Connect with us

Juhtkiri

Uuel aastal uue hooga?

Hiiumaa valdade ühinemisidee on saanud tagasilöögi, kuid ehk on sellest punnseisust ikkagi võimalik edasi minna.

Kärdla ühinemisläbirääkimiste ettepanekule “jah” öelnud Kõrgessaare valda esindanud vallavanem Jaanus Valk ütles, et ühinemisläbirääkimiste järjekordne ummikussejooksmine teeb teda kurvaks. “Laseme uuel aastal tulla ja vaatame siis mis saab,” ütles ta.

Kuigi Emmaste ja Pühalepa vallavolikogud ei pidanud ettepanekut isegi arutamisvääriliseks ja ütlesid ühinemisläbirääkimistele “ei”, on Kõrgessaare ja Käina volikogude liikmed ühinemisarutelu vajalikkusest aru saanud. Loodetavasti need kolm alustavad kõnelusi.

Üks asi on “ei” ütlemine pärast arutelu ning poolt- ja vastuargumentide põhjalikku kaalumist. Hoopis teine lugu on aga siis, kui pakutava üle ei tahetagi aru pidada.

Vallavolikogu liikmetel on muidugi oma rahva mandaat ja nende otsust tuleb aktsepteerida. Sama kinnitas ka Hiiu maavanem Hannes Maasel.

Paraku on üks läbirääkimistest loobumise hind ka see, et rahvaküsitlust ei toimu. Huvitav olnuks teada, mida vastanuks samale ettepanekule Pühalepa ja Emmaste

valla rahvas?

Regionaalminister Siim Kiisler tegi aruka ettepaneku, mitte loobuda läbirääkimistest, vaid seada iga omavalitsuse poolt kindlad tingimused ja piirjoon, millest taganemist ei ole. Ja kui neid tingimusi ühinemisläbirääkimistel kokku leppida ei õnnestu, alles siis öelda “ei, ühinemine meile ei sobi”.

Riigipoolne surve ühinemiseks on tuntav ehkki avalikult seda kõik poliitikud välja ei ütle. Oleks see ju liiga ebapopulaarne. Selle asemel kärbitakse omavalitsuste eelarvevahendeid siit ja sealt, reformitakse jõuliselt omavalitsuste viimast tugipunkti, haridust, ega taastata kärpe-eelseid tulumaksuprotsente. Ka maavalitsuste kaotamise kava pole maha maetud ning ministeeriumid töötavad juba aastaid nelja-viie regiooni põhimõttel.

Kas Hiiumaast saab kunagi Pärnumaa loodenurgas asuv ääremaa või suudame oma identiteeti alles hoida, sõltub loodetavasti meist endist. Mida selleks teha tuleks, selle üle peaksid mõtlema kõik ja kui ühinemine on lahendus, siis tuleks ühineda. Ilusat aastalõppu ning pingsat mõtlemist ja arukat otsustamist uuel aastal!

Hiiu Lehe toimetus

30. detsember 2011

Veel lugemist:

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Hooandjas käima lükatud kampaaniaga soovib Kärdla kool kokku saada 6500 eurot, et soetada uus klaver, mille maksumuseks on 9900 eurot.  Kärdla kooli õpetaja Raili...

Taskuhääling

Saatekülalise Eiki Nestoriga tuleb muuhulgas jutuks Kõpu radar, osavallad, pasunapuhumine, Riigikogu peokutse, ühistransport ning see miks ta 30 aastat kodust ära oli.