Connect with us

Uudised

Toredaid sündmusi koolide emakeelemaastikul

Harda Roosna | Hiiu Leht
Kuigi tibusid loetakse sügisel, on tore muulgi ajal kokkuvõtteid teha, sest meie saare õpilased on tublilt osalenud mitmel võistlusel.
Herman Sergo nimelisel loovtööde konkursil kirjutasid 7.–9. klasside õpilased abiturientide välja pakutud teemadel loovtöid. Tööde vorm oli vaba ja nii saigi paberile pandud tõsimeelseid arvamusi ja muinasjutte, sürrealistlikke lugusid ja õpetlikke jutustusi.
Enamuse esikolmiku kohtadest said Kärdla põhikooli õpilased, ühe kolmanda koha Palade põhikool. 7. kl esikoha sai Cesslyn Pass, teise koha Eva-Lota Eespakk, kolmanda Anni Soonik. Kõik kolm õpivad Kärdla põhikoolis ja kõigi juhendaja on Heli Tomson.
8. kl esikoha sai Maribel Tubala, teise koha Viktoria Lohk. Mõlemad õpivad Kärdla põhikoolis ja nende juhendaja on Ellen Epner. Kolmanda koha pälvis Mihkel Proos Palade põhikoolist, keda juhendas Luule Oppi.
9. kl esikoha sai Joel Hiis, teist-kolmandat kohta jagasid Sofia Apri ja Justus Markus. Kõik kolm õpivad Kärdla põhikoolis ja nende juhendaja on Ellen Epner.
Lugude hindajateks olid raamatukogutöötaja Kaja Paulus,raamatukoguhoidja Kristel Pärnsalu ning Hiiumaa gümnaasiumi õpilased Emili Kuuse, Anna Maria Altmäe, Marii Vispel ja Taaniel Palmiste.
Emakeeleolümpiaadi tublimad
Jaanuaris toimus Tartu Ülikooli emakeeleolümpiaadi piirkonnavoor, milles osales 53 Hiiumaa õpilast. Küsimused puudutasid ortograafiat, lause ülesehitust, vormi­moodustust, leksikaalseid suhteid, uudissõnu, mis seotud kultuurimuutustega ja palju muudki kuni eesti ning vadja keele võrdluseni välja.
7. kl esikoha sai Lisanna Pruul Emmaste põhikoolist (juhendaja Madli Valk), teise koha Kairi Kokkota Lauka põhikoolist (Siiri Pielberg), kolmanda Tamor Tomson Kärdla põhikoolist (Heli Tomson).
8. kl esikoha sai Karl-Markus Kivioja Käina koolist (Maiu Hiis), teise koha Viktoria Lohk Kärdla põhikoolist (Ellen Epner), kolmanda Riste Sofie Käär Emmaste põhikoolist (Madli Valk)
9. kl esikoha pälvis Sofia Apri Kärdla põhikoolist (Ellen Epner), teise koha Taeri Saar Käina koolist (Maiu Hiis) ja kolmanda Susan Začek Käina koolist (Maiu Hiis).
Gümnaasiumis jagunesid olümpiaadi piirkonnavõidud Tiiu Heldema õpilaste vahel: 10. kl esikoha sai Johannes Markus Altmäe, teise koha Kristina Joarand ja kolmanda Annabel Pielberg;
11. kl esikoha sai Jaan-Martin Ugam, teise koha Mattias Malk ja kolmanda Marleen Začek; 12. kl esikoha sai Kaija Kokkota, teise koha Taaniel Palmiste ja kolmanda Emili Kuuse.
Luulevõistlus “Praam”
Seljataga on ka luulevõistlus “Praam”, millele oma toredaid värsse saatis 203 noort autorit Eesti eri paigust. Koolidest olid esindatud Jõhvi, Märjamaa, Saue, Melliste, Tartu, Kihnu, Pärnu, Lauka, Kärdla, Palade, Lümanda, Audru, Leisi, Paikuse, Elva, Ülenurme, Jõõpre, Abja ja Käina kool.
Konkursi eesmärk oli pöörata tähelepanu saartele, meremehe elukutsele, praamidele kui lülile maa ja mere vahel. Noorte loomingut luges ja vaagis viieliikmeline žürii, kuhu kuulusid luuletaja Ave Alavainu, ajakirjanik Aivar Viidik, emakeele­õpetaja Sirje Soop, raamatukoguhoidja Kristel Pärnsalu ja kapten Tiit Juursalu. Oma lemmikud valis välja ka OÜ TS Laevad kollektiiv.
4.–6. kl esikoha sai Monabel Pass Kärdla põhikoolist, teise koha Meribel Kuusik Paikuse põhikoolist ja kolmanda koha Juhan Tuulik Lümanda põhikoolist.
7.–9. kl esikoha sai Agnes Katariina Selirand Kärdla põhikoolist, teist kuni neljandat kohta jäid jagama Joanna Kott Kihnu koolist, Helen Remmel Tartu Raatuse koolist ja Hanna Karin Randaru Tartu katoliku haridus­keskusest.
TS Laevade eripreemiad pälvisid Meribel Kuusik Paikuse põhikoolist, Monabel Pass Kärdla põhikoolist, Melliste algkooli õpilaste Hardi Ernitsa, Getter Vetemäe, Hanna-Liisa Mati, Stevel Mägi ühisluuletus, Risto Klee, Lauka põhikoolist ja Andre Laanemets Paikuse põhikoolist.
Kihnu Veeteede eripreemiad pälvisid Marie Vibeke Must Saue gümnaasiumist, Smilla Plado Tartu Raatuse koolist ja Mark Lonks Lümanda põhikoolist.
Lisaks leidsid äramärkimist veel mitmed tööd. Kuna toredaid luuletusi oli nii palju ja igal žüriiliikmel oma lemmikud, leiavad veebruarikuus parvlaevadele tee vihikukesed, milles valik õpilaste töid. Parimaid luuletusi saab lugeda ka TS Laevad kodulehelt sotsiaalmeedias.
Siinkohal on paslik tänada Hiiumaa omavalitsusliitu toetuse, OÜd TS Laevad ja ASi Kihnu Veeteed toredate kingituste eest konkursi­võitjatele.

Tiiu Heldema
Hiiumaa gümnaasiumi emakeeleõpetaja

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...