Connect with us

Uudised

Vallikivid välistööjõudu ei vaja

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
27. märtsil pöördusid 21 aasta põllumeest Eesti Vaba­riigi presidendi, riigikogu, valitsuse ja avalikkuse poole palvega, et valitsus oleks põllumeestele toeks ja abiks reaalsete ja kiirete lahendustega, tagamaks toidutootmise tõrgeteta jätkumise. Pöördumise põhisisuks oli, et välismaalt, näiteks Ukrainast pärit põllu­majandustöötajad lubataks üle suletud piiride Eestisse.
Kas toetate põllumeeste pöördumist?
OÜ Männaka juhatuse liige Martin Vallikivi: OÜ Männaka võõrtööjõudu ei kasuta ja meid see otseselt ei puuduta, kas nad saavad tulla või ei saa. Ma saan põllumeestest aru, sest ilma tööjõuta ei saa toota. Siiski ma arvan, et praegu peaks põllumajandustootjad oma tööjõu pigem otsima Eestist, sest kui hakata inimesi väljast sisse tooma, siis läheb viirusega asi hullemaks ja ma arvan, suureneb nakatumise risk. Jälgime, mis need järgmised sammud on ja mida riik teeb.
Kuidas laabub töö OÜ Männaka piimafarmis?
Saame nii-öelda oma jõududega hakkama – farmis on tööl kuus inimest, kõik Hiiumaalt. Kõik teevad oma tööd, igaüks oma osa ja liiga lähestikku ei pea keegi olema. Praegu ma ei näe kriisi otseseid mõjusid. Eks see kunagi mõjutab, aga veel ei ole. Siiamaani on piim ka ära viidud – kõik läheb endiselt Saaremaale. See toimib ilusti, laev käibki praegu Hiiumaa-Saaremaa vahel vaid piimaauto pärast, et piim saaks viidud. Reisijaid peale ei võeta. Piimavedu toimub ülepäeviti, meilt läheb piima 6,5–7 tonni. Kõigi Hiiumaa piimatootjate piim mahub ühe suure auto peale ära ja natuke jääb ruumi üle ka. OÜ Männaka toodab mahepiima ja piima vedades võtab auto kõigepealt maheda piima ära – kui auto on puhas – ja siis hakkab võtma n-ö tavapiima, et need kokku ei sattuks. Selleks on autol eraldi sektsioonid. Läbisegi ei tohi võtta, et kord mahepiima ja siis tavapiima, seda jälgitakse pingsalt.
Kas piimahind, millega tootja piima müüb, püsib?
Kuna me viime oma piima Saaremaa piimatööstusesse, siis võib hindu hakata mõjutama see, kuidas jätkub nõudlust nende toodangule. Saaremaa piimatööstuse jaoks on Itaalia väga oluliseks ekspordituruks. Ma ei ole kursis, kuidas seal kaup liigub, aga see mure veel nii suur ei ole, et siia oleks kostnud. Meie saame piima eest pisut kõrgemat tasu kui tavatootja, aga eks seda on natuke kallim toota ka kui tavalist piima.
Kas kriis on mõjutanud kevadisi põllutöid?
Viirusega seoses on huvitav, mis juhtub börsil ja mida viljahinnad teevad. Vili on börsikaup ja kui börsid praegu langevad, siis viljahinnad tõusevad, sest osad riigid on pannud piirid toiduveoks kinni – näiteks ei tohi nisu või riisi välja vedada. Me ise ostame seemne edasi­müüjalt ja selleks kevadeks on seeme varutud. Seda tasub teha talvel, sest kui sellega hiljaks jääda, võib üldse ilma jääda. Paneme seemne maha ja siis vaatame, mis saama hakkab.
Kas kasutate põllutöödel ka lisajõudu?
Ise teen ja – mul poiss on kaheteistaastane – tema teeb ja aitab mind. Kui on kõige kiirem aeg, siis üks mees, kes muidu käis Soomes tööl, tuleb aitab meid nädal-kaks või kolm.
Küsis KATI KUKK

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...