Connect with us

Uudised

2014. aasta orhideest

erakogu
Eesti orhideekaitse klubi (EOKK) valis aasta orhideeks halli käpa (Orchis militaris).
Ühena kõigist Eestis kasvavatest orhideedest ehk käpalistest kuulub ka hall käpp 1983. aastast riikliku looduskaitse alla.
Viimastel kümnenditel on selle III kaitsekategooriasse kuuluva käpalise arvukus kasvukohtade hävimise tõttu vähenenud. Muuhulgas ohustab EOKK teatel halli käppa ning ka mitmeid teisi kodumaiseid orhideeliike lilledena vaasi korjamine.
Hall käpp on lubjalembene taim. Tema peamisteks kasvukohtadeks on loopealsed, niidud, kadastikud ja puisniidud, aga ka tee- ja kraaviperved ning isegi mahajäetud karjäärid. Hall käpp õitseb mai lõpust jaanipäevani, ilmast ja kasvukohast sõltuvalt võib tema mehikesekujulisi õisi näha umbes nädala jagu.
Eesti lääneosas ja saartel on hall käpp küllaltki arvukas, Põhja-Eestis leidub teda märksa vähem, Kesk-, Ida- ja Lõuna-Eestis kuulub ta aga juba haruldaste liikide hulka.
Täiendamaks aasta orhidee levikukaarti, kutsub EOKK üles teatama halli käpa leiukohtadest Eestis. Leiukohtade andmeid saab igaüks sisestada loodusvaatluste andmebaasi keskkonnainfo veebilehel registrite ja infosüsteemide alajaotuses.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa vallavalitsus määras1 sihtasutuse Hiiumaa Sadamad nõukogu liikmeteks Raido  Randmaa, Omar Jõpiselja, Marko Pruuli, Meelis Pielbergi ja Kadri Tikerpuu. Detsembrist alustavas nõukogus on senise...

Uudised

Ristitee hobusekasvataja- ja rautaja Johannes Mooste (26) hakkas Hiiumaal käima juba kümnendas klassis. Kuni ühel hetkel tundus, et kodu ongi saarel ja pole vaja...

Uudised

SA Hiiumaa Arenduskeskuse ja MTÜ Hiiumaa Ettevõtjate Liidu toel loodud fondi stipendiumi suurus on 300 eurot kuus kuni stipendiaadi õpingute lõpuni. Kolmapäeval toimunud Hiiumaa...