Connect with us

Uudised

Võidutule toovad kolmekümnesed

erakogu
erakogu
Võidupühal viivad vabariigi presidendilt saadud võidutule maakondadesse noored, kes sündisid Eesti taasiseseisvumise algus­aastatel. Hiiumaale tule­toojateks valiti naiskodukaitsja Reili Rand ja kaitse­liitlane Uku Lepna.
“Hiidlastele tule toomine on loomulikult suur au, aga ka vastutus. Olen tänulik, et mulle kui vabas Eestis kasvanud lapsele on antud võimalus taasiseseisvumise juubeli­aastal tuua võidutuli kodu­saarele,” ütles Reili Rand.
Naiskodukaitsega liitus Rand 2016. aastal. “Liitusin soovist anda oma panus turvalise ja vaba Eesti kestlikkusse ning omandada oskusi, mida saan kasutada kogukonna hüvanguks,” ütles ta.
Tema esitluskirjas tõid kaaslased esile, et Hiiumaa nais­kodukaitsja Reili Rand on näidanud aktiivset ellu­suhtumist juba kooliajast peale. Tema oli see, kes koos klassikaaslastega Käina Gümnaasiumist tuli mõttele oma jõulukingid viia lastekodu lastele. Selle ettevõtmise eest pälvis ta 2009. aastal aunimetuse Eestimaa Hea Eeskuju ja sai samanimelise stipendiumi.
2015. aasta mais valiti ta Sotsiaaldemokraatliku erakonna Hiiumaa piirkonna juhiks, hiljem valis erakonna üldkogu ta 2017. aastal SDE juhatusse. 2018. aastal kandideeris ta valimistel riigi­kogusse.
“Pean kõige olulisemaks inimesi, inimesi enda ümber, oma peret ja lähedasi,” ütles Rand. Veidi rohkem kui aasta on tema ja ta elukaaslase Priidu päevadesse rõõmu toonud pisitütar Friida. “Pere­kondlike rõõmude kõrval elan südamest kaasa hiidlaste ja kogu Hiiumaa käekäigule,” kinnitas Rand, kes on Hiiumaa vallavanem, praegu aga lapsehoolduspuhkusel.
“Laiemalt läheb mulle korda, et Eesti inimestel läheks hästi, sest vaid nii saab hästi minna ka meie riigil. Viimasel ajal aga teeb üha rohkem muret ühiskonnas valitsev vastandumine,” rääkis Rand. “Ühisosa ja lahenduste otsimise asemel on tavaliseks saanud emotsionaalsed ja teistpoolt ründavad vastasseisud. Sooviksin, et meie väikeses riigis oleks rohkem üksteisemõistmist ja soovi koos olla tugevamad, kõikide meie erinevuste ja eri­meelsustega.”
Tähtis asi
“Hiiumaale võidutule toomine tähendab au olla see, kes toob oma kodusaare ja kodukoha jaoks midagi tähtsat,” ütles teine tuletooja Uku Lepna. “Mõte liigub nii, et on hea tulla mandrilt tagasi ja teha midagi oma inimeste jaoks.”
Lepna liitus Kaitseliiduga 2017. aasta juulis. “Ajendas tahe riigikaitsega edasi tegeleda äsja kaitseväe teenistusest reservi minnes. Eks ka enda isa, kes Kaitseliidus oli siis aktiivne liige, siis suunas mind liikmeks astuma, kui olin just teenistuse läbinud,” rääkis noormees.
Aastatel 2016–2017 läbis ta 11-kuulise ajateenistuse ja läbis aspirantuuri, mis oli talle suur motivaator. “Kaitseliit oli täpselt see, mis võimaldas edasi tegutseda oma soovidele vastavalt. Ka sain kaitseliitlasena võimaluse läbida tuletoetus­ohvitseri intensiivkursuse ning ka lühikese tutvustava kursuse täpsuslaskuritele.”
Praegu on Uku Lepna põhi­tegevuseks kõrghariduse omandamine ja palju ta õppustel pole käinud. Esimeseks ametlikuks õppuseks oli 2020. aasta novembris toimunud “Orkaan”, kus sai meelde tuletatud ajateenistuses õpitut, aga ka rühma ja kompanii juhtimist. Õppustel käib Lepna meelsasti, sest nii saab uusi teadmisi: väga meeldib ka taktikaliste lahenduste välja­mõtlemine ja planeerimine.
Lepna õpib Eesti Maaülikoolis toidutehnoloogia erialal ja Tartust kahjuks õpingute kõrvalt palju Hiiumaale ei jõua, vaid tähtsamatel tähtpäevadel ja semestrivahelisel ajal. “Olen kolmandal kursusel, kuid bakalaureuse lõpetamine jääb siiski järgmisesse õppeaastasse,” lisas ta. Suuremateks toetajateks on praegu elukaaslane Liisa ja oma pere.
Viimaste aastate parimaks otsuseks nimetas Lepna üliõpilaskorporatsiooniga liitumist. Ta on korporatsioon Rotalia tegevliige, mis on ta silmaringi väga palju avanud ja arendanud. “Korporant olles on see rohkem kui hobi, see on suurim lisandväärtus ülikooli kõrval.”
Lepna hobiks on laua­mängud ja kooliajal oli ta ka edukas orienteeruja.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...