Connect with us

Uudised

Taimne teisipäev kutsub lihasöömist vähendama

Margit Pruul | Hiiu Leht
Margit Pruul | Hiiu Leht
Keskkonnaaktivistid on aastaid rõhutanud vajadust säästa vett ja vältida ühekordse plasti kasutamist. Värskelt avaldatud kliimaraport tõi esile meie liigse lihatarbimise kui veelgi suurema keskkonnavaenlase.
Eestis tegutseb liigse liha­tarbimise vähendamiseks rahvaalgatus Taimne Teisipäev, mis kutsub kõiki üles korra nädalas eelistama taimset toitu. Ei pea olema vegan, vaid tuleks piirata lihakogust toidulaual.
Üks taimne päev nädalas teeb suure teene meie tulevikule, kuna praegused toitumisharjumused pole pikas perspektiivis enam jätkusuutlikud.
Fleksitarism ehk paindlik taimetoitlus
Kolm neljandikku toidust võiks olla taimse ning üks neljandik või vähem loomse päritoluga. Sellise toitumise eesmärk on vähendada inimese ökoloogilist jalajälge ning hoida tervist. Mitte liha­koguse vähendamise, vaid taimse toidu hulga suurendamisena. Kui teadliku taimse toitumisega kõik vajalik toidust kätte saada, väheneb inimesel vajadus loomsete toiduallikate järele iseenesest.
Fleksitarism on paindliku olemuse tõttu maailmas järjest populaarsust kogumas ning inimesed avastavad järjest enam taimse toidu mitmekesisust ning selle arvestatavat mõju elukvaliteedile.
Neil, kes tarbivad loomset toitu vaid paar korda nädalas, on paremad tervisenäitajad kui neil, kes tarbisid loomset toitu peaaegu iga päev.
Mõju keskkonnale
Taimse toidu osakaalu suurendamine mõjub positiivselt ka keskkonnale, sest selle tootmiseks kulub märksa vähem vett, energiat ning tootmise käigus tekkinud saasteainete hulk on samuti palju väiksem. Näiteks kulub 500 grammi veiseliha tootmiseks 7000 liitrit vett, aga 500 grammi kikerherneste tootmiseks vaid 1800 liitrit vett ning 500 grammi juurviljade tootmiseks vaid 147 liitrit.
Fleksitarism on lihtne viis panustada oma tervise ja keskkonna heaollu endale sobivas tempos ja mahus. Näiteks võib seada endale eesmärgi süüa ühel päeval nädalas vaid taimset toitu. Teine variant on valida päevas üks toidukord, mis koosneb vaid taimsest toidust.  Toitumine on kõige vahetum ja lihtsam viis anda panus keskkonna ning elukvaliteedi säilimisse.
Mine metsa ja tee taimsel teisipäeval üks mõnus rammus seeneroog.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...