Connect with us

Uudised

Noor keskkonnaaktivist: Meil pole isegi valimisõigust

Reedel, 20. septembril seisid kaks maa­ilma kliimaga toimuva pärast muretsevat Kärdla põhikooli õpilast plakatitega Kärdla Keskväljakul.
Sel reedel oli neid juba kolm ja seekord oli neil kaasas ka rohkem plakateid. Ühel pikem selgitus, kuidas
igaüks saab lihtsalt ise keskkonda säästa. Selle plakati tegid noored seetõttu, et esimesel korral inimesed lihtsalt küsisid seda neilt.
Hiiu Lehes ilmunud uudis ja pilt noortest meeleavaldajatest tekitas sotsiaal­meedias elava arutelu. Leidus neid, kes noorte ette­võtmist toetasid kui ka neid, kes arvasid, et streikimise asemel peaksid nad hoopis koolipingis olema.
“Tublid lapsed, jõudu teile! Eriti julged, et kahekesi läksite, üle maailma muidugi oli miljoneid streikimas. Oma tuleviku eest tulebki seista!” kirjutas kommentaator Viive-Kai Rebane ajalehe FB küljel.
Samas leidis kommentaator Keidi Hjalmarsson, et lapsed on siiski lapsed ja peaksid käima koolis.
Kommentaator Kertu Rappu mõnes mõttes nõustus temaga, aga sai aru ka noortest: “Nemad muretsevad oma tuleviku pärast ja suured seda nende eest ei tee, seega üritavad nad ise midagigi teha.”
Hjalmarsson tõstatas samas küsimuse, kuidas papist loosungiga seismine kliimat siis ikkagi aitab ja Rappu vastas, et ehk aitab niigi palju, et inimesed ehk hakkavad mõtlema ja tegema kasvõi väikeseid samme, et midagigi muuta, näiteks vähendada liigtarbimist.
Uurisin reedel noortelt, kuidas on lood koolist puudumisega. Juba teist korda plakatitega meelt avaldanud Lotta Laura Orav ütles, et sellise ettevõtmise puhul peabki olema häiriv vaatepunkt. “Kuidas me noortena saaksime ise oma tuleviku heaks midagi teha, kui meil pole isegi valimisõigust mitte. Mina näiteks saan valimisealiseks alles kahe aasta pärast, praegu ei ole mul veel mingit sõnaõigust,” ütles Orav.
Keskväljakul meelt avaldanud noored pole ainsad kellele keskkonnateemad korda lähevad. Lisaks sellele, et üle maailma kogunevad kliima pärast muretsevad noored reedeti, moodustati Eestis ka Noorte Keskkonnanõukogu. Selle eestvedajad on huvitatud kaasalöömisest keskkonnaalaste seaduste väljatöötamisel, keskkonnateadlikkuse levitamisel ja rahvusvahelises koostöös.
Järgmine kliimastreik Kärdla Keskväljakul toimub reedel kell 12–14.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa muuseumi selle suve üks suurimaid ettevõtmisi on traditsioonilisel kombel villa ja riide potisiniseks värvimine. See tähendab aga, et muuseumil on vaja sadade liitrite...

Uudised

Kärdla Sadama tänava Suurtrummi remonditakse sel aastal, suur osa tänavast ehitatakse põhjalikult ümber aga järgmisel aastal.  Praegu on Sadama tänaval töös paralleelselt kaks projekti....

Uudised

Kui linnainimesed on harjunud uuesti poodi lippama, kui miski otsa sai või ostmata ununes, siis nüüd on selline võimalus ka kõplastel – suviti on...

Digileht

Hiiu Leht 24.mail Liitri kusega saab tasuta muuseumisse Tobiase sünnipäeva tähistatakse kuue kontserdiga Kõpu sai lõpuks poe Kolme bussipeatusega Jausa Valimissõnumit pea laotama ühtlaselt...