Connect with us

Transport

Turvarihmad niipea koolibussidesse ei jõua

Harda Roosna
Viimastel aastatel bussidega juhtunud õnnetused toovad aina enam päevakorrale nõudmise, et reisijad kinnitaksid bussis turvavöö. Mida aga teha, kui lapsi vedavas koolibussis polegi turvavööd?
Käina kandi lapsevanem Kaarel Rebane avastas, et Käina koolibussiliini teenindavas bussis turvavöösid ei olegi. “Kuidas on võimalik, et laste koolibussis EI OLE TURVAVÖÖSID!? Kuidas selline asi üldse olla tohib?! SEE SEAB OHTU LASTE ELUD! Kes ja mil viisil selle eest endale vastutuse võtab?!” oli ta nähtust väga häiritud.
ASi Hansa Bussiliinid Hiiumaa piirkonna juht Martin Kagadze nentis, et küsimus on asjakohane, kuna Käina kooliliinid on osa maakondlikust ühistranspordist, mida ASi Hansa Bussiliinid teenindab Hiiu maakonna bussiliini­veo avaliku teenindamise lepingu nr 7-2/2010 alusel. “Lepingu aluseks olnud hanke tehnilistes tingimustes ei olnud turvavööde nõuet, põhjus selles ongi,” selgitas Kagadze.
Turvavööd ei nõutudki
“Ma mõistan suurepäraselt lapsevanemate muret, aga head lahendust siin paraku ei ole,” nentis ta. “Kui Emmaste ja Käina kooliliinid mõni aasta tagasi maakonnaliinidega liideti, oleks pidanud tellija selle nõudmise esitama ja sellega kaasnevad kulud ka kandma, seda kahjuks ei soovitud,” ütles Kagadze. See oleks eeldanud kahe bussi väljavahetamist nendelt liinidelt ja teenuse valdade jaoks kallimaks teinud.
Praegu bussifirmal sobivas suuruses turva­rihmadega bussi võtta pole. Käina kooliliini teenindab 38kohaline buss, aga bussid, millel turva­vööd olemas, on väiksemad.
Kagadze ütles, et turvalisuse eest vastutab esmalt ikkagi bussijuht, aga uues maakonnaliinide hankes on turvavööde nõue sees ja loodetavasti 2019. aasta jaanuarist see puudujääk kõrvaldatakse.
Hiiu Leht kirjutas 2016. aasta algul, et Hiiumaa maakonnaliine teenindavast 13 bussist on turvavööd vaid viiel.
Kui 2007. aastal maa­konnaliinide hange tehti, turvavööde nõuet hankesse sisse ei pandudki. Hiiu maavalitsuse viimane ühistranspordispetsialist Tõnis Paljasma, kes hanke ajal küll sel ametikohal ei töötanud ja nüüd enam ei tööta, ütles lehele, et kümme aastat tagasi ei olnudki kombeks turvavöösid nõuda. Ta oletas, et tegemist oli maanteeameti tüüplepinguga ja turvavööde nõuet polnud ühelgi selle­aegsel hankel, kuna kiirused on siinsetel liinidel madalad. Lisaks olid igal liinil ette nähtud ka seisukohad.
Paljasma ütles 2016. aastal, et eriti kahetsusväärne on, et ka koolibussidel ei ole turvavöösid. Eile lisas ta, et tema andmetel olid turvavööd vahepeal vaid Emmaste valla koolibussil ja eelmisest aastast on need ka Lauka koolibussiliini teenindavas bussis, kuna selle liini hankes oli turvavööde nõue sees.
Juba 2016. aastal soovitas Martin Kagadze Hiiu maavalitsuse spetsialistidel järgmist hanget koostades see nõue sisse panna.
Uue maakonnaliinide teenindamise hanke valmistas ette Hiiu maavalitsus ja selle peaks lähiajal välja kuulutama Hiiumaa vallavalitsus.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...