Connect with us

Tervis

Üleskutse: osale rinnavähi sõeluuringus

8.–18. juunini ootab Hiiumaa haigla polikliiniku kõrval ASi Mammograaf liikuv mammograafiabuss. Tegemist on rinnavähi varajase avastamise programmiga, mida viib ellu SA Vähi Sõeluuringud koostöös Eesti haigekassaga.
Rinnavähk on Eesti naisi kõige enam haarav vähipaige. Elu jooksul haigestub Eestis rinnavähki iga
25. naine. See tähendab, et igal aastal diagnoositakse Eestis pahaloomuline rinnakasvaja ligikaudu 600 naisel.
Vähihaiguse ravi ja selle tulemuslikkus sõltub sellest, kui kaugele on haigus enne avastamist jõudnud areneda. Vähi varaseks avastamiseks viiakse läbi nn sõeluuringuid. See tähendab, et haigust otsitakse enne, kui inimene mingeid muutusi tunneb. Rinnavähi puhul on sõeluuringuks mammograafia.
Mammograafia puhul tehakse rinnast röntgenkiirte abil pilt. See pilt võimaldab avastada rinnas olevat paha­loomulist kasvajat kuni kaks aastat enne kui see muutub tuntavaks patsiendile või teda uurivale arstile.
2009. aastal leiti Eestis sel moel rinnavähk 128 naisel, kellel mingeid käegakatsutavaid muutusi rinnas ei olnud. Aastatel 2002–2011 avastati 4,3 vähijuhtu iga tuhande uuringulkäija kohta. Selleks, et avastada sõeluuringu käigus üks rinnavähk, kulutab haigekassa keskmiselt
5432 eurot.
Mammograafia ei hoia ära vähki haigestumist. See annab rinnavähihaigele naisele haigusest teada aasta-paar varem, kui haigus muutub märgatavaks. Varane avastamine annab sageli võimaluse naist säästvaks vähiraviks: rinna eemaldamise asemel tehakse rinda säilitav operatsioon, keemiaravi asemel lõikusjärgne kiiritusravi.
Eestis on üle 30 protsendi rinnavähkidest avastamise hetkel kaugelearenenud staadiumis ja neist haigetest on viieaastase haigusega võitlemise järel elus vaid
12 protsenti. Varaselt avastatud rinnavähi puhul on viieaastane elumus 97 protsenti.
Rinnavähi sõeluuringule kutsutakse ravikindlustatud naisi nimeliste kutsetega. Kutsed saavad 50–64aastased naised arvestusega, et igaüks neist oleks uuritud kahe aasta tagant. Tänavu kutsutakse  uuringule aastatel 1953, 1954, 1955, 1957, 1959, 1961, 1963 ja 1965 sündinud ravikindlustatud naised. Mammograafiabuss lahkub Hiiumaalt 18. juunil ja kirjalik kutse ei pruugi selleks ajaks veel saabunud olla. Kõigil nimetatud aastatel sündinud naistel on võimalik mammogrammid teha ka siis, kui nad kirjalikku kutset saanud ei ole. Vajalik on vaid haigekassa ravikindlustus ja registreerimine telefonil 627 4470. Registreerida saab juba täna.
Naised, kes ei kuulu nendesse aastakäikudesse, kuid kellel on vajadus mammogramme teha, näiteks HAR-kasutamise tõttu, saavad oma pildid samuti Hiiumaal ära teha. Sel juhul on vajalik arsti saatekiri.
Üleskutse naistele: Kinkige endale kindlusetunne! Kinkige endale võimalus võidelda algjärgus haigusega. Te ei kahetse seda. Üleskutse meestele: Innustage oma abikaasasid, elukaaslaseid, tütreid ja emasid uuringus osalema! Sellega säästate end ja oma lähedasi vaevast, mida tähendab kaugelearenenud kasvaja.
Lisainfo www.mammo­graaf.ee

Dr Inge Talts
Hiiumaa haigla kirurg

Veel lugemist:

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Hooandjas käima lükatud kampaaniaga soovib Kärdla kool kokku saada 6500 eurot, et soetada uus klaver, mille maksumuseks on 9900 eurot.  Kärdla kooli õpetaja Raili...

Taskuhääling

Saatekülalise Eiki Nestoriga tuleb muuhulgas jutuks Kõpu radar, osavallad, pasunapuhumine, Riigikogu peokutse, ühistransport ning see miks ta 30 aastat kodust ära oli.