuus Tartu Pauluse kirikus, albumi helirežissöör on Margo Kõlar.
Marianna Liik (1992) lõpetas 2017. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias heliloomingu magistriõppe Helena Tulve ja Margo Kõlari juhendamisel. 2014. aastal omandas ta samas bakalaureusekraadi elektroakustilise loomingu erialal, õppides Margo Kõlari ja Malle Maltise käe all. 2017–2018 täiendas ennast Antwerpeni Kuninglikus Konservatooriumis Wim Henderickxi õpilasena.
Marianna Liik on kirjutanud muusikat orkestrile, ansamblitele, koorile ning elektro­akustilisi teoseid. Tema eri­liseks huviks on elektrooniliste ja akustiliste väljendus­vahendite ühendamisel tekkiv kõlamaailm.
2013. aastal pälvis Marianna Liik rahvusvahelisel heli­loojate rostrumil Prahas alla 30aastaste kategoorias teise koha oma elektroonilise teosega “Mets”.
Novembris 2014 võitis ta Euroopa filmimuusika ja -heli festivalil “SoundTrack_Cologne 11” Westdeutscher Rundfunki filmimuusika preemia.
2017. aastal pälvis Liik Luzerni Festivali Akadeemia noore helilooja auhinna “Roche Young Commissions”.
Album “Januneb valgust” on kättesaadav Spotify’s ning peagi ka Apple Tunes’is, Amazon Music’us jt plat­vormidel. Kogumik on välja antud ka LP-l, mida saab soetada EMIKi Muusikapoest. Päris esimene helikandja see noore helilooja jaoks siiski pole, koos flöödiõpetajast isa Siim Liigiga salvestasid nad 2010. aastal Kärdlas CD “Impro-Vision”.

Toimetaja
HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

Uudised

Šveitsis Luzernis toimuval festivalil kõlab Hiiumaalt sirgunud noore helilooja Marianna Liigi teos, mis uurib lühiseid meie ümber ja sees. Luzerni festivaliakadeemia orkester, mida dirigeerib Ruth...

Uudised

Eesti klassikalise muusika rajaja­ Rudolf Tobiase sünni­kodus uuendati sel suvel helilooja elu ja loomingut tutvustavat püsinäitust, mida saab näha sel laupäeval või ettetellimisel. Neljandat suve...