Connect with us

Uudised

Väikese koha suur mõte – Tuuletorn

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Tuuletorni loomingulise tiimi liige, näitleja Margus Tabor ütles eilsel elamuskeskuse pidulikul avamisel, et talle meeldib, kui väikese koha inimesed suurelt mõtlevad.
“Alati võib teha mingisuguse maja ja panna sinna midagi sisse, aga on neid, kes mõtlevad suurelt ja see mõjub kogukonnale hästi,” ütles Margus Tabor Hiiu Lehele.
“Mulle väga meeldib väikeste kohtade suur mõtlemine, näiteks Purtse kompleks, mis sai puitarhitektuuri preemia – võib ju mõelda, et väike koht ja mida me vaeva näeme, aga inimesed mõtlevad ja teevad ikkagi suurelt,” tõi ta võrdluseks Lüganuse vallas asuva Tulivee salapiiritusmuuseumi ja kontserdikeskuse.
Tabor ütles, et Tuuletorni avamisel olid tunded kahetised ning ta ei ole kunagi varem kuulunud ühtegi loomerühma, kuna aga elamuskeskuste loojatel oli nägemus, et “Mamma lood” peaksid olema sinna talletatud, kaasati ka teda.
“Ma tegin siin loome­rühmaga ühe salto, mis mulle eriti ei meeldinud,” naljatas Tabor. Nimelt tuli tal “Mamma lood” sisse lugeda ka inglise keeles. “Ma ei teagi, mis kõik need sõnad tähendavad, aga ju see ongi hiiu murdega inglise keel.”
Tegijaid seob armastus
Eile kogunes Käina elamuskeskuse Tuuletorn avamisele ligi poolsada inimest. Oli nii neid, kes elamuskeskuse valmimisprotsessis osalesid kui ka esimesi uudistajaid. Enne kui majja sisse pääseti, pühitses elamuskeskuse torupillimänguga sisse Arvo Haasma ja peategelased lõikasid läbi tõrvase köie.
Keskuse ekspositsiooniosa loomingulise tiimi juht Jaanus Rohumaa ütles avamisel, et selle valmimisse on aastate jooksul panustanud sadu inimesi. “Selle loovtöö jooksul sain aru, et meid kõiki seob armastus Hiiumaa vastu,” tõdes Rohumaa.
Tema sõnul on Tuuletorni pandud mõtteid, tundeid, energiat ja nalja: “See ei ole ainult ekspositsioon. Siin on ronimissein, kohvik – see maja ise kasvab ja areneb edasi ning läheb aastatega paremaks.”
Tore, kui midagi läheb paremaks, tõdes ka Hiiumaa vallavanem Toomas Rõhu: “Hulk aastaid oli siin hoone, mis ei näinud väga kena välja ja nüüd on saanud see hoopis teistsuguse välimuse ja sisu.”
Keskus annab ülevaate Hiiumaa loodusest, kultuurist ja ajaloost ning seda on põhjust vaatama tulla nii meil endil kui külastajatel, kinnitas vallavanem.
Käina osavalla vanem Omar Jõpiselg läks oma avakõnes Tammsaare “Tõe ja õiguse” aegadesse tagasi, öeldes, et umbes 120 aastat tagasi oli Hiiumaal nii neid mehi, kes juba maailmas ringi käinud ja ilma teinud kui ka neid, kes ei raatsinud isegi vilja kasvatada ja kui kasvatasid, siis tegid kõik õlleks. “Tuuletorni vastuvõtmisega oli lugu natuke samamoodi – ühtpidi on kõigil põnev, et miks ka mitte ja teeme-teeme, aga teistpidi hoiame ikka natuke tagasi ka, et oli seda nüüd vaja,” rääkis Jõpiselg.
Volikogu esimees Aivar Viidik ütles, et ligi 3 miljonit eurot maksnud Tuuletorn oli valla jaoks suur ja tõsine investeering ning nüüd tahaks näha, kuidas see tööle hakkab.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...