Eesti naiste varjupaikade liidu (ENVL) hinnangul võib alarahastuse tõttu vägivalla all kannatavate naiste tugikeskuste võrgustik laguneda ja abiteenuseid saaks täismahus osutada tulevikus ainult neljas maakonnas.
Eesti naiste varjupaikade liidu esinaine Eha Reitelmann pöördus teisipäeval sotsiaalkaitseminister Kaia Iva ning tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski poole abipalvega, et takistada pikkade aastate jooksul üles ehitatud üleriigilise naiste tugikeskuse teenuse sisulist hävimist.
Järgmise aasta riigieelarvesse on sotsiaalministeerium naiste tugikeskuse teenuse osutamiseks sotsiaalkindlustusametile planeerinud üle 100 000 euro vähem ning novembris välja kuulutatud hankes on sotsiaalkindlustusamet hanke kogusumma jaotanud maakondade vahel vastavalt elanike arvule, kirjutas Reitelmann.
Selline kogurahastus ja summade jaotus ei võimalda Reitelmanni kinnitusel enam jätkata kvaliteetse kompleksteenuse osutamist, milleks on esmane kriisinõustamine, majutus, psühholoogiline ja juriidiline nõustamine, ja seda eelkõige väiksema elanikkonnaga maakondade tugikeskustes.
Teenust saaks täismahus osutada tulevikus ainult neljas maakonnas ehk Harjumaal, Tartus, Pärnus ja Ida-Virumaal. Paljudelt maakondadelt on hanketingimustega eelnevate aastatega võrreldes võetud ära igaühelt paarkümmend tuhat eurot ehk ligi pool tugikeskuse eelarvest. “Sellise eelarvega ei ole väiksemate maakondade tugikeskustel võimalik enam palgata vajaliku naistevastase vägivalla alase ettevalmistusega psühholooge ja juriste, keda on Eestis väga vähe ning kes on seni sõitnud appi erinevatesse maakondadesse,” kirjutas Reitelmann.
Igasse maakonda saab tööle jääda praktiliselt vaid üks inimene, kes peab tagama ööpäevaringse valmisoleku, osutama kriisinõustamist, juhtumipõhist nõustamist ja tagama vajadusel tugiteenused, suhtlema koostöövõrgustiku ning teiste teenuseosutajatega, samuti tegelema aruandluse ja muude juhtimisküsimustega.
Oht kvaliteetsete teenuste kaotamiseks on Hiiu, Järva, Jõgeva, Lääne, Lääne-Viru, Põlva, Rapla, Saare, Valga, Viljandi ja Võru maakonnas.
Liidu hinnangul tuleks sotsiaalkindlustusameti hange peatada ja menetluses olevas järgmise aasta riigieelarves näha ette lisaraha väiksema elanike arvuga maakondade tugikeskuste toetamiseks vähemalt senises mahus, et igas maakonnas oleks tagatud vägivalda kogenud naistel ja nende lastel võimalus saada kohapeal kvaliteetset abi.
