Jälgi meid

UUDISED

Taluvõlu lammaste ja muusikaga

Helja Kaptein
Kui tavapäraselt näeb avatud talude päeval loomapidamist ja põllutöid, siis Reigi küla Veskimäe talu pererahvas pakkus ka kõrgetasemelist laulu- ja pillimängu.
Näidata avatud talude päeval oma tegemisi oli Veskimäe muusikatalu pereema Kristel Üksvärava idee. Nii oligi kogu pere – ema Kristel, isa Endrik, pojad Ott Marten, Luukas ja Johan – terve nädalavahetusel rakkes ja toimetas külalistega. Ja neid aina tuli!
„Läinud on ülihästi,“ kinnitas taluperemees Endrik Üksvärav pühapäeva õhtul, kui avatud talude päeva maraton nende õuel lõppema hakkas.
Endrik, kes seni rohkem tuntud dirigendi ja lauljana kui talupidajana, rääkis, et oli ennustanud – kui Polgubänd laupäeva päeval esineb, tuleb inimesi neid kuulama ja ehk sõidab siis õue keegi veel. Polgubänd, milles mängivad nii Endrik kui Ott Marten, teeb nimelt kaasa ülimenukas etenduses „…ja Margus nõukogude armeest”. Läks aga nii, et juba kell kümme hommikul hakkasid autod taluõuele sõitma ja käis palju inimesi.
„Täna oli juba rahulikum, liikusid nii kahekümnesed grupid,“ rääkis Endrik Üksvärav.
Terve päeva käis taluõuel üks suur karusell ja õhtuks oli pererahvas täitsa väsinud.
Külalistele näitas pererahvas oma lutitalledest kasvatatud lambaid. Perepoeg Luukas teadis pikalt kõnelda lugu oma maja ajaloost ja praegusest taastamistööst. Varjualuses oli avatud ka väike kodukohvik. Ja kui juba muusikatalu, siis loomulikult said kohaletulnud minikontserdil kuulda laulu- ja pillilugusid nii peremehe kui noorema poja Johani esituses.
Kristel, kes enda hoole alla võtnud ka saare turismiasjad, aga esitas Hiiumaa kolumise kaartidelt küsimusi, mille vastuseid teadsid vaid ehthiidlased. „Need on lõbusad ja annavad aimu hiidlaste tegemistest,“ selgitas Kristel.
„Ütlen ausalt, et nii suurt hulka rahvast ei osanud me küll oodata. Vastu saime hulgaliselt positiivseid emotsioone ja pöidlahoidjaid – et meie soovid, ka esmapilgul võimatud, ikka täituksid. Aitäh! Maailma suured tänud ka Ott Martenile, Luukasele ja Johanile – te olite imelised!”
Muusikust maameheks
Muusikutepere Kristel ja Endrik Üksvärav on maineka Pühalepa muusikafestivali korraldajad, mis muide, toimub tänavu juba kümnendat korda. Ühtlasi on Endrik kammerkoori Collegium Musicale laulev dirigent.
Kui Endriku töö ülemaailmse pandeemia pärast pausile jäi, ei istunud ta käed rüpes, vaid otsis uusi tegemisi, et pere saaks normaalselt edasi toimida. Olgu selleks siis või muusikust maameheks hakkamine. Alates 2020. aasta märtsist jäi Endrikul ära 35 kontserti, ka välismaa tuurid ja nii ongi nad mullu 26. märtsist perega Hiiumaal elanud. „Poisid käisid õppeaasta lõpus paar nädalat koolis, ülejäänud aja olime Reigis,“ rääkis Endrik.
Kristel aga on lapsest saadik kujutanud ette, et tal on lambad. Külameestega rääkides tuli see jutuks ja nii juhtuski, et kohalik lambakasvataja helistas veidi hiljem ja ütles, et toob talled ära. „Millal?!“ „Kahe tunni pärast,“ oli vastus. Kuurist lendasid tööriistad välja, heinad sisse ja lutilambad olidki majas. Lisaks soetas pere endale mesilased ja kuna teadmisi sel alal polnud, käisid nad Kristeliga mõlemad vastavatel kursustel. Praegu õpib Endrik Suuremõisa ametikoolis palkmajade ehitust. Nende kodumaja Reigi külas on praegu palkideni paljaks võetud ja käsil on vana maja taastamine.
Peale seda kui koroonapiirangud lõppesid, on Endrikul ja kammerkooril
Collegium Musicale juba ka kontserte olnud. Samuti said nad valmis CDplaadi, mida talukohvikust kaasa osta sai. Samuti jätkub töö Veskimäe talus, kus sirguvad nii lapsed, lambad kui laulud.
Huvi taluelu vastu kasvab
Maaeluministeerium teatas, et avatud talude nädalavahetusel sündis uus külastus-
rekord. 24. ja 25. juulil oli üle Eesti külastajatele avatud 299 talu, kuhu tehti nädalavahetusel kokku üle 234 000 külastuse. Tegemist on praeguseks seitsmel järjestikusel aastal toimunud avatud talude päeva külastusrekordiga.
Põllumajandusuuringute keskuse maaelu võrgustikutöö osakonna juhataja Reve Lambur
märkis, et ka tänavu külastati enim Andre Farmi Tartumaal (üle 5300 külastuse), järgnesid Viljapuuaia talu Harjumaalt ja Andri-Peedo talu Võrumaalt (üle 4000 külastuse). Üle 3000 külastuse tehti järgmistesse taludesse: Hobusaare talu ja Murimäe veinikelder Valgamaal,
Saaremaa veinitehas, Nopri talumeierei Võrumaal, Suure-oja talu Harjumaal, Kase talu ja Viinamärdi talu Tartu-maal, Paasiku Koertemõis
Harjumaal ning Suuretüki talu Lääne-Virumaal.
Maakondade võrdluses külastuste arv sisuliselt kahekordistus võrreldes eelmise aastaga Hiiu- ja Saaremaal ning Valgamaal. See-eest vähem oli külastusi Harju-, Jõgeva-, Põlva-, Tartu- ja Võru-maal. Teistes maakondades püsis külastuste arv sama või mõnevõrra kasvas võrreldes 2020. aastaga.
2020. aastal oli avatud talude päeval avatud 281 talu ja maaettevõtet ning külastuste arv ületas 213 000 piiri. 2019. aastal olid vastavad näitajad 310 ja 195 000.

Veel lugemist: