Connect with us

Uudised

Tuuru tulevikuotsused tuleb volikogul teha napi paari kuuga

Üks teemasid Hiiumaa valla koalitsiooni­läbirääkimistel on maakondliku arendus­keskuse Tuuru, sh ka Tuurule kuuluva maja tulevik – lõplik otsus tuleb teha alustaval Hiiumaa volikogul.

“Sihtasutus on moodustatud ja nüüd on see hetk, kus tuleb teha valik, kas me ühendame või võtame lihtsalt lepingud üle,” selgitas Hiiu valla­vanem Reili Rand, et see otsus on uue volikogu teha.

Volikogu viimasel korralisel, 21. septembri istungil otsustas Hiiu vallavolikogu osaleda sihtasutuse Hiiumaa arenduskeskus asutamisel, Käina vallavolikogu tegi otsuse kuu aega varem.

Istungil külalisena osalenud maasekretär Piret Sedrik, kes täidab Hiiu maavanema ülesandeid, soovitas mitte jätta otsuseid liiga aasta lõppu. Sedrik selgitas, et kui otsuseid Tuuru asutaja­õiguste ülevõtmiseks ei tehta, lähevad need üle rahandusministeeriumile, asutajaõigusi hakkab täitma riik ning riigilt maja tagasi saada on väga keeruline.
Veel hoiatas ta, et Tuuru senist arendustegevust on valmis üle võtma Läänemaa arenduskeskus. “Me ju ei taha, et meie asju hakkaks otsustama Läänemaa?” oli Sedriku retooriline küsimus volinikele.

Ajakava pingeline

Rand ütles, et on ühest küljest nõus, et ajaga pingeline on, teisalt on tema seisukoht, et SA Tuuru peab töötama aasta lõpuni: “Tuuru meeskond peab ette valmistama järgmise aasta tegevused, sest ega uue sihtasutuse käivitamine kõigi praeguste muudatuste käigus ei toimu üleöö.”
Juriidilise poole ette­valmistused on tehtud ning Tuurut üle võtma valmistuv SA Hiiumaa Arendus­keskus asutatud. Septembri lõpus asutatud sihtasutuse juhatuse liige on Hiiu valla arendusosakonna juhataja Monika Pihlak, nõukogu liikmed Inge Elissaar, Omar Jõpiselg, Tanel Malk, Reili Rand ja Ester Tammis. Uue sihtasutuse aadress on Kärdla Keskväljak 5a ehk Hiiu vallavalitsuse majas.

“Usun ja loodan, et kõik juriidilised protseduurid saavad tehtud aasta lõpuks nii, et kõik ettevõtluse arendamise sihtasutuse ja kodaniku­ühiskonna sihtkapitaliga sõlmitud lepingute täitmist jätkatakse uues Hiiumaa vallas, uue sihtasutuse Hiiumaa arenduskeskus poolt,” oli Tuuru nõukogu esimees Tanel Malk optimistlik.
Kavakohaselt ühendab loodud sihtasutus endaga SA Tuuru, mis praegu täidab maakondliku arendus­keskuse ülesandeid. Muudatus on vajalik, kuna Tuuru asutajaõigusi omav Hiiu maavalitsus lõpetab tegevuse 1. jaanuarist. Kuna sihtasutuste seadus ei võimalda asutajaõigusi muul moel üle anda, tuligi luua ülevõttev sihtasutus.
Mis saab majast?
Hiljemalt aasta lõpuks tuleb volikogul ära otsustada ka see, mis saab Tuurule kuuluvast büroohoonest aadressil Kärdla Vabrikuväljak 1.
“Muidu läheb maja riigile üle ja nende asjade üle otsustamine keerulisemaks, pluss Tuurul tuleb aastavahetuse seisuga võlg üle võtta, mis on samuti probleem,” selgitas Rand.

Malk ütles, et tema arvates võiks Tuuru maja jääda Hiiumaa vallas avalikku kasutusse. “Juhul kui siiski uus nõukogu või asutaja leiavad, et maja on mõistlik realiseerida, tuleks seda teha sihi­päraselt ja kinnisvaramaakleri kaudu,” ei välistanud ta ka teistsugust stsenaariumi.
Kui tavaliselt otsustavad sihtasutuste ühendamise ja ülevõtmise nõukogud, siis Rand leidis, et kuna antud juhul on tegu varalise kohustuse võtmisega tulevasele Hiiumaa vallale, peaks otsuse kinnitama volikogu. Uue volikogu esimene istung peaks olema hiljemalt novembri algul. Tõenäoliselt järgneb ka erakorralisi istungeid, sest uue volikogu töö käivitamiseks tuleb teha hulk otsuseid.

Päris rikas pruut

Hoone oli sel suvel 150 000 euroga oksjonikeskkonnas osta.ee müügis poolteist kuud. Selle aja jooksul ühtki ostupakkumist ei laekunud.
Veel enne müükipanekut tehti Tuuru nõukogu poolt Hiiu vallale ettepanek pidada läbirääkimisi, et ehk soovib maja osta vald.
Hiiu vallavolikogu 21. septembri volikogu istungil küsis SA Tuuru juhataja Aivi Telvik, miks volikogu ei ole Tuuru pakkumist arutanud.

Volikogu esimees Jüri Ojasoo selgitas, et kuna eelarve- ja majanduskomisjon Tuuru maja ostu ei toetanud, siis teemat volikogule ei edastatud. Telvik ütles komisjoni otsust kommenteerides, et Tuuru ei olegi nii vilets “pruut”, kui seda võiks arvata. Sihtasutusel on 13 lepingut, mille kogusummaks 281 000 eurot. Tuuru maja turuväärtus on 170 000 eurot, põhivara väärtus 145 000 eurot. Laenukohustust panga ees ehk arvelduskrediiti on sihtasutus suutnud vähendada aasta alguse 100 000 eurolt 76 000 euroni.

“Ümmarguselt 400 000 eurot on see algus, millega sihtasutus saaks jätkata järgmisest aastast – see on selle asja väärtus ja sisu,” selgitas Aivi Telvik.

Veel lugemist:

Juhtkiri

Miskipärast on eestlase kuvand selline, et tahab ikka ise hakkama saada. Ei lähe abi küsima enne, kui ikka juba viimane häda käes on. „Ah,...

Arvamus

Aja, võimaluste, raha, inimeste, usalduse, talendi ja loodusressursside raiskamisest. Meeleolud Euroopas on ärevad. Sõda Ukrainas on viinud rahu-illusiooni. Lisaks pole me täielikult ületanud koroona...

Muku

Hiiumaa Muinsuskaitse Seltsi (HMS) äsja ilmunud Toimetised V on justkui seiklusraamat, mis viib aastatetaguse maailma sündmuste keskele ja mida kätte võttes tahaks kõik korraga...

Ahto ilmajutud

Eeloleva nädala ilm tuleb selge ja kõrgrõhkkonna servas üha soojeneva loomuga. Põud näib jätkuvat. Nädalavahetusel on küll vihmahood võimalikud, kuid need on pigem kohatised....