Connect with us

Uudised

25 Euroopa noort Hiiumaal inspiratsiooni otsimas

Kärolyn Kongi
Möödunud nädalal rahvusvahelise Erasmuse programmi raames Hiiumaad külastanud noored tõdesid, et ka väikeses kohas on võimalik tegeleda ettevõtlusega, kui vaid endal on pealehakkamist.

“Valisin projekti toimumis­kohaks Hiiumaa, näitamaks, et ka väikestes kohtades on võimalus oma ideed teoks teha ja ise töökohti tekitada” rääkis projektijuht ja korraldaja Susanna Veevo. “Lisaks on siin väga hea rahulik keskkond, puuduvad kõiksugu segajad,” lisas ta.
25 noort osales töötubades ning ettevõtluse teemalistel esitlustel, kust said ideid ette­võtlusega alustamiseks ja inspiratsiooni, mida üldse elus teha võiks.
Osalejaid oli Eestist, Kreekast, Itaaliast, Slovakkiast ja Türgist – igast riigist viis. Üldjuhul olid need 20. eluaastate alguses noored, kelle haridustee natuke poolik või kes ehk liiga kauaks vanemate juurde koju jäänud.
“Sellised noored vajavad natuke nõu ja tagantutsitamist, et hakata midagi ise tegema,” selgitas Veevo.
Valdavalt oli tegu linnanoortega, kes leidsid, et nemad ei saa ise midagi teha, sest keegi ei rahasta nende ideid ja pole ka ideid ettevõtlusega alustamiseks.
“Üritasime näidata neile, et ise tuleb kõike teha ja vajalikud kontaktid üles otsida,” rääkis Veevo.
Projekti kõrghetkeks oli kohtumine Hiiumaa ettevõtjatega. Noortele käisid ette­võtlusest rääkimas triibuvineeri leiutaja Helen Teigar ja ettevõtja Reino Halla, LEADER programmi toetatud ettevõtlusprojektidest tegi ülevaate tegevuskeskuse juhataja Reet Kokovkin.
“Osalejad nägid, et inimesed, kellele pole kandikul midagi ette toodud, on sellegi­poolest hakkama saanud ja millegagi alustanud – oma ettevõtte loonud,” vahendas Veevo. Ta avaldas lootust, et kohtumine inspireeris noori nii Eestist kui mujalt Euroopast.
Veevo sõnul otsisid nad ettevõtteid ka Kärdlas ja vaatasid, kui palju jääb üldse ettevõtlus linnapildis silma. “Noored olid väga imestunud, et vaid pool tundi ringi jalutades märgati ligi sadakonda ettevõtet,” rääkis Veevo. Noori üllatas, et nii väikeses linnas ja kogukonnas on nii palju võimalusi midagi teha. “Ka mina usun, et igaühel on võimalus endale mingi väljund leida, kui vaid pealehakkamist on,” ütles ta.
Ilmaga noortel vedas, sest sajuseid päevi oli vähe. Hoolimata sellest, et osalejad olid enamjaolt pärit soojema kliimaga piirkondadest kui Eesti ja neil oli siin üpris külm, soovisid nad just rohkem õues olla.
Projektis osalenud itaallanna Maura ütles, et on Eestist ja Hiiumaast vaimustuses. “Ma pole siin kunagi varem käinud ega kuulnudki nii­sugusest riigist, ma ei teadnud midagi siinsest kultuurist ega kliimast, aga emotsioonid on väga positiivsed,” ütles Maura.
Maura rääkis, et talle jättis väga hea mulje Tallinna lennu­jaam: “Kõik tundus väga kaasaegne, nagu üks tõeline tuleviku lennujaam.” Hiiumaal jäi talle silma, et siin on kõik nii puhas ja ilus – palju värsket õhku ja vähe autode müra.
Veevot ennast üllatas, et kõik osalejad olid nii põnevil ja positiivsed, tahtsid aina rohkem näha ja teada saada.
Paljude projektis osalenute jaoks oli see esimene rahvusvaheline kogemus ja mõni oli üldse esimest korda välismaal. “Usun, et niisugused projektid ja kogemused muudavad noorte elus väga palju,” ütles Susanna Veevo.

Veel lugemist:

Uudised

Märtsist alustab sihtasutuse Hiiumaa sadamad juhatuse liikmena tööd merendustaustaga Romet Keskla, kelle nõukogu kutsus kandideerima peale 15 kandidaadiga konkursi lõppu. SA Hiiumaa Sadamad nõukogu...

Ahto ilmajutud

Näib, et talvel enam pikka pidu pole ja suurt pakast enam ei tule. Välistada ei saa aga lühiajalisi ja teravaid külmalaineid. Eesolev nädal tuleb...

Digileht

Hiiu Leht 20.veebruaril Sadamaid juhib Romet Keskla Kas radar oleks sõjas sihtmärk? Vajatakse löökaukude hingeelu eksperti Kaitseliitlased avaldasid muljet Digilehe saab tellida siit

sport

50. korda sõidetud Tartu maratonil osalenud 5200 suusataja seas oli 29 neid, kes stardiprotokolli märkisid, et esindavad Hiiu maakonda. Neist 20, kõik mehed, läksid...