Connect with us

Uudised

Teeme Ära tuleb 2+2 vormis

Koroonapiirangute tõttu toimub tänavu 1. mail üle-eestiline Teeme Ära talgupäev 2+2 vormis.
Talgupäeva meeskond kutsub üles kõiki eestimaalasi korraldama sel kevadel oma isiklik talgupäev pereringis, et ohutust tagades ning kevadtöid tehes pakkuda üksteisele hoolimist, õlatunnet ja koos­tegemise rõõmu.
Üleeestiline talgupäev, mis traditsiooniliselt peetakse maikuu esimesel laupäeval, toimub tänavu 1. mail, järgides kehtivaid piiranguid ja 2+2 reeglit. Igaüks saab oma kodused talgutööd üles tähendada aadressile www.teemeara.ee ning postitada pilte teema­viitega #2+2talgupäev.
Teeme Ära 2+2 talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juht Tarmo Tüür ütles, et kuna talgupäev tavapärasel moel teisi kaasa kutsudes ei ole koroonaviiruse leviku tõttu võimalik, innustavad nad eesti­maalasi talgupäeva raames ette võtma kõiki kevadisi töid ja tegemisi, mis on jõukohased teha kahekesi või pereringis – olgu selleks aiatööd, kodune suurpuhastus või muu tarvilik. “Rajada saab oma lilleniidu lapikese, putuka­hotelli või kompostikasti,” tõi ta näite.
Sel kevadel võtame tähele­panu alla igaühe loodus­kaitsega seotud tegevused ning toidu raiskamise vähendamise, eraldi paneme rõhku ohutule koostegutsemisele ja vaimsetele vitamiinidele. Nagu juba tavaks, saab igaüks talgupäeva raames ette võtta neid töid ja tegemisi, mis tema meelest vajavad just nüüd ära tegemist. Teeme Ära talgupäeva meeskonna tänavused üleskutsed seonduvad kõik hoolimisega – et hooliksime rohkem elukeskkonnast, toidust ja üksteisest.
Igaühe looduskaitse
Üheks tänavuseks üleskutseks on märgata ja toetada meid ümbritsevat elurikkust. Alustada võib kasvõi väikese kodu­maiste lillede või maitse­taimede kasti paigutamisest rõdule, putukahotelli meisterdamisest, mõne niitmata lapikese jätmisest maja ümber, et seal saaksid õitseda niidutaimed ja putukad neid tolmeldada. Soovijatele saadame niidulillede seemnepaki, mille abil võib rajada aeda, külaplatsile või seltsimaja ette liigirikka niidulillede kasvuala – et luua silmailu, toidupaiku tolmeldajatele ja kasvukohta kodumaistele taimedele. Putuka­hotelli meisterdajaid innustab LHV Noortepank. Rohkem infot ja soovitusi igaühe looduskaitse kohta leiab talguveebist.
Toiduraiskamise vähendamine
Rohetiigri algatusel pöörame tänavu tähelepanu toidu raiskamise vähendamisele. Oluliseks oskuseks on see­juures, kuidas anda uus elu meil kõigil igapäevaselt tekkivatele biojäätmetele – pärinegu need köögist või aiast. Kompostimine on looduslik protsess, mille käigus bakterid, mikroorganismid, seened ja vihmaussid loovad jäätmetest väärtusliku toitaineterikka mulla. Komposti­kasti ehitamiseks pakub tuge Bauhof. Nõuanded kompostikasti ehitamiseks ja komposteerimisega alustamiseks on kirjas talguveebis.
Hoolime üksteisest
Üle aasta kestnud koroona­viiruse pandeemiast tulenevalt pöörame tänavu tähele­panu ka ohutusele ja turvalisusele, samuti vaimsele tervisele. Teeme seda kahel moel: esmalt pakkudes tuge, et talgud toimuksid 2+2 reeglit järgides võimalikult ohutult ka väikeses pereringis. Soovijaile on Magnum välja pannud käte desinfitseerimis­vahendi. Lisaks kogume talguveebi kokku asjatundjate soovitusi, et paremini toime tulla olukorras, kus pere ja kogukonna koostegemistesse on olude sunnil jäänud pikem paus. Nõuanded, kuidas toetada ennast ja inimesi enda ümber, kuluvad praegusel ajal meile kõigile marjaks ära. MTÜ Peaasjad vaimse tervise spetsialistid pakuvad välja erinevaid vaimseid vitamiine, mille seast saame valida endale sobivad. Teeme Ära talgupäeva meeskond usub, et turvaliselt korraldatud ühine mõtestatud tegevus on ka üks parimaid võimalusi üksteise märkamiseks ja toetamiseks praegusel keerulisel ajal.
Tänavune Teeme Ära 2+2 talgukevad saab hoo sisse aprilli lõpus ja kulmineerub maikuu esimesel laupäeval, 1. mail 2021. Kõik eestimaalased on oodatud oma kodustest talgutegudest märku andma Teeme Ära kodulehel www.teemeara.ee, et innustada teisigi üle Eesti.
Teeme Ära talgupäev sai tõuke 2008. aasta suurest prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest. Alates 2010. aastast on talgute korraldamine iga aktiivse kodaniku, kogukonna ja ühenduse võimalus midagi oma elukeskkonna heaks ise ära teha. Jätkuvalt on Teeme Ära talgupäeva eesmärgiks edendada vabatahtlikku tegevust ja aktiivset eluhoiakut, parandades seeläbi meie ühist elukeskkonda ning tugevdades kohalikke kogukondi. Tänavu lisandub talgupäeva laiemale missioonile üksteise märkamine ja toetamine, et hoolival moel luua rõõmu tegutsemisest ja värskes õhus viibimisest.
Teeme Ära 2+2 talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Toetajate ja partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Aktiivsete Kodanike Fond, Sigrid Rausing Trust, Rohe­tiiger, MTÜ Peaasjad, Magnum, Bauhof, LHV Noorte­pank, Vizeum, Tele2 jt.
Täpsem info: www.teemeara.ee
Tarmo Tüür
Teeme Ära 2+2 talgupäeva eestvedaja, Eestimaa
Looduse Fondi juht

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa vallavalitsus määras1 sihtasutuse Hiiumaa Sadamad nõukogu liikmeteks Raido  Randmaa, Omar Jõpiselja, Marko Pruuli, Meelis Pielbergi ja Kadri Tikerpuu. Detsembrist alustavas nõukogus on senise...

Uudised

Ristitee hobusekasvataja- ja rautaja Johannes Mooste (26) hakkas Hiiumaal käima juba kümnendas klassis. Kuni ühel hetkel tundus, et kodu ongi saarel ja pole vaja...

Uudised

SA Hiiumaa Arenduskeskuse ja MTÜ Hiiumaa Ettevõtjate Liidu toel loodud fondi stipendiumi suurus on 300 eurot kuus kuni stipendiaadi õpingute lõpuni. Kolmapäeval toimunud Hiiumaa...