Connect with us

Uudised

Jalgpalliklubi arved tekitavad lapsevanemates paksu verd

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Hiiumaa spordikooli jalgpalli eriala õpilaste vanemad saavad arveid ka MTÜ Hiiumaa jalgpall alla kuuluvalt jalgpalli­klubilt FC Hiiumaa. See tekitab aga segadust, sest vanemad ei saa aru, miks nad peavad maksma nii spordikoolile kui klubile.
Hiiumaa spordikoolis õppivate laste vanemad peavad tasuma igakuiselt 15 eurot õppemaksu. Jalgpalli klubi FC Hiiumaa kuumaks on 5 eurot, mida peavad maksma nende laste vanemad, kelle lapsed osalevad Eesti jalgpalli liidu poolt korraldatavatel võistlustel.
Hiiu Lehe poole pöördunud lapsevanema sõnul (nimi toimetusele teada), räägiti lapsevanematele esimest korda klubitasust aasta tagasi. “Toona oli spordikooli direktori Kristi Linkovi, kes ühtlasi on ka Hiiumaa jalgpalliklubi esindaja, väide, et kui sa oled klubi teenuseid kasutanud, pead maksma ka klubimaksu,” rääkis lapse­vanem. Tema sõnul tunti huvi, mis saab juhul, kui jalgpalliklubiga lepingut ei sõlmi. “Kristi Linkov vastas, et mitte midagi ei saa, aga tagant­järele eitab, et oleks üldse midagi niisugust öelnud,” tõdes lapsevanem. Tema hinnangul ei taju Linkov, millal ta on klubi esindaja ja millal spordikooli direktor. “Linkov väidab, et võistlustel osaledes esindavad lapsed ja treener jalgpalliklubi FC Hiiumaa, aga trennis Hiiumaa spordikooli,” märkis lapsevanem.
Spordikool edastas laste andmeid
Toimetuse poole pöördunud teise lapsevanema sõnul (nimi toimetusele teada), on spordikooli lepingus punkt, mille kohaselt on õpilaste esindaja kohustatud õige­aegselt edastama koolile või kolmandale osapoolele andmed, mis on vajalikud seaduse õigusaktide ja määrusega sätestatud kohustuste täitmiseks. Sealhulgas koheselt teavitama kooli kirjalikult enda või õpilaste isiku­andmete muutusest ning kinnitama vastavalt nõuetele oma lapse spordiklubi.
Lapsevanem küsis seletust, miks kooli lepingus on selline klausel, et spordikool paneb kohustuse klubiga liitumiseks. “Sellele sain vastuseks, et võistlustel osalemiseks peab mängijal olema klubi katus,” ütles lapsevanem.
Ka oli ta hämmingus, kuidas on võimalik, et tema poolt spordikoolile esitatud andmed on edasi antud
ühele MTÜle. Tegelikult ei edasta andmeid aga spordi­kool, vaid vanem ise, kui täidab lapse jalgpalli litsentsi taotluse.
Veel imestas lapsevanem, kuidas on võimalik, et on Hiiumaa spordikool, mille õppekavas eriala jalgpall ja MTÜ Hiiumaa Jalgpall, mille all on Hiiumaa jalgpallikool, mille õppekavas samuti jalgpall. “Õppekavad on täpselt ühesugused sõna-sõnalt,” tõdes lapsevanem.
MTÜ Hiiumaa Jalgpall on omakorda seotud klubiga FC Hiiumaa.
Võistlustel osalemiseks peab kuuluma klubisse Linkovi sõnul pole Hiiumaa spordikooli õpilasel kohustust jalgpalliklubisse kuuluda. “Küll on Eesti jalgpalli liit teinud sellise reegli, et kui tahad võistlusel osaleda, pead kuuluma mingisse klubisse,” selgitas ta. Linkov lisas, et see ei saa olla valla loodud spordikool, vaid peab olema vabaühendus. Hiiumaa puhul on selle klubi nimi FC Hiiumaa.
Linkovi sõnul peab võistlustel osalemiseks soetama jalgpalliliidu mängijalitsentsi ja siduma lapse konkreetse klubiga. Sama süsteem on ka teistel erialadel.
Vastates küsimusele, kuidas on vanemad, kes pole nõustunud enda lapsi klubisse registreerima, saanud siiski klubi arveid, lükkas Linkov palli oma abikaasa väravasse: “Seda peate küsima klubi tegevjuhilt Georg Linkovilt, mina ei vastuta klubi eest.”
Georg Linkovi sõnul on keeruline kommenteerida olukorda, kus laps on osalenud peale litsentsi soetamist aastaid Eesti meistrivõistlustel, kandnud FC Hiiumaa klubi võistlusvormi ja sümboolikat, aga täna väidab, et ei teadnud selle klubi võistkonda kuulumisest midagi.
Direktor rõhutas, et jalgpalliklubi loodi enne spordikooli: “Enamik õpilasi käis enne juba klubi poolt korraldatud jalgpallitrennides, kui kool asutati.”
Hiiumaa spordikool asutati 2015. aastal ja jalgpalliklubi 2012. aastal.
Jalgpalliliidu avalike- ja koostöösuhete osakonna juhataja Mihkel Uiboleht kinnitas, et tõepoolest peab laps võistlustel osalemiseks jalgpalliklubisse kuuluma: “Kõik lapsed, kes soovivad osaleda Eesti jalgpalli liidu korraldatud võistlustel, peavad omandama jalg­palluri litsentsi. Nad on seotud konkreetse klubiga. Seega jah, litsentsile järgneb sidumine konkreetse klubiga.”
Eraldi jalgpallikool oma õppemaksuga
Lapsevanemad tegid ametliku pöördumise ka valla revisjonikomisjonile, mis oli koos küll juba mõnda aega tagasi, aga seisukohta veel võtnud pole.
Toimetusse pöördunud lapsevanema sõnul plaanivad Linkovid jalgpalli eriala Hiiumaa spordikooli alt välja tuua ja taasluua Hiiumaa jalgpallikooli. “Sellega tekib olukord, kus maksan jalgpallikoolile õppemaksu viisteist eurot ja lisaks veel korvpallitrennis käiva lapse eest spordikoolile ka viisteist eurot,” arvutas ta, et lapsevanemate kulu sellega kahekordistuks.
Hiiumaa spordikooli nõukogu liikme Inge Elissaare sõnul on nõukogu seda teemat juba ammu arutanud ja otsib lahendust, mis kõigile sobiks. “Töö selle nimel käib ja järgmine nõukogu istung on kaheksateistkümnendal aprillil, kus siis kaalume erinevaid variante ja otsuseid, kuidas me sealt edasi läheme,” ütles nõukogu liige.
Tema sõnul pole kindlasti jalgpallieriala spordikooli alt välja minek lahendus, mida nad sooviksid. “Soovime, et Hiiumaa spordikooli alla liituksid ikkagi kõik Hiiumaa laste sporditegevused,” märkis Elissaar.
Valla revisjonikomisjoni liige Artur Valk möönis, et tõepoolest tuli lapsevanemalt kiri, kus seati kahtluse alla Hiiumaa spordikooli ja MTÜ Hiiumaa Jalgpall omavaheline suhestumine. Valk lisas, et nad on kohtunud lapsevanematega, kuid asi on alles menetluses ja mingit seisukohta veel võetud pole: “Revisjonikomisjon plaanib lähipäevil kohtuda ka koolijuhiga – alati peab ikkagi ära kuulama kõik osapooled.”

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...