Jälgi meid

Uudised

55aastane Tohvrikodu kasvab ja areneb

HK TOHVRI
HERGO TASUJA
Äsja tähistas 55. tegevus­aastat Hiiumaa hooldekeskus Tohvri, mille teenuste kvaliteet ja kohtade arv on kasvuteel.
Aprilli esimene päev oli Tohvri hooldekodu nii-öelda sünnipäev, mida töötajad ja elanikud tähistasid piduliku lõunasöögiga. “Antud oludes oli see parim, mida me teha saime,” selgitas SA Hiiu maakonna Hooldekeskus Tohvri juhataja Pirje Lehtmaa.
Juba juubelinädala algul kaunistati maja lillede ja õhupallidega, et peomeeleolu oleks pikemalt. “Pererahvale korraldasime Tohvri ajalugu puudutava viktoriini, jagasime auhindu, maiustasime suure tordi ja kringlitega,” loetles juhataja. “Seega möödus päev väga sisukalt ja rõõmsalt!”
Pidupäeva lõpus võeti vastu valla kingitusi ja õnne­soove, tõsi küll, distantsi hoides. Nimelt soovis hoolde­kodu pere sünnipäevakingiks valgustust Tohvri bussi­peatusesse ja selle Emmaste osavald neile ka kingib.
Suvel on 55. juubelisünnipäeva raames kavas korraldada väike kontsert ja piknik, kuid seda siis vastavalt olukorrale.
Muutuste teel
Kui nüüd mõelda ajas tagasi, siis muutunud on väga palju, ütleb Lehtmaa ja lisab, et oluline ongi olla pidevas muutumises ja ikka paremuse poole.
Nii renoveeriti aastal 1999 Tohvri hooldekodu peamaja, 2006 saun-pesumaja-katlamaja, 2007 peamaja teine korrus ja 2012 avati juurde­ehitus, kuhu hooldekodu elanikud kolisid kunagisest kasarmuhoonest.
Praegu on töös hooldekodu uus hoone, mida mullu sügisest ehitab OÜ Ösel Projekt. Ligi 800 000 eurot maksev hoone on juba katuse all ja sisetööd algamas.
Praegu on Tohvri hooldekodus 53 kohta, uue maja valmimisel selle aasta sügisel lisandub hooldekodusse 15 kliendikohta ja kuus uut töökohta.
Päevinäinud kasarmu­hoone aga on kavas lammutada veel sel aastal.
“Viimased aastad on hoolde­kodu kõvasti arenenud nii materiaalses mõttes kui sisu poolest,” ütles ka Hiiumaa sotsiaalkeskuse juhataja Riho Rahuoja, kelle alluvuses töötavad nii Tohvrikodu Emmastes, Pargikodu ja päevakeskus Kärdlas kui ka noortekodu Kõpus.
Hooldekeskuse Tohvri suuremate saavutustena nimetas ta tegevusluba, mis hakkas kehtima 1. jaanuarist 2020. Samuti mullu 4. juunist haigekassaga sõlmitud tähtajatut õendusabi teenuse­lepingut.
“Tegevusluba tähendab, et hooldekodus on koolitatud töötajad, leping haigekassaga aga seda, et medõde on majas, tervishoiuteenus igapäevaselt tagatud ja teenuse eest tasub haigekassa,” selgitas Rahuoja. “Kõik see mõjutab väga positiivselt hooldekodu pakutava teenuse kvaliteeti.”
Koroona hoiti eemal Pirje Lehtmaa ütles, et teda teevad rõõmsaks heatujulised ja rahulolevad inimesed ning teadmine, et enamus hooldekodu pererahvast, nagu ta neid nimetab, on ikka tervise juures.
Meelehärmi aga kurbus, mida ta aeg-ajalt näeb vanakeste silmis, kes pole oma lähedasi pikka aega näinud. “Loodetavasti see olukord ei kesta enam pikalt ja suve lähenedes leiame taas mooduse, kuidas külastusi läbi viia,” ütles ta.
Selles mõttes on Tohvri hooldekodul küll väga vedanud, et koroonaviirus on suudetud majast eemal hoida. Vaid üks töötaja põdes COVID-19 läbi, kuid õnneks polnud ta enne sümptomite väljalöömist tööl käinud ja hooldekodus nakkus levima ei pääsenud.
Lehtmaa peabki maja tugi­sammasteks nende suure­päraseid hooldajaid, ka kogu toetavat personali, kelle panus on ülivajalik selleks, et Tohvrikodu elanikud oleksid rõõmsad ja rahul. “Siis on ka meie töötajad rahul ja rõõmsad,” ütles Lehtmaa. “Jõudu annab ka see, kui lähedaste ja kogukonna poolt tuleb kiidusõnu meie töö kohta. Ja kiidusõnu senimaani õnneks on jätkunud – selle eest oleme väga tänulikud!”.

HELJA KAPTEIN
helja.kaptein@hiiuleht.ee

Veel lugemist:

Uudised

28. mail tähistas 60. sünni­päeva Kõrgessaare lasteaed Vigri. Abivallavanem Liisi Mäeumbaed andis Vigri sünnipäeval üle Hiiumaa vallavalitsuse tänu­sõnad ja tänukirja lasteaia pikaaegsele juhatajale Sirje...

Arutelu

Küsisime Eesti sünnipäeva eel lastelt, mis on Eesti riik? Seitsmeaastane Kirtti vastas, et see on kodumaa, seitsmene Karmen, et see on kodu ja kaheksane...

Uudised

Kesknädalal tähistas Hiiumaa Gümnaasiumi pere kooli kuuendat sünnipäeva – palju õnne edasiseks! Tähtpäeva puhul kogunesid õpilased, õpetajad ja kooli töötajad peale kolmandat tundi suurde...

Uudised

Lastekaitsepäeval, 1. juunil sai täis aasta sellest, kui elamuskeskus Tuuletorn Käinas uksed avas – läbi kahe koroonapiirangute aja tuli keskus väikese miinusega, sel aastal loodetakse...