Connect with us

Uudised

Vigade parandus Urmas Lauri loole Lääne Elus

repro
Laupäevases Lääne Elus ilmus artikkel “Kahe kange saare lehe heitlus”, milles on nii vigu kui puuduvaid fakte. See jätab mulje, et loo autor, kunagine kolleeg Urmas Lauri on paljugi unustanud, ei soovi teatud asju meenutada või siis püüab lugejaga manipuleerida.
1. viga
Infokastis pealkirjaga “Meie Maa lugu” meenutab praegu pensionil Meie Maa aja­kirjanik Veljo Kuivjõgi, kuidas tema ja paar kolleegi “panime igaüks 100 krooni ja 300 krooni eest tegime AS Saaremaa Raadio.”
Kuivjõgi lause järel kirjutab Urmas Lauri: “Praegu on lehe neljas osanik ka Arne Pagil…”.
Õige on, et Arne Pagil on sisuliselt OÜ Saaremaa Raadio ainuomanik ning Kuivjõgi ja teised kaks on “ka omanikud”. Krediidiinfo andmetel kuulub Arne Pagilile 99,97% OÜ Saaremaa Raadio osadest ja 0,03% ülejäänud kolmele.
2.viga
Lääne Elus avaldatud fotoallkirjas on öeldud, nagu oleks Priit Rauniste Meie Maa peatoimetaja.
Õige on, et Priit Rauniste on OÜ Saaremaa Raadio juhatuse liige. Täpselt samuti on juhatuse liige ettevõtte omanik Arne Pagil.

Ise me tahtsime ja ise sa murdsid

Urmas Lauri kirjutab: “Hiiumaal kulus endisest rajooni­lehest maakonnaleheks transformeerunud ajalehe Hiiumaa murdmiseks Pagili tiiva all kasvaval Hiiu Lehel kuus aastat.”
Ütlemata jätab loo autor, et Hiiu Lehe peatoimetaja oli tol ajal, kuni 1. augustini 2006, tema ise – Urmas Lauri.
Ja Arne Pagil ei tulnud Hiiumaa maakonnalehte “murdma”, hiidlased ise käisid teda appi palumas.
Sellest, miks ja kuidas Hiiu Leht 1997. aastal asutati ja kuidas “lehe rahastamise asjus pöörasime pea Meie Maa omaniku poole”, saab lugeda lehe esimese peatoimetaja Anu Pallase kirjatööst Hiiu Lehe veebis: www.hiiuleht.ee/miks-sundis-hiiu-leht/
Maakonnalehte, nüüd juba Hiiu Lehte “murdma” tuli Leedo ise 2010. aastal uue ajalehega Hiiu Nädal. Peatoimetajaks ikka seesama Urmas Lauri, kes toonast katset nüüd Lääne Elus ilmunud artiklis “murdmiseks” ei nimeta, ütleb hoopis, et “Leedo üritas Hiiumaa leheturul konkurentsi tekitada”.
Lauri kirjutab, et Hiiu Nädal pidas vastu ligemale kaks aastat. Miks mitte, kui kõvasti peale maksta – raha omanikul ju oli ja põletati seda hoolega. Saaremaal Oma Saart ja Hiiumaal Hiiu Nädalat välja andnud TÜ Oma Saar kahjum 2010. aastal oli üle 8 miljoni krooni, 2009. aastal 9,4 miljonit krooni. Hiigelkahjumit kattis Leedole kuuluv Holostovi Kinnisvarahalduse AS.
3.viga või väike vale?
Omanikel on siiski ka nulliga tiksuvaid ettevõtmisi,” märgib loo autor: “Leedol Kadi Raadio, Pagilil aga Hiiu Leht.”
OÜ Raadio Kadi 2018. majandus­aasta aruandes on kirjas ettevõtte peamised tegevusalad: ajalehe Saarte Hääl väljaandmine, portaali saartehaal.ee käitamine ning raadiosaadete valmistamine ja edastamine ringhäälingu raadiosaatjate kaudu. Aru­andes märgitakse, et ettevõtte negatiivne tulem on tingitud ajalehe kirjastamisega kaasnevatest kuludest. Aruandest selgub, et osaühingu 2017. aasta kahjuminumber oli 246 000 eurot, 2018. aasta kahjum juba 338 000 eurot.
Kuidas siis seda ühe nulli ja teise miinust küll kindlaks teha ehk kuidas saab paja ühes nurgas rammusamat suppi keeta?
Hiiu Lehe puhul on küll selge, et kui kahe lehe sünergia, näiteks Meie Maaga ühise nädalavahetuse lehe näol, lõpeks, ei tule me enam toime.
Kelle (äri)huvid?
Lauri ütleb Lääne Elu artiklis Priit Rauniste kohta, et too kaitseb Pagili ärihuve. No tule taevas appi, mis ärihuve võib Pagilil olla kahjumis ettevõttes!
Pigem on neljaaastasena koos vanematega Vene okupatsiooni eest põgenenud ja demokraatlikus Rootsis üles kasvanud saarlane Arne Pagil, kes 15. novembril tähistab 80. sünnipäeva, teinud seda kõik need aastad missioonitundest ja enda teenitud rahaga.
Kas Saarte Hääle pea­toimetaja Gunnar Siiner kaitseb Leedo ärihuve, seda Lauri ei kirjuta. Hoopis nimetab Leedot “endiseks praamikuningaks” ja Pagilit “ulgusaarlaseks”. Kui juba elukoha järgi sildistamiseks läks, miks ei võinuks ta siis Leedo kohta öelda pool­saarlane või lausa ukrainlane, oli ju Vjatšeslavi isa Afanassi Homljuk pärit Ukrainast.
Artiklis on ka tõest infot. Näiteks see, et kahjumis on nii Meie Maa kui Saarte Hääl ja Meie Maa praegune maksuvõlg on suurem.
Enam-vähem õige on ka see, mida ütles Priit Rauniste rahapõletamise kohta: “Kui Pagil on 1,5 miljonit põletanud, siis Leedo kahjum on kindlalt üle 5 miljoni euro.”
Kust on tulnud raha, mida OÜs Kadi Raadio põletatakse ja millised on rahaomaniku motiivid raha põletada, seda Urmas Lauri ei kirjuta.

HARDA ROOSNA
Hiiu Lehe peatoimetaja

Veel lugemist:

Pääste

Esmaspäeval kell 10.34 teavitati häirekeskust, et Kärdlas Põllu tänaval on põlema süttinud katlamaja. Päästjad selgitasid välja, et põleng on korstna ja seina vahel ning...

Uudised

Turul tegutsevad ettevõtjad imestavad, et kui plaanitud riigimaja kerkib alles kahe aasta pärast, poleks olnud põhjust lammutamisega kiirustada. Turul müüjad peavad aga tegevuse lõpetama...

sport

Laupäeval toimunud Paluküla maastikujooksu põhidistantsil olid parimaad Anni Kingsepp ja Karl Johan Kastein. Osalejaid jagus ka lühematele radadele jooksma ja matkama. Täpsemad tulemused leiab...

Arvamus

Mõned aastad tagasi tegin ühe suure Saksa telekanali jaoks filmi Kihnu majakavahist Ellyst, kes pidas lisaks majakavahi ametile veel kodumajutust, tegi seepi ja jäätist,...