Connect with us

Uudised

Tunnustus neile, kelle relvaks pliiats

Ardo Holts/ ERR
Reedel pärjati kirjanik ja filmi­režissöör Imbi Paju Arnold ja Heli Susi nimelise sõna­julguse missiooni­auhinnaga. Paju pälvis selle preemia, kasutades sõna jõudu Eesti riikliku iseseisvuse ja ajaloolise tõe eest seismisel.
Ministeeriumite maja Tamme saalis andis justiits­minister Urmas Reinsalu Pajule üle meene ja lilled. Minister ütles, et sõna­julguse missioonipreemia ei ole mitte niivõrd kirjandusliku kvaliteedi tunnustus, see on tunnustus julguse eest armastada Eestit, Eesti vabadust ja tõde. “Ja pühendumise eest võtta see oma kirjandusliku tegevuse missiooniks. Ja olla selles missioonis nii edukas, et avada uksi paljudele maailma rahvastele,” ütles justiitsminister. “Kergem on vaikida. Kasutada sõnavabadusega kaitstud õigust olla vait, aga kui kõik on vale ees vait, kas siis mitte tõde pole reedetud? Nagu Solzenitsõn
oma kuulsas üleskutses “Elagem ilma valeta!” tõdes, et vägivald vajab valet. Ja vaikimine vale ees on tõe reetmine.” Minister lubas, et selle auhinna väljaandmine pole ühekordne, vaid sellest saab traditsioon.
Mäletamine kui teejuht
Oma sisutihedas kõnes “Mäletamine on teejuht” tegi Imbi Paju ülevaate talle olulistest inimestest ja sündmustest. “Iga inimese teo taga on lugu, mis lähemal vaatlusel on seotud meie kollektiivse alateadvusega, eluga, elulugudega, saavutustega ja ühiskonna vastu­oludega. Selleks, et seda kõike selgemalt näha, tajuda teatud inimeste mõju meis ja meie tegudes, peab hoidma neid lugusid pidevalt silme ees, eriti nüüd, kui maailm jälle kõigub,” sõnas Paju.
Ta meenutas, kuidas kirjutas rahvusringhäälingu kultuuriportaali loo, milles muuhulgas mainis, et ehk peaksime jäädvustama Heli ja Arnold Susi nime inim­õiguste ja demokraatia päeva vormis.
“Mul on hea meel, et justiitsminister Urmas Reinsalu otsustas Heli ja Arnold Susi nimelist auhinda asutades rõhutada just sõnajulgust ja missiooni,” ütles Paju.
Kalli Sein: Sulg kui mõõk
Üks preemia idee algatajatest, MTÜ Eesti vabadusvõitlejate ja vastupanuliikumise mälestusliidu juht ja sündmuse moderaator Heiki Magnus rääkis, et mõte tunnustada neid, kelle relvaks pliiats, keerles ta peas juba ammu. “Teoks sai see koos ministeeriumi rahvaga ühe laua taga istudes ja mõtteid vahetades,” lisas ta.
Arnold ja Heli Susi nimeline sõnajulguse missiooni­auhind anti üle Arnold Susi 123. sünniaastapäeval 4. jaanuaril. Auhind koosneb rahalisest preemiast ja klaastaiesest. Preemia suurus on seotud aastaarvuga, tänavu 2019 eurot.
Taiese autor on Hiiumaal elav klaasikunstnik Kalli Sein, kes rääkis, et justiitsministeeriumist pöörduti tema poole ja sooviti väärikat klaasmeenet, mis meenutaks kirgast, puhast mõõka, vahedat ja selget.
Pakkusin versiooni kirja­sulest ja mõõgast,” ütles Sein. Ta rääkis, et oli kole kiire, tellimus tuli vaid kaks nädalat enne sündmust. “Õnneks olid mul suuremad jõulutellimused tehtud ja ega see väga palju aega võta. Vormi tegemine ja ahjus sulamine võtsid paar päeva ja pärast veel kaks päeva lihvimist, viimistlemist.”
HELJA KAPTEIN

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...