Connect with us

Uudised

Spordikool kavas taas avada

Saare spordiveteranide ümarlaual kinnitati mitu korda, et saarel tuleb taastada spordikool. Valmisolekut selleks on ilmutanud ka Hiiu vald.
Kergejõustikutreener Toivo Pruul ja mitmed spordiveteranid sõnastasid kokkusaamisel olulise eesmärgina saare spordikooli taastamise.
Hiiumaa laste- ja noorte spordikooli meenutas Valgetähe teenetemärgiga tunnustatud Ene Mänd, kes aastatel 1976–1990 oli Hiiumaa spordikooli direktor ja 1990–1994 spordikooli juhataja. 2001. aastal lõpetas kool iseseisva asutusena ja sellest jäid järgi Kärdla ühisgümaaniumi juures tegutsevad spordiklassid, mis pigem on huviringid.
Mänd meenutas, et Hiiu maakond oli 1976. aastal Eestis viimane rajoon, kus spordikooli veel polnud. Tänu Lembit Saueri ja tollase haridusministri Ferdinand Eiseni heale koostööle kool samal aastal loodi ja andis aastate jooksul häid sportlasi. Esimesteks treeneriteks olid kõik Hiiumaa kehalise kasvatuse õpetajad, pluss mõne ala entusiastid, nagu näiteks võrkpallitreener Kaupo Heinsoo ja Endel Aru kergejõustikugrupp. Hiljem lisandus orienteerumine, esimene palgaline treener oli ülikooli lõpetanud Toivo Pruul, järgmine võrkpallitreener Siiri Sülla.
Mänd nimetas selle perioodi kõige tugevamaks küljeks seda, et kehalise kasvatuse õpetajad, kaks treenerit ja kooli juhtkond tegid head koostööd. “Spordikooli õppenõukogu oligi see kogu, millega peeti plaane ja asju korraldati,” ütles Mänd.
Ta meenutas, kuidas käis aru andmas tollasele haridusministrile Elsa
Gretškina ja kuidas samas ruumis olnud spordijuht
Toomas Tõnise talle ütles, et kui Hiiumaalt tuleb kümne aasta jooksul üks meistrivõistluste medal, on nad väga tublid.
Orienteeruja Toivo Saue meenutas, kuidas maavalitsuses korraldati spordiaasta lõpetamise pidusid ja Hiiumaa sportlaste teenitud eri karva medalite arv aina kasvas. 2010. aastal tuli pidu tema sõnul üle viia kultuurikeskusesse, sest medalisaa-jad ei mahtunud maavalitsuse saali enam ära.
Spordikool tuleb taas
Hiiu valla abivallavanem Katrin Sarapuu ütles spordiveteranide kokkusaamisel, et vallal ongi kavas spordikool taastada ja avada tahetakse see juba järgmisel aastal. Vastav plaan on kirjas ka valla arengukava 2014–2023 arengukava eelnõus, mis valla kodulehel väljas.
Ajutise lepinguga on tööle võetud Kristi Linkov, kes koostab spordikooli õppekavasid ja asutamisdokumente.
Sarapuu ütles, et esialgu hakkab spordikool tegutsema Kärdla ühisgümnaasiumi juures, tulevikus aga kusagile Nuutri jõe piirkonda ehitatavas spordihallis, mille valmimist loodetakse 2017. aastal.
Tulevase spordihalli teostatavus-tasuvusanalüüsi ettevalmistusega tegeleb Sarapuu ise ja lähiajal on tal kavas kokku kutsuda spordiasjaliste ümarlaud, et neilt selleks sisendit saada.
Kui analüüs valmis, on vallal kavas fondidest taotleda toetusi maaala detailplaneeringu koostamiseks, spordihalli ehitusprojekti koostamiseks ja valmisehitamiseks toetusi taotleda.
Veel ideid ümarlaualt
Ermo Mäeots pakkus, et keegi võiks kirjutada raamatu “Hiiu spordi lugu”, millest Lembit Sauer on unistanud.
Toivo Saue nimetas probleemiks, et saarel ei saa teha tippsporti ning alade tulemused sõltuvad üksikute treenerite entusiasmist. “Kooli kehalise kasvatuse tund peab olema meeldiv ja sellest osavõtt lihtne,” sõnastas Saue veel ühe olulise põhimõtte, mis aitab noori spordi juurde tuua.
Idee kutsuda kokku Hiiumaa spordiveteranid, et vaagida, kuidas on saare spordielu aja jooksul muutunud, käis välja Lembit Sauer, teostas selle Hiiu valla abivallavanem Katrin Sarapuu koos oma tiimiga.
Katrin Sarapuu küsis spordiveteranidelt, kas suuremaid kokkusaamisi võiks veelgi korraldada ja käis välja mõtte, et saarel elavad spordiveteranid võiksid hakata kokkusaamisi korraldama Kärdla Päevakeskuses, mille perenaine Merike Liik ootab meelsasti külastajaid.
Hiiumaa spordiliidu juhatuse liige Anton Kaljula tuletas spordiveteranide kokkusaamisel meelde huvitavaid fakte saare spordielust. Nii näiteks võitis 1949. aastal ENSV esivõistlused iluuisutamises Hiiumaa mees Elmar Jääger. Järgmisel aastal tuli Elmar Jääger koos Lii Roobaga Eesti meistriks iluuisutamise paarissõidus. 60ndate algul toimus Hiiumaa-Vändra jalgpallimatš, mille Hiiumaa võitis 10:5. Kõik need kümme väravat lõi üks ja sama mees, Uno Kangur. Aastatel 2004 kuni 2014 on olümpiamängudel võistlenud vähemalt üks hiidlane: 2004 Ateenas Taavi Peetre, 2006 Torino taliolümpial Eveli Saue, 2008 suveolümpial Taavi Peetre, 2012 tõi Heiki Nabi Londoni olümpialt hõbemedali.

Veel lugemist:

Uudised

Maa-amet teatas äsja, et Eesti sai sünnipäeva eel 95 saare võrra rikkamaks. Ka Hiiumaa ümbrusesse on lisandunud kümmekond väikest saarekest, laidu – näiteks Hagaste...

sport

Hiiumaa hobusel Mister Tondil jäi Al Ula kõrbes 120 km pikkune teekond küll lõpuni läbimata, kuid treener on tulemusega rahul. Mister Tondiga sõitis kõrbes...

Digileht

Esmaspäevast alates Hiiumaad katnud paksu udu tõttu jäid teisipäeval ära kõik Kärdla-Tallinn lennud. Lõplikult taandub udu neljapäevaks. Udu on nii tihe, et näiteks Heltermaa...

Digileht

Hiiu Leht 27.veebruaril Kassari ei saanud saareks tagasi Kaks hobust jäid auto alla Kaheksa kirja Eestile Hiiumaal vaid 5 Venemaa kodanikku