Connect with us

Uudised

HTÜ idee käivitas suurema protsessi

repro
Hiiumaa tarbijate ühistu (HTÜ) soov ehitada Käina alevikku uus kauplus, käivitas läbirääkimised, millega püütakse leida lahendus, kuidas mahutada vallale kuuluvale maatükile kõik vajalik.
Osavallavanem Omar Jõpiselg ütles, et vallavalitsus valmistub detailplaneeringu algatamisega volikogu ette minema märtsi istungil, aga seni oli tegemist planeeringu­eelsete läbi­rääkimistega. Selle käigus püüdsid huvitatud osa­pooled jõuda selgusele, kas on võimalik mahutada umbes
5 hektari suurusele valla maatükile kaubanduskeskus, uus kardirada, uus ligipääs tööstusalale ja tankla.
Eelmisel nädalal sai valmis esimene dokument, eskiis­lahendus. Jõpiselg ütles, et see variant on veel kaugel lõplikust lahendusest, kuid andis siiski osapooltele selguse, et lahendus on võimalik. “Nüüd on võimalik visuaalselt näidata, millest käib jutt, kui räägitakse ideest kolida “Käina pood kardiraja peale”,” selgitas osavallavanem.
Huvitatud osapooled
Jõpiselg loetles huvitatud osapooled, kelleks on Hiiumaa tarbijate ühistu, mis soovib ehitada Lõuna-Hiiu­maale kaasaegse kaubanduskeskuse. Ta lisas, et Käinas on selleks erinevaid asukohti kaalutud juba üle aasta.
Huvitatud osapool on ka Hiiumaa vald. “Oleme huvitatud kaubanduskeskuse valmimisest, aga ka sellest, et koos sellega tekkiv Käina uus “süda” oleks võimalikult mugav inimestele ja looks asula jaoks sünergiat,” selgitas osavalla vanem.
AS Dagöplast on huvita­tud, et nende tootmis­protsess tulevikus oleks ohutum ja mugavam. “ASi Olerex oleme protsessi kaasanud selleks, et leida piisavalt hea lahendus, et neil oleks mõtet tankla asula keskelt välja kolida,” selgitas Jõpiselg.
Kaasati ka Käina kardiraja haldaja Dagokart [OÜ EKL – toim] ja Heiki Hõbemägi. “Selleks, et kardirada ei koliks lihtsalt uude kohta, vaid saaks ka peajagu parem olemasolevast,” lisas Jõpiselg. OÜ Kemehh kaasati, et tagada nende krundile ka tulevikus põhja poolt ligipääs.
Uue lahenduse plussid
Planeeringuga tekkiks ühistul võimalus rajada kaks-kolm korda suurem kaubandus­pind kui senine. Parkimiskohti mahuks praeguste plaanide järgi 60. Praeguse Käina Konsumi juures on neid poole vähem, umbes 30.
Poe asukoht oleks praeguse kardiraja asemel ja ühistu nõukogu on juba otsustanud, et see asukoht sobib ja sellega töötatakse edasi.
Uue kardiraja ehitus võib maksma minna kuni 400 000 eurot, tänav ja kergliiklusteed 100 000 ja need summad loodetakse saada sama kinnistu kruntide müügist.
Hinna sees on ka kardiraja müratõke, mida Jõpiselg nimetas uue raja üheks plussiks: “Peame väga oluliseks, et müraolukord muutuks praegusega võrreldes paremaks.”
Veel üks pluss on, et peale planeeringu elluviimist saab Dagöplasti kogu tootmise ja laadimise ümbritseda aiaga ja inimesed ei satuks enam tööstusalale, kus jalutamine ei pruugi olla ohutu.
Jõpiselg ütles, et ideaalis jõutaks ehitusloani 2020 kevadel ja kui kõik pingutaksid, võiks 2021 suvehooajaks olla valmis nii uus pood, tankla kui kardirada.
Tuleb profirada
Kardispordiharrastajate üks murekoht oli, kas uus rada ikka valmib enne kui vana lõhutakse. Sellele vastas Omar Jõpiselg 15. jaanuari Hiiu Lehes, et see oleks mõistlik selleks, et võistlustraditsioone mitte lõhkuda.
Küsimusele, kas uus kardirada ikka vastab profispordi vajadustele, vastas Jõpiselg, et uues kohas saab raja kujundada profispordi nõuetele vastavaks. Mitte küll rahvus­vaheliste tiitlivõistluste tasemel, aga Eesti meistri­võistluste tasemel. “Selles usaldame Heiki Hõbemägi ja püüame maksimaalselt vastu tulla tema soovidele,” lisas Jõpiselg.
Jõpiselg väitis, et olemasoleva kardirajaga ei õnnestukski lõputult vanamoodi “venitada”, kuna hiljemalt kolme aasta pärast vajab raja­kate remonti ning lõputult ei saa loota ka Dagöplasti tootmise ja kardisõidu võistluste “kokku­klapitamisele”. Nimelt on võistlusteks kasutatud aega, mil ettevõte kollektiiv­puhkusel, et üksteist mitte häirida.
“Lõpuks tekkib üle Eesti ka uusi võistluskohti ja ilma arendamata kipuvad vanemad võistluspaigad konkurentsist välja langema,” lisas Jõpiselg.
Kas tankla kolib?
Seda, kas Olerex oleks nõus tankla ümber kolima, Jõpiselg öelda ei osanud, kuid koht selleks on kardiraja kõrval ette nähtud. Ta oletas, et see otsus sõltub tõenäoliselt uue ja vana krundi müügitingimustest.
Müügi saab välja kuulutada peale planeeringu vastuvõtmist, kui on lõplikult täpsustunud kruntide suurused ja muud tingimused, mida on vallal pakkuda.
Kõikide loodavate kruntide müügiotsused teeb ja müügi korra otsustab Hiiumaa valla­volikogu.
“Kui oluliseks peetakse investeeringu suurust, siis valla­vara valitsemise korra järgi on võimalik kasutada eelläbirääkimistega enampakkumist,” viitas osavallavanem.

Veel lugemist:

Uudised

Eelmisel nädalal Kärdla osavalla vanema kohalt vabastatud Aivar Viidik soovis naasta volikogusse ja osaleda tänasel (neljapäev -toim) volikogu istungil, kuid valimiskomisjon ei taastanud veel...

Uudised

Teisipäeval tagasiastumisest teatanud ja Riigikogusse naasva Madis Kallase asendusliige Reili Rand saab enda sõnul parlamendis jätkata. “Kuuldused, et Madis Kallase tagasiastumine tähendab minu Riigikogust...

Uudised

Pioneeripataljon ehitab maikuus toimuva Kevadtormi õppuse käigus Jõeranna küla elanikele silla, mis küla kaks poolt uuesti kokku liidab. Sildade ja teede ehitamine kaitseväe jõududega...

Digileht

Hiiu Leht 19. aprillil Miinitõrjeoperatsiooniga näidatakse ka musklit Aivar Viidik süüdistab vallasekretäri takistamises Valgusfoori puudumine Hiiumaal sõidueksamit lihtsamaks ei tee Hiiumaa võrkpalliturniir tuleb 67....