Connect with us

Uudised

Tulge tuletorne tuulutama!

Euroopa muinsuskaitsepäevad on tänavust mere­kultuuriaastat silmas pidades pühendatud tule- ja veetornidega seotud kogukondadele. 10. septembril on üle Eesti tasuta avatud mitmeid ajaloolisi tule- ja veetorne, neist kolm Hiiumaal: Kõpu, Tahkuna ja Ristna.

Pikema merematka saab ette võtta näiteks Mohni saarele, kus asub laternaruumi ja rõduga punastest tellistest 1852. aastal ehitatud tuletorn. Haapsalus toimuv rattamatk viib huvilised Vasikaholmi tuulepaagi juurde.
Lisaks võib osa võtta seminaridest, mis käsitlevad kogukondade loodud ja hoitud kultuuripärandit, kunstiväärtuste konserveerimisest koduloo tundma õppimiseni.
“Mitmed tule- ja vee­tornid on nüüd juba galeriide-muuseumidena inimestele avatud ent valdav osa jääb siiski enamasti avalikkusele suletuks. Muinsuskaitsepäevade eesmärk ongi inimesi tornide tuleviku peale mõtlema panna, millise funktsiooniga ja kuidas edasi kesta,” selgitas muinsuskaitsepäevade koordinaator Riin Alatalu.
Koostöös platvormiga Ajapaik.ee oodatakse kõiki huvilisi märkima kaardile vanade fotode pildistamise kohti. Praegusel ajal on Ajapaigas üle 600 tule­tornide pildi, millest pea 500 tegemise kohad ootavad kaardile märkimist.
“Pärast piltide kaardile märkimist saab Ajapaika vana pildi kõrvale laadida ka sama koha kaasaegse ülepildistuse ehk refoto, nii et tekib enne ja nüüd võrdlusmaterjal selle kohta, kuidas tule- ja veetornid on aja jooksul muutunud,” lisas Ajapaiga projekti eestvedaja Vahur Puik.
Lisaks on Ajapaika väga oodatud ka vanemad ülesvõtted nii vee- kui tuletornidest. Ajapaik on üks EV100 kingitustest.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa muuseumi selle suve üks suurimaid ettevõtmisi on traditsioonilisel kombel villa ja riide potisiniseks värvimine. See tähendab aga, et muuseumil on vaja sadade liitrite...

Uudised

Kärdla Sadama tänava Suurtrummi remonditakse sel aastal, suur osa tänavast ehitatakse põhjalikult ümber aga järgmisel aastal.  Praegu on Sadama tänaval töös paralleelselt kaks projekti....

Uudised

Kui linnainimesed on harjunud uuesti poodi lippama, kui miski otsa sai või ostmata ununes, siis nüüd on selline võimalus ka kõplastel – suviti on...

Digileht

Hiiu Leht 24.mail Liitri kusega saab tasuta muuseumisse Tobiase sünnipäeva tähistatakse kuue kontserdiga Kõpu sai lõpuks poe Kolme bussipeatusega Jausa Valimissõnumit pea laotama ühtlaselt...