Jälgi meid

UUDISED

Georg Linkov sunniti lahkuma

“Eile Savisaar, täna Linkov” oli kirjas ühel loosungil, mida kanti neljapäeval linnavalitsuse ees vallavanem Georg Linkovi umbusalduse toetuseks toimunud meeleavaldusel. Nii ka läks – häältega 10 poolt ja 6 vastu tagandati vallavanem ametist.
Umbusaldusavalduse jõujooned volikogus ei jooksnud mööda telge koalitsioon vs. opositsioon, vaid märksa keerulisemalt. Vallavanema jätkamist pooldasid IRLi nimekirja liikmed Toivo Saue, Indrek Ulla ja Tiit Harjak. Umbusaldamise vastu hääletasid ka Üks Hiiumaa liikmed Katrin Sarapuu ja Aivi Telvik.
Istungilt puudusid IRLi liikmed Annely Veevo, Tiit Randmaa ja Hüllo-Kristjan Simson.
Umbusalduse algatasid viis volikogu opositsiooni saadikut: Inge Talts (VL Vabad Hiiumaa Kodanikud), Ants Vahtras ja Tarmo Rajang (KE), Lembit Vainumäe (SDE) ja Artur Valk (RE).
Nendega ühines opositsioonist Meelis Potari (RE), kes umbusaldamist toetas. Vastu oli Ivo Eesmaa (SDE).
Mõnevõrra ootamatult tuli toetus neljalt koalitsiooni liikmelt ning umbusalduse poolt hääletasid VL Üks Hiiumaa liikmed Margit Kagadze, Aili Küttim, Jaanus Berkmann ja Imre Kivi.
Ei pidanud kokkuleppest kinni
Saadetud pressiteates põhjendasid VL Üks Hiiumaa neli liiget vallavanema umbusaldamist sellega, et Linkovi viimaste nädalate avalike väljaütlemiste järgi ei seostanud ta ennast koalitsiooni eelneva kokkuleppega.
“Uskusime, et ühiselt kokkulepitu on kõigile arusaadav, ollakse valmis võtma poliitiline vastutus ning minnakse konstruktiivselt edasi. Me ei pea võimalikuks vallavanema jätkamist, kes ei ole valmis oma eksimusi tunnistama ja oma tegutsemisviisides korrektuure tegema,” selgitas Kagadze väljasaadetud pressiteates.
Samas pressiteates rõhutas vallavolikogu uueks juhiks valitud Kagadze, et toimunud meeleavaldused umbusaldamise otsust ei mõjutanud.
Vallavanema ametist tagandatud Linkov ütles pärast hääletust ERRile antud intervjuus, et tema juhtimisstiil ei olnud autoritaarne ja koalitsioonikaaslaste tegu võib pidada reetmiseks.
“Olin liiga enesekindel ja uskusin liigselt seda, mida partnerid rääkisid,” ütles Linkov Hiiu Lehele ja soovitas tulevasel vallavanemal hoolikamalt sõpru valida.
Vallavanemat umbusaldanud neli Üks Hiiumaa liiget tegid ettepaneku valida uus vallavanem avalikul konkursil.
Ajutiselt täidab vallavanema ülesandeid senine abivallavanem Jaanus Valk valimisliidust Üks Hiiumaa.
Koalitsioon jätkab/ei jätka?
Kagadze pakkus välja võimaluse, et Üks Hiiumaa koalitsioon IRLiga võiks püsima jääda hoolimata vallavanema tagandamisest.
Linkov, kes läheb tagasi volikogusse, ütles, et koalitsiooni jätkamine sellisel kujul on raskendatud, sest valimisliidust on lahkunud mitmed arukad inimesed.
“Mina arvan, et koalitsioon ei peaks jätkama ning alternatiiviks on, et kaasatakse uued jõud,” ütles Artur Valk ja lausus kuue opositsiooniliikme nimel, et selleks ollakse valmis.
Lapsed ja puudega inimesed
Delfile antud intervjuus ütles Linkov, et vallamaja juures toimunud meeleavaldusel osalesid lapsed ja puudega inimesed, kellele oli valetatud, et Lauka kool pannakse kinni.
“See [lause] võeti kontekstist välja ja pöörati minu vastu,” ütles Linkov Hiiu Lehele. “Minu kirjeldus meeleavaldajatest oli palju pikem ja ma tunnustasin neid.”
Meeleavaldajate rahulolematuse taga oli 2013. aastal sõlmitud Kõrgessaare valla ja Kärdla linna ühinemislepingu rikkumine. Hiiu valla nime saanud haldusüksuse juhid hakkasid  Kõrgessaare asutusi liitma Kärdla omadega viies nii otsustustasandi keskusesse.
Viimasteks piiskadeks Kõrgessaare kandi rahva kannatuste karikasse sai vallavalitsuse katse liita Lauka põhikool Kärdla kooliga ning vallavanema Georg Linkovi katsed kangutada Lauka põhikooli direktor Märt Rannast ametist ebaseaduslikul ja ebademokraatlikul viisil.

Veel lugemist:

UUDISED

Neljapäevasel Hiiumaa vallavolikogu istungil avaldas 23liikmelise volikogu üheksa liiget umbusaldust vallavanem Reili Rannale. Umbusalduse allkirjastasid opositsiooni liikmed Inge Talts (KE) ja valimisliidu Kodusaar liikmed...

UUDISED

Kolmapäeval toimunud erakorralisel istungil tühistas volikogu iseendale ebaseaduslikult määratud preemia ja opositsioon algatas samast sündmusest ajendatult volikogu esimehe Aivar Viidiku umbusaldusavalduse. Umbusaldusavalduse andis üle...