Connect with us

Uudised

Wambola retk algab Sõrult

Ekraanikuva
Kolmas Wambola retk ootab lau­päeval, 16. oktoobril hulga osalejaid ning kolme eri raskusastmega raja hulgast leiab iga osaleja oma võimetele vastava pikkusega teekonna.

Hiiumaa matkaklubi Muku eestvedamisel sai kolm aastat tagasi alguse sügisene Wambola retk. Nimi Wambola tuletati Vabadussõjas osalenud Eesti merejõudude lipulaeva järgi.
“Selle retkega tahame teha Hiiumaa suurematele sadamatele ringi peale ja kui läheb kordamiseks, siis tahaks teha ikka erinevad rajad, et osalejail jätkuks huvi uuesti tulla,” selgitas ettevõtmise eestvedaja Inna Lepik. “Kahel lühemal rajal on küsimused, siis vähemalt need ei kordu.” Lepik lisas, et küsimuste kaudu tahavad korraldajad tekitada huvi ja anda uusi teadmisi läbitud paiga kohta.
Jõukohane rajavalik
Niinimetatud Ränk rada, kus võisteldakse medalite peale, on kõige pikem, umbes 25 kilomeetrit ja lõpeb takistus­riba läbimisega. Rängal rajal on SI-jaamad ja osaleja saab kaardi kontroll­punktidega nagu orienteerumisvõistlustel. Millises järjekorras võistleja kontrollpunktid läbib, on osaleja otsustada. Kui tahab pretendeerida medalile, võtab ära kõik punktid, läbib takistusriba ja jõuab staapi enne finiši lõppu kell 17. Kõik retkel osalejad saavad kaasa teha auhinnaloosis, kui nad on õigeaegselt finišis, ka sel juhul, kui Rängal rajal jääb osa punkte läbimata. Viimasel juhul aga ei saa kaasa teha medaliheitluses. Rajameistriks on tänavu Toivo Saue ja takistusrea paneb üles Jüri Meresmaa.
Mönusa (u 17 km) ja Vähese (5 km) raja autoreid on mitu, peamiselt Urmas Selirand ja Mati Lepna. “Neil radadel on silmas peetud, et saaks minna rajale ka väiksema füüsilise vormiga ja kergema jalanõuga ning Vähesele võib minna ka lapse­vankriga,” selgitas Lepik.
Mönus rada on enamasti läbitav ka jalgrattaga, mõned lõigud saab ratast ka käe­kõrval lükata. Ka  on tänavune Mönus rada kaheksa­kujuline ja see annab võimaluse oma matka pikkust ise reguleerida. “Kui oled ühe poole ära käinud, saad staabis otsustada, kas tahad veel teisele poolele minna,” selgitas Lepik. Mönusal ja Vähesel rajal ei mängi aeg rohkem rolli, kui et hiljemalt kell 17 peab matkaja olema staabis. Start on avatud alates kella 11.30 kuni kella 14ni.
Kui matkaja on vastanud radade kontrollpunktidest leitud küsimustele, siis paneb ta vastuste lehe auhinna­loosi kasti ja kell 17.20, kui Ränga raja medalid jaotatud, loositakse kõigi kolme retke osalejate vahel välja auhinnad.
Suppi saab Sõru sadamas
Sõru sadamas on selleks päevaks ekstra avatud pood. Iga retkeline saab sõdurisuppi alates kella 13st ja on lootust, et pakutakse veel midagi õige head. Sellepärast võiks kaasa võtta sularaha.
“Moonakott võiks ikka endal ligi olla, kui retkele minna, vähemalt natuke juua ja midagi vahepeal põske pista, pähkleid või kommi või midagi sellist,” soovitas Lepik.
Väliüritustel on oluline osa ilmal. “Esimesel aastal oli terve päev päikeseline ja ilus, siis oli kõige rohkem osalejaid keskmisel rajal,” meenutas Lepik. Mullune ilm nii sõbralik ei olnud, mitmed otsustasid ringi ja tegid Vähese raja Mönusa asemel, kuhu nad esialgu registreerusid.
Mitmed retkelised on tulnud osalema oma lemmikloomaga, koeraga. “Lemmik­loom peab olema rihma otsas ja sõbralik, kui kohtub teiste loomadega,” rõhutas korraldaja. Põhjuseks, et rajad lähevad läbi ka karjamaadelt.
Esimese aasta Wambolal oli matkajaid 69, teisel 156 ja eks nüüd loodavad korraldajad veelgi rohkem osalejaid. “Ootame tulijaid nii lähemalt kui kaugemalt Hiiumaalt ja võtke oma külalised mandrilt ka kaasa!” soovitas Lepik.
Korraldajate nimel selgitas ta, et soovivad pakkuda ka neile, kes samas paigas elavad, uusi teadmisi oma kodukohast ja ehk viia ka kohtadesse, kus nad polegi veel käinud.
Wambola retk on Vabadus­sõja ning selles osalenud hiidlaste mälestuseks ja auks korraldatud rahvamatk. Osa võtma on kutsutud kõik, kes tahavad veeta ühe mõnusa päeva looduses, saada juurde teadmisi Hiiumaast ja ajaloost, nautida head seltskonda ning end lihtsalt hästi tunda. Retke korraldavad matkaklubi Muku liikmed koos Hiiumaa kaitseliitlaste ja naiskodukaitsjatega.
Esimene kord startis Wambola retk Heltermaa sadamast, mullu Orjaku sadamast ja tänavu on nii start kui finiš Sõru sadamas.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...