Connect with us

Juhtkiri

Jäime loodetud erisuseta

Vähemsoodsate alade toetuse maksmise lõpetamine lööb päris paljude põllumajandajate rahakoti pihta – 39 eurot hektarilt oli piisava hektarite arvu korral korralik summa.
Teisalt leidis üks lihaveisekasvataja, kellega sel teemal sai aru peetud, et senisel kujul oli see toetus ebaõige. Tema tõi näiteks, et ka endise jõuka Estonia kolhoosi viljakad maad said seda toetust.
Ega Hiiumaa Kesk-Eestiga viljakasvatuses võistelda suudagi – mullaviljakus pole see. Ja eks ole seda meie põllumajandustootjate valikutest ka näha. Rohumaid on piisavalt ja nii kasvatab keskmine Hiiumaa tootmistalu pigem lihaveiseid ja lambaid, ka piimakarja. Nende söödaks suudavad saare põllud ka piisavalt teravilja kasvatada.
Teisalt tekitab saarelisus, eelkõige ülemeresõit, meie põllumajandustootjatele kindlasti lisakulusid. Näiteks kasvõi loomade eksportimisel Euroopasse.
Selliseid kulusid ministri pakutud investeeringutoetus, kus saarelisus boonuseks, ei kata. Mõnes mõttes ehk katabki, aga vaid nende jaoks, kes investeerida jaksavad.
On kahju, et toetused jagati justkui õiglasemalt ümber, aga hiidlased-saarlased ja nende saareline asukoht jäi turutõrkena arvesse võtmata ja põllupidajate loodetud erisust saarte jaoks ei tulnud.
Kas põhjuseks on nõrk lobitöö?

25. november 2014

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...