Connect with us

Uudised

Talgutöid tehti heast tahtest

Kui olin laupäeva õhtul kella kuue paiku kõik Hiiumaa talgukohad läbi helistanud, siis olid talgutööd valdavalt lõppenud, aga mõnel pool müdistati veel edasi…
Kohe ilmus ka Teeme Ära pressiteade koos maakondade statistikaga: Hiiu maakonnas 25 talgukohta ja osalejaid 423. Mina sain sootuks suurema osalejate arvu, aga see polegi kõige tähtsam. Pigem ikka see, mis talgutel tehti ja kuidas töösse suhtuti.
Ingrid Purge Putkastest usub tõemeeli, et nii kokkuhoidvat kogukonda kui neil lihtsalt rohkem ei ole. Kohale tuli 42 inimest, muist alles hakatised, tööd sai tehtud mehemoodi, kuigi enamus tegijatest naised. Samas sai külakoosolek maha peetud ja emadepäev ka kohe takkapihta. Pole ju kevadisel külvi- ja istutuse ajal aega uuesti kokku tulla!
Kuulikodust kostis erksaid hääli ja Kadri Taperson, kellel jätkub südant nii inimeste kui hätta sattunud loomade jaoks, ütles, et nemad on alles tööhoos. Talvepuud tehtud, koristatud ja maadki haritud. Koerte boksidele said katused peale, materjali annetas Alice Leetmaa.
Kõrgessaare vallas oli koguni kirjas kümme talgut, kõik kultuuripärandi kandjad.
Isabella külla on jäänud vast kümmekond suitsu, osades vaid üksikud vanainimesed. Talgud peeti seal esimest korda. Talgujuht Jüri Hiis ütles, et tööd tehti seitsmekesi ja viimaseks korraks see küll ei jää. Mõisa varemed ja nende ümbrus tehti nähtavaks ning tegijad ise on tulemusega rahul.
Suure suutäie oli Kõrgessaare valla talgutööde korraldusest haaranud Velli Barinov: Leigri-Murro laulukivi juures müttas Tõnis Ülemaantee abilistega. Paika said pakklaud ja istumiskohad, Lauka küla kiviaiad toodi pikalt võsast välja Triin Köstri eestvedamisel, Kurisu ojasängi puhastamist alustati eelmisel aastal ja seda nüüd jätkati. Reigi pastoraadi juures toimetas Merike Klein, kelle südames on see paik kõvasti kinni. Metssead on pargis olnud usinad ja inimese asi on tagajärgi siluda. Samas tõmmati vana kõrvalhoone traktoriga sootuks maha. Õnneks on ajaloolisel ja ilusal pastoraadihoonel peal korralik katus, mis annab aega oodata, kuni tekib võimalus ja raha hoone ja kogu paiga kordategemiseks.
Kõpu küla koristustalguid juhtinud Svetlana Reinmets toimetas oma abilistega külakaevu juures. Kõik ei lähe alati nii, nagu vaja: tellitud kaevurakised said mõõdult vähe väiksemad ja nüüd tuleb nuputada, et tehtud töö ja nähtud vaev päris kaotsi ei läheks. Rullikuuris aga on küla postkastipesa ja vana esiemade pesurull, mida tasuks proovida.
Monika Liiv Mägipe külast ütles, et järel ja hajali on vaid viis suitsu, kuid küla sai kokku. Välja tuli 13 inimest, külatee sai korda ja nähtavale kohale pandi sildid, mis annab teada, kus veel elatakse.
Kui Harda Roosna oma “Seiklussõidu puulappimise talgud” kirja pani, ei saanud ma päris hästi aru, kuidas seiklussõit ja talgud haakuvad. Kuidas see toimus, võin vaid ette kujutada –
66 (!) autotäit Hiiumaa suures seiklussõidus osalenuid said samuti talgutööd teha ja ladusid Kõpu rahvamaja talvekütuse ilusatesse riitadesse.
Kassari kabeliaias oli toimetamas pea 30 inimest. Talgujuht Tiivi Lipp oli kutsunud kohale teadjamehe muinsusasjade vallast – Dan Lukase, et auväärsest kabelist ja selle aiast talguline rohkem teada saaks ja kõik tegemised targalt toimuks. Kabeliaed sai puhta ilme, väravaesised kiviaianurgad Dani abiga uuesti üles lapitud. Kalmudele istutati rohkesti lilli. Saime kaasa hulga teadmisi ja õpetusi igat sorti hauakivide puhastamise kohta. Sain minagi seal toimetada, hauaplaate samblast puhastada ja võin uhkustada, et pesin Lepa Anna silmad puhtaks.
Hüllo-Kristjan Simsoni eestvedamisel puhastasid talgulised varisenud okstest ja lehtedest Pühalepa kirikuaeda.
Matkaradasid, külaplatse ja külakiikesi korrastati veel mitmel pool. Samuti on aastaid hoitud korras Saarnaki laid Kadri Pulga eestvedamisel. Sõru ranna koristus toimus Gustav Kotkase sõnul juba 19. (!) korda ja tal oli hea meel öelda, et prügi kogus iga aastaga väheneb. Aga koos sellega vähenevad ka põnevad leiud.
Juba teist aastat on käimas moodsad digitalgud, mis minu silmis üha enam väärtust omavad ajaloo talletamise vaatenurgast. Need kestavad terve nädala ja soovitan soojalt osaleda!
Suur tänu kõigile, kes aitasid meie saart puhtamaks ja esivanemate pärandit nähtavamaks teha. Küllap ei olnud ka talgujuhid tänusõnadega kitsid.
Hiiumaa Kodukandi eriliselt suur tänu kuulub ASile Dagöplast, mis aastaid on meid talguteks varustanud suurte prügikottidega.

ESTER TAMMIS
Hiiu maakonna talgujuht

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa vallavalitsus määras1 sihtasutuse Hiiumaa Sadamad nõukogu liikmeteks Raido  Randmaa, Omar Jõpiselja, Marko Pruuli, Meelis Pielbergi ja Kadri Tikerpuu. Detsembrist alustavas nõukogus on senise...

Uudised

Ristitee hobusekasvataja- ja rautaja Johannes Mooste (26) hakkas Hiiumaal käima juba kümnendas klassis. Kuni ühel hetkel tundus, et kodu ongi saarel ja pole vaja...

Uudised

SA Hiiumaa Arenduskeskuse ja MTÜ Hiiumaa Ettevõtjate Liidu toel loodud fondi stipendiumi suurus on 300 eurot kuus kuni stipendiaadi õpingute lõpuni. Kolmapäeval toimunud Hiiumaa...