Connect with us

Uudised

Verekeskus kutsub doonoripäevadele

Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama 27. jaanuaril kella 13–18 Kärdla kultuurikeskuses (Rookopli 18) ja 28. jaanuaril kella 10–13 Käina huvi- ja kultuurikeskuses (Mäe 2) toimuvale doonoripäevale.
“Ootame alati väga vahvate hiidlastega kohtumist, sest Hiiumaa doonorid on selline tore ja ühtehoidev, mõnusa huumorimeelega kogukond, kes igal korral on meie doonoripäevi heatujuliselt väisanud ning meie verevarusid tõhusalt täiendanud,” sõnas PERHi verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp.
Tema sõnul on tulenevalt haiglate tellimustest viimasel ajal eriti suur nõudlus kõigi veregruppide reesusnegatiivse vere suhtes, kuid täiendamist vajavad ka kõigi teiste veregruppide verevarud.
Viimati käis regionaalhaigla verekeskus Hiiumaal Kärdlas ja Käinas oktoobris ning siis külastas doonoripäevi koguni 120 hiidlast, tervislik seisund lubas verd loovutada 102 doonoril ning saarelt lahkuti enam kui 45 liitri hinnalise nestega.
Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.
Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...