Connect with us

Uudised

Tobiase majamuuseum jääb paigale

| Hiiu Leht
Kui veel mullu teatas kultuuriministeerium, et 40 aastat tegutsenud Rudolf Tobiase majamuuseum tuleb kinni panna, siis helilooja tänavusel 140. juubilaastapäeval tehakse tema sünnikodu ühiste jõududega korda.
OÜ Kemehh töötajad, kes on tööl esmaspäevast, tasandavad Käinas Hiiu mnt 33 asuva kunagise köstrimaja ümbruse, külvavad muru, taastavad salvkaevu ja ehitavad majale uue piirdeaia. Maja ümbert võeti maha üleliigsed puud, juuriti välja kännud ning kaevati välja kunagiste hoonete sh rehemaja vundament.
Kemehhi juhataja Üllar Padari rääkis, et nüüd oodatakse, millal muinsuskaitse vundamendid mõõdistab, et siis kivid välja võtta, pinnas tasandada ja muru peale külvata.
Haljastus loodetakse valmis saada juunikuus, aiaga läheb natuke kauem aega, kuna materjali, kuuselatti tuleb alles varuda.
Neid töid rahastatakse Tobiase seltsi projektist, mida toetas Hiidlaste koostöökogu läbi LEADER programmi. Tööde kogumaksumus on 9000 eurot.
Viktor Tammsaare firma OÜ Lükkepakk restaureerib kõik majamuuseumi üheksa akent. Raha selle töö eest tasumiseks tuleb muuseumile Kuningas Arthuri fondilt ja 3400eurone annetus antakse üle 1. juunil fondi heategevusliku motorännaku Kultuurne Motobande stardis.
Köstrimaja saab maakütte
Eile algas ka muuseumimaja maakütte ehitus. Hiiumaa muuseumi korraldatud riigihanke võitis OÜ Movek Grupp. Maakütte rajamiseks kulub 10 000 eurot ja töid rahastab kultuuriministeerium.
Hiiu Leht kirjutas mullu aprillis, et kuna Hiiumaa muuseumi majanduseelarve on samas mahus kui 2001. aastal, ei suuda muuseum hallata oma osakondi. Nii näiteks tuli kulude kokkuhoiuks välja lülitada Tobiase muuseumi elektriküte, mis talvel ruumides plusskraadid sees hoidis. Kunagised ahjud-pliidid on sellises seisukorras, et neid kütta enam ei saa. Kultuuriministeerium Tobiase muuseumi investeeringuteks lisaraha ei leidnud ja tulemuseks Tobiase muuseumis asuvate pillide niiskuskahjustused.
Ministeeriumist soovitati Tobiase memoriaalmuuseum üldse ära lõpetada nii, et ekspositsioon viidaks Käina kiriku varemetesse ehitatavasse kontserdipaika, pillid Eesti teatri- ja muusikamuuseumi ja hoones võiks muuseumi asemel toimida nt kunstnike ateljee, külaseltsi või koguduse kooskäimiskoht.
“Selle aastaga saab palju tehtud, sest inimesed, kes olid Tobiase pärandist huvitatud, asusid tegutsema,” ütles Tobiase seltsi liige Ly Meldorf. “Ilmselt ajendas helilooja pärandisse rohkem panustama ka juubeliaasta.” Kõik eelnimetatud tööd loodetakse valmis saada 1. juuliks.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...