Connect with us

Uudised

Töötavad pensionärid saavad esitada kaks tulumaksuvabastuse avaldust

Sotsiaalkindlustusamet (SKA) kinnitab, et vastavalt riigi­kogu rahanduskomisjoni ja rahandusministeeriumi värskele kokkuleppele saavad tööl käivad ning alla 500eurost pensioni ja palka teenivad inimesed õiguse esitada maksuvaba tulu avaldus kahte kohta, nii tööandjale kui ka sotsiaalkindlustus­ametile.
SKA hüvitiste osakonna juhi Kati Kümniku sõnul näeb täna seadus ette, et maksuvaba tulu avalduse saab esitada ainult ühte kohta. Värske kokkuleppe kohaselt tekib palka ja pensioni saavatel inimestel aga maksuvaba tulu jagamise võimalus. Kümnik tõi näite pensionärist, kes saab kuus 300 eurot pensioni ja 300 eurot palka. Ilma seadusemuudatuseta saaks ta iga kuu kätte 540 eurot ja järgmisel aastal tulumaksu­tagastust 480 eurot. Nii pensionile kui palgale rakendatav tulumaksuvabastus võimaldab tal aga kohe kuus kätte saada 580 eurot ja ta ei pea tulumaksutagastust ootama.
“Soovitame neil inimestel, kelle pension ja palk on mõlemad alla viiesaja euro, teha kindlas summas maksuvaba tulu avaldus nii tööandjale kui ka sotsiaalkindlustusametile, siis ei kaota inimene jooksva aasta sissetulekus ja ei pea ootama 2019. aasta tulumaksutagastust,” selgitas Kümnik.
Maksuvabastus kahe väljamaksja peale kokku saab ühes kuus olla maksimaalselt 500 eurot.
Kümniku sõnul on neil pensionäridel, kes töötavad ja kelle pension või töötasu on suurem kui 500 eurot, mõistlik üle kontrollida, kas maksuvaba tulu arvestamise avaldus on esitatud just sellele väljamaksjale, kellelt saadav tulu ületab 500 eurot. “Selliselt saab ühe väljamaksja poolt kogu ettenähtud maksuvabastus ära kasutatud ja teise väljamaksja makse kuulub esimesest eurost tulumaksustamisele,” lisas ta.
Mittetöötav ja pensioni saav inimene ei pea selleks, et tema pensionile rakendataks maksuvaba tulu, midagi tegema. Maksuvaba tulu arvutab sotsiaalkindlustusamet automaatselt.
Kui aga inimene soovib maksuvabastust rakendada mõnele muule tulule peale pensioni, peab ta sellest sotsiaal­kindlustusametit informeerima.
Seda, kas maksuvaba tulu arvestamise avaldus on esitatud või mitte, saab kontrollida alates 1. detsembrist eesti.ee kaudu. Kui avaldus on esitamata või on soov seda muuta, saab seda seal samas teha. Avalduse võib saata ka meiliaadressil tulumaks@sotsiaalkindlustusamet.ee või postiaadressil Endla 8, Tallinn. Lisaks saab oma avalduse tuua sotsiaalkindlustusameti klienditeenindustesse üle Eesti. Täpsed aadressid ja lahtiolekuajad leiab ameti kodulehelt.
Lisateavet uuest aastast kehtima hakkavate tulumaksumuudatuste kohta leiab samuti ameti kodulehelt.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...