Jälgi meid

UUDISED

Suve- või talveaeg ehk kui palju valget aega me “maha magame”?

Statistikaamet
Statistikaameti aja­kasutuse uuring annab ülevaate ka Eesti elanike ärkamis- ja magamaminekuaja kohta. Kasutasime neid tulemusi, et võrrelda, kui palju uneaega satub püsiva talve- või suveaja rakendamisel valgele ajale.
Viimasel ajal on käinud diskussioon selle üle, kas pärast vahelduva talve- ja suveaja kaotamist oleks mõistlikum jääda edasi pidevalt talveaega (vööndiaeg) või suveaega. Talveaja pooldajad räägivad, et see aeg sobib paremini inimese bioloogilise kella ja elurütmidega. Aju-uurijad väidavad, et inimene puhkab kõige paremini välja pimedas. Vaatame võrdluseks, kui palju uneaega satub mõlema valiku puhul valgele ajale.
Statistikaamet teeb iga kümne aasta järel ajakasutuse uuringut. Viimati toimus uuring 2010. aastal. Aja­kasutuse uuringus osalejad registreerisid oma ööpäeva tegevused 10minutilise täpsusega. Uuringutulemustest näeme, et 10aastastest ja vanematest inimestest suurem osa (üle 66%) magab tööpäeva hommikuti vähemalt kella 7ni, laupäeval 7.30ni ja pühapäeval 8ni. Magamaminekuajad varieeruvad kella 23st 24ni.
Võrdluseks vaatasime päikesetõusu ja -loojangu aegasid praegu, kui elame suve- ja talveajas, ainult talveaja ja ainult suveaja puhul. Päike tõuseb ja loojub Eesti eri piirkondades eri aegadel ja pisut varieerub ka päeva pikkus Lõuna- ja Põhja-Eestis. Seega võtame aluseks päikese tõusu ja loojumise Eestimaa südames Paides.
Suveajal kõige pikemal päeval tõuseb päike Paides kell 4.05 ja loojub 22.34, talveaja järgi oleks kellaajad 3.05 ja 21.34. Talvisel pööripäeval on päikesetõus talveajal kell 9.09 ja -loojang 15.23, suveaja järgi kell 10.09 ja 16.23.
Selge on see, et sügis­talvisel perioodil jääb enamiku Eesti elanike uneaeg pimedale ajale, olenemata sellest, kas Eestis on talve- või suveaeg. See periood kestab oktoobri keskpaigast märtsi alguseni. Samuti läheb enamik inimesi aasta­ringselt magama pärast päikeseloojangut. Kevadel ja suvel sõltub aga uneaja pikkus pärast päikesetõusu oluliselt sellest, kas meil on talve- või suveaeg. Augusti keskpaigas magaksime talveaja puhul tööpäeva hommikul ligi 2,5 tundi valgel ajal ja õhtul oleks tunni võrra vähem aega väljas harrastustega tegeleda.
Kokkuvõttes magab Eesti elanik praegu valgel ajal keskmiselt 365 tundi (8tunnisest uneajast 12,5%), aasta­ringse talveaja puhul magaksime valgel ajal 564 tundi (19% uneajast) ja pideva suveaja puhul 352 tundi (12% uneajast).
Seega oleks inimeste unerežiimile kasulikum aastaringne suveaeg, sest siis jääb rohkem unetunde pimedale ajale.
Kaja Sõstra
Statistikaameti juhtiv­analüütik

Veel lugemist:

UUDISED