Connect with us

Uudised

Hiiumaa kaitseliitlaste aastakokkuvõte

Üks aastaring on jälle täis saamas ja praegune aeg ärevam kui kunagi varem taasiseseisvusaja jooksul – Euroopa ja kogu maailma julgeolekuruum on muutunud.
Meie meeste püssid paukusid tänavu viimast korda 14. detsembril Kapastos, kus toimus igaaastane päevane ja öine laskeharjutus, millest võttis osa rõõmustavalt palju malevkondlasi. Selle õppusega said meie aastaplaanid täidetud.
Kaitseliitlaste tegevusaasta algas jaanuaris üldkoosolekuga rajajoonte märkimiseks. Veebruaris tähistasid kaitseliitlased nii Tartu rahu kui ka Eesti Vabariigi aastapäeva. Võidupüha paraad toimus tänavu Valgas koos naabrite lätlastega ning sinna palju hiidlasi ei sattunud. Seda pidulikum oli maakaitsepäev Kärdla uues sadamas, kus Eesti teisest servast saabunud võidutulest said osa kõik soovijad.
Kõik päevad ei ole aga pidupäevad ning nii võtsid malevkonna liikmed osa ka küüditamise aastapäevade mälestustalitustest nii
25. märtsil kui ka 14. juunil, kui süüdati küünlad ning helistati kirikukelli. 7. novembril matsime aga meie naiskodukaitse au ja uhkuse, NKK auliikme, 101aastase Reet Kargu.
Kaitseliidu põhiülesandeks on meie riigi turvalisuse kaitse nii rahu ajal kui sõjaolukorras. Seega tuleb erilist tähelepanu pöörata just sõjalisele väljaõppele.
Märtsis oli aasta esimene laskepäev talvetingimustes, samuti toimusid laskepäevad aprillis ja oktoobris ning ka detsembris. Kõigil laskepäevadel osales arvestatav hulk kaitseliitlasi. Lahingulist väljaõpet lihvisime kevadel linnalahingus ning sügisel objekti kaitset ja patrullimist harjutades.
Meie kaitseliitlaste väljaõppe krooniks kujunes 5.–7. detsembrini Saaremaal, põhiliselt Sõrves, möllanud kaitseliidu suurõppus Orkaan. Õppus on igati oma nime vääriline ning selle käigus said  kaitseliitlased tunda külma ja vihma ning eriti tugevat tuult. Nagu kaitseliitlased ütlevad, oli tegu hariliku jalaväelase ilmaga ja kedagi see ei heidutanud. Tänavu oli hiidlaste lõigus rohkem lahingutegevust kui tavaliselt ja Orkaan oli seda huvitavam, et osalesid ka kutselised sõdurid Scoutspataljonist, lätlased ja oma panuse andsid meie liitlased USAst.
Tore on kuulda meie liitlaste õhuturbelende Hiiumaa kohal, seda eriti olukorras, kus meie idanaaber kollitab õhus juba Soome ja Rootsi tsiviillennuliiklust. Heidutus on seega väga vajalik ja hea on teada, et see toimib.
Peale NATO liitlaste abistavad hiidlasi nõu ja jõuga ka Soome sõbrad Pargasest, Helsingist ja eriti Savonlinnast. Viimastega toimuvad meil paar korda aastas ühisõppused Hiiumaal ja samuti Ida-Soome kaljusel järvederohkel maastikul.
Hiiumaa kaitseliitlaste väljaõppe ja isamaaliste ürituste kõrval oli ka käesoleval aastal meie tegevust tutvustavaid ettevõtmisi. Mais korraldasime igaaastase emadepäeva jalgrattaretke ja orienteerumismängu-takistusvõistluse “Tihu kevad”. Viimane oli eriti osavõtjaterohke ning populaarne nii saare noorte hulgas kui kaugemalgi. Septembris korraldasime kõigile asjahuvilistele väljasõidu
Pallinina patareiga tutvumiseks. Novembris aga toimus kõikide laste isadepäev kaitseliitlaste osalemisel. Sellised sündmused aitavad meie toimetusi rahvale lähendada ja tugevdada kaitsetahet.
Aastast tegime kokkuvõtteid juba 14. novembril kui tähistasime kaitseliidu 96. aastapäeva ja tunnustasime aasta jooksul enim silmapaistnud kaasvõitlejaid. Suurim tänu ja tunnustus Hiiumaa kaitseliitlastele sai osaks kui kuulutati välja saare parim vabatahtlik organisatsioon 2014. aastal ja selleks oli kaitseliidu Lääne maleva Hiiumaa malevkond. See on suur au kõigile meie meestele, naistele ja noortele, aga ka kohustus oma lippu edaspidigi kõrgel hoida.
Toredate ettevõtmistega said hakkama ka meie naiskodukaitsjad ja noored, kes on alati toeks kaitseliitlaste tegemistes. Naised korraldasid esmakordselt Hiiumaal aasta isa valimise, mis paljusid hiidlasi liigutas.
Oma lippu saame tervele Eestile näidata juba järgmisel, 2015 aastal kui 23. juunil särab Hiiumaal Kärdlas võidupüha paraad. See on suur au meie kaitseliitlastele, naiskodukaitsjatele ja noorteorganisatsiooni liikmetele.

Leitnant MART REINO
Hiiumaa malevkonna pealik

Veel lugemist:

Uudised

Märtsist alustab sihtasutuse Hiiumaa sadamad juhatuse liikmena tööd merendustaustaga Romet Keskla, kelle nõukogu kutsus kandideerima peale 15 kandidaadiga konkursi lõppu. SA Hiiumaa Sadamad nõukogu...

Digileht

Hiiu Leht 20.veebruaril Sadamaid juhib Romet Keskla Kas radar oleks sõjas sihtmärk? Vajatakse löökaukude hingeelu eksperti Kaitseliitlased avaldasid muljet Digilehe saab tellida siit

Uudised

Kodutütarde ja Noorte Kotkaste Tänupeol tunnustasime silmapaistvamaid noori, noortejuhte ning tänasime toetajaid. Tunnustusi jagasime erinevates kategooriates, kuid siinkohal tooks välja kõige kõrgemad tunnustused. Kodutütardele...

sport

50. korda sõidetud Tartu maratonil osalenud 5200 suusataja seas oli 29 neid, kes stardiprotokolli märkisid, et esindavad Hiiu maakonda. Neist 20, kõik mehed, läksid...