Jälgi meid

SISUTURUNDUS

Uued Hiiumaa tooted näitusena üleval Pikas Majas

LEADER. HIIDLASTE KOOSTÖÖKOGU
2019. aastal alustas SA Hiiumaa Muuseumid LEADER projektiga “Vaimne pärand Hiiumaa toodetes”, mille eesmärgiks Hiiumaa vaimse pärandi tutvustamine ettevõtjatele ning selle kasutamine uutes toodetes.
Kohalikust pärandist ja lugudest inspireeritud tooteid asusid looma Hiiumaa eri valdkondade käsitöö­meistrid. Toimusid loengud, muuseumihoidlate külastused, esemevaatlused, omavahelised arutelud ja mõttetalgud. Muuseum toetus oma varasemale kogemusele ja tegevustele vaimse pärandi uurimisel ning ellu äratamisel. Pandeemia tegi küll plaanidesse omajagu muudatusi, kuid projekt liikus sellegi­poolest edasi. Projekti lõpuks on kuuel ettevõtjal valminud tooted, mida alljärgnevalt põgusalt tutvustame.
Disainer Irina Tammis valmistas uue tootesarja nimega “Hiiu pits”, mis inspireeritud Pühalepa rahvariiete heegelpitsidest. Vineerist klaasialused ja ehted esindavad uut lähenemist pitsimustrite kasutamisel. Osava käsitöömeistri käte vahel on valmis saanud ka tillukesed triibuseelikutes nukud, mis hoolimata oma väiksusest toovad kohalike rahvariiete eripära hästi esile.
Anneli Tissari rätikunukk Kreet on kui kohalik Barbie, kellele võib uusi riideid, (loe: rahvariideid) järjest juurde osta. Talle on valmis tehtud mustkuub, kurdussärk, aluskuued, käised, põlled ja kõik muu vajalik. Anneli Tissarilt on valminud ka eelpaigatud n-ö õige jala sokid sokipöisil käimiseks. Tõepoolest häda­vajalik toode maamajade elanikele.
Maiu Aasma käe all valmisid imelised kindakirjalised kaisukad ja käpikloomad.
Klaasikunstnik Kalli Sein tegi tillukesed rohelist värvi pudelid nimega “poodel”. Need meenutavad oma olekuga kunagisi Hüti klaasikojas toodetuid, kuid sobivad eriti hästi kaelas kanda. Lisaks sellele saab jõulupuid kaunistada nüüd hiiutriibuliste klaasist inglite ja kuulidega. Seelikutriipude värvirikkust kannavad endas ka Kalli Seina tehtud kaunid klaasist alused.
Sirje Eller on edasi arendanud pakutrükitehnikas tekstiile. Kindamustritega pajalapp-kindad või laualinikud räägivad hiidlaste lugusid.
Vanadest võrgumärkidest ja kadakast inspireerituna said kuju uued võtmehoidjad ning kaunid puust kastid, mille autoriks Vendo Liit. Imelisi Hiiumaa tooteid on veel ja neid saab vaatama tulla Pikka Majja.
Projekti tulemusel loodud toodete prototüübid sillutavad teed, et mitmekesistada kohalikku toodangut ning edaspidi loodame, et neist tunnevad rõõmu nii hiidlased ise kui meie külalised.
Näitus on avatud Pika Maja saalis 19. veebruarini 2022.
Projekti rahastab Euroopa Liidu Maaelu Arengu Põllumajandusfond oma LEADER meetme kaudu.

SA Hiiumaa Muuseumid

Veel lugemist: