Jälgi meid

UUDISED

Väikestel heategudel suur mõju

Me kõik saame kord vanaks. Lapsed on laia ilma läinud, side nendega ei pruugi olla katkenud, kuid töö ja pereelu mandril ei anna ometi võimalust üksinda ja veel kodus toimetulevale eakale olla lihtsalt seltsiliseks.
Vahetu, soe ja mõistev kontakt on üksiku eaka jaoks hindamatu. Eriti halvasti mõjub üksildasele inimesele muretsemine. Sageli piisab mõistvast vestluspartnerist, kes sind südamega kuulab ja märkab, kui kujunemas on tõsisem haigus või mure.
Eesti Külaliikumine Kodu­kant alustas 2018. aasta oktoobris vabatahtlike seltsiliste kaasamisega sotsiaalministeeriumi hanke “Vabatahtlike rakendamise koostöömudeli testimine hoolekandesüsteemis ja üleeestiliselt rakendatava koostöömudeli väljatöötamine” raames. Hiiumaa Kodukant on hankes partner ja koordinaator Ingrid Purgel jätkub vaid kiitvaid sõnu meie
33 vabatahtlikule seltsilisele, kes pakuvad teenust 34 abivajajale.
Vabatahtlikud ei täida sotsiaal­töötaja ülesandeid, nad pole ka koduabilised, pigem on nende roll olla toetav seltsiline. Tihti vajab eakas inimene lihtsalt kuulajat või kedagi, kes käiks temaga poes või raamatukogus, viiks jalutama, ujuma, tantsima, on saatjaks kirikuteel või mõnel kultuuriüritusel. Kõik oleneb, millised huvid inimesel on. Peamine, et seltsiline aitab abivajajal meelt erksana hoida ja tunda end väärtuslikuna, seeläbi elada kauem ja elurõõmsana oma kodus.
Kodukant Hiiumaa on võtnud nõuks käsitleda vabatahtlike seltsilistega seotud teemat Hiiumaa 16. külade päeval, mis algab 24. augustil kell 14 Kassari rahvamaja ees ja sees.
Seekordne külade päev on ühtlasi vabatahtlike arengu­päev, kuhu tasub tulla olenemata east, et saada osa sisukast programmist, hinge puudutavast harfikontserdist ja suupistelauast.
Mõtle hetkeks: küllap oled Sinagi vabatahtlik olnud – enesele seda teadvustamata sõidutanud eakat sinna-tänna, aidanud tal makseid korraldada või lihtsalt käinud juttu ajamas ja lahkudes  saanud tänuks sooja naeratuse. Sellest piisab. Sinu, veel tegusa inimese jaoks see väike heategu nagu polnudki märkimisväärne, samas oli see ülimalt oluline üksikule eakale. Me kõik saame kord vanaks…
Hea küla- ja alevikuelanik! Tule kogu perega, tegemist jagub kõigile. Seni, kui täiskasvanud arutavad külaelu asju ja arendavad vabatahtliku seltsilise teemat, teevad lapsed koos juhendajaga oma “küla” metsa alla, looduslikest vahenditest.
Loe Hiiumaa 16. külade päeva kava järgmises Hiiu Lehes.

Ester Tammis
Kodukant Hiiumaa
juhatuse liige

Veel lugemist:

UUDISED

Vabatahtlike seltsiliste tegevus on Eesti Külaliikumine Kodukant eestvedamisel sel aastal jõudnud 40 omavalitsusse – Saaremaa esimest, Hiiumaa neljandat aastat nende seas. Laupäeval tutvustasid Hiiumaa...