Connect with us

Uudised

Vabariigi president: Oma tegudega mõjutate Eesti tulevikku

Mattias Tammet
Eesti vabariigi president Kersti Kaljulaid andis neljapäeval Hiiumaa gümnaasiumis virtuaalse ühiskonnaõpetuse tunni, milles keskendus koroonakriisist lähtuvatele teemadele.
President rääkis noortele, kuidas neil on praeguses eriolukorras võimalik oma tegudega mõjutada Eesti tulevikku. “Eesti seisund ja tulevik sõltub meie tegudest – milline on Eesti sügisel ja järgnevatel aastatel,” rääkis Kaljulaid ja tõi näiteks koroona­pandeemia. “Koroona on miski, mis jääb meelde sellega, et päriselt ka sõltub miski meist endist.”
Samuti analüüsis vabariigi president totalitaarse Hiina ja demokraatliku Eesti erinevaid teid koroonaviiruse leviku takistamisel. Presidendi sõnul on paljud öelnud, et Hiinal on hea viirusega võidelda, sest seal riigis antakse lihtsalt inimestele käsk, mida tuleb järgida. Demokraatlik riik nagu Eesti, aga jagab inimestele soovitusi.
“Me kõik anname endale aru, et riikliku survega neid meetmeid kehtestada ei saa,” ütles president Kalju­laid. Ühtlasi tõstatas ta küsimuse, kas tahaksime niisugust elu nagu Hiinas, kus antakse käsk ja iseotsustamise võimalust polegi.
Teemaks oli ka Eesti tervis­hoiusüsteem. President võrdles seda Ameerika tervishoiusüsteemiga, kus iga inimene peab seisma ise enda eest ja raviteenuste eest maksma. Eesti süsteem on aga ühtne, riigil on ülevaade ravivõimalustest ja haiglatest ning inimesed ei pea ise raviarvete pärast niimoodi muretsema nagu Ameerikas. Koroona­viirusega võitlemisel on see kõik tema hinnangul Eestile kasuks tulnud.
Ühiskonnaõpetuse tunnis oli õpilastel võimalus vaba­riigi presidendile ka küsimusi esitada. Tunti huvi, kas Eesti väiksus on viirusega võitlemisel pigem plussiks või miinuseks. “Plussiks. Eesti on maailma mõistes keskmise suurusega ja rikas riik ning hea meditsiini­tasemega. Oleme saanud nende parameetritega väga hästi hakkama,” vastas president Kaljulaid.
Viimati kohtus president Kaljulaid Hiiumaa gümnaasiumi õpilastega kolm aastat tagasi. Kooli direktor Ivo Eesmaa uuriski, mis vahe on kolme aasta tagusel ja praegusel Eestil.
President Kaljulaid ütles, et tal on meeles, kuidas reageeriti, kui ta kolm aastat tagasi rääkis, et töökohad vabanevad asukohapiirangust ja tõenäoliselt hakkavad inimesed linnadest välja liikuma. “Siis öeldi mulle, et unista edasi, nüüd aga inimesed Eestis ongi hakanud endale lubama niipalju kui võimalik asumist kaugemal suurematest linnadest,” ütles riigipea.
Gümnaasiumiõpilased tundsid veel huvi, kui suur on Eesti intensiivravi voodi­kohtade arv elaniku kohta, võrreldes teiste Euroopa riikidega.
President Kaljulaid vastas, et selle suhtarvuga oleme eespool väga paljudest suurtest jõukatest Euroopa riikidest.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa muuseumi selle suve üks suurimaid ettevõtmisi on traditsioonilisel kombel villa ja riide potisiniseks värvimine. See tähendab aga, et muuseumil on vaja sadade liitrite...

Uudised

Kärdla Sadama tänava Suurtrummi remonditakse sel aastal, suur osa tänavast ehitatakse põhjalikult ümber aga järgmisel aastal.  Praegu on Sadama tänaval töös paralleelselt kaks projekti....

Uudised

Kui linnainimesed on harjunud uuesti poodi lippama, kui miski otsa sai või ostmata ununes, siis nüüd on selline võimalus ka kõplastel – suviti on...

Digileht

Hiiu Leht 24.mail Liitri kusega saab tasuta muuseumisse Tobiase sünnipäeva tähistatakse kuue kontserdiga Kõpu sai lõpuks poe Kolme bussipeatusega Jausa Valimissõnumit pea laotama ühtlaselt...