Connect with us

Uudised

Ristsõnamõistatus: kuidas saada laps pilli harjutama

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Septembrist alustasid Kärdla muusikakoolis tööd kaks uut õpetajat – Ulla Mölder (44) õpetab klaverit ja Taavo Taelma (29) trumme. Mõlema väljakutse on sama.
Ulla Mölder ütles, et sattus Kärdla muusikakooli klaverit õpetama lihtsalt töökuulutuse peale. “Nägin kuulutust, sain direktoriga kokku ja otsustasingi siia õpetajaks tulla,” rääkis Mölder.
“Töö on väga huvitav, kuna iga laps on erinev ja see, kuidas laps maailma näeb, on põnev. Esimese korraga ei pruugi nende maailmavaatest kohe aru saadagi, aga nendega koostöös tekib palju huvitavaid mõtteid,” rääkis kaks kuud Hiiumaal ametis olnud Mölder, kes aastaid andnud muusikatunde eraõpetajana.
Muusikakooli õpetaja ametit nimetab ta pühendumustööks ning raskeimaks selle juures õpilaste innustamist pilli harjutama: “See on sama keeruline kui ristsõnamõistatus!”
Mölderi õpilaste seas on nii lapsi kui täiskasvanuid, aga õpetaja leiab, et laste õpetamine on siiski huvitavam.
Huvitav oli tema suust kuulda, et klaverimäng on nagu sport, kus peab valitsema tervet oma keha. Nii tulebki muusikaõpingutele igati kasuks tegelemine spordiga.
Uus klaveriõpetaja ütles, et on õnnelik oma klassiruumi üle Kärdla muusikakoolis: “Seinal ripub Rudolf Tobiase pilt, on tiibklaver ja avar ruum,” kirjeldas ta oma klassi. “Ka muusikakooli hoone on erilise hõnguga ja tekitab teistmoodi tunde ja lisaks meeldib mulle väga kooli klassikalise muusika vinüülplaatide kogu.”
Inimeste olemus on sarnane
Mölderi sõnul on ta Hiiumaal üldiselt hästi kohanenud, pisut harjumatud on tema jaoks asutuste lahtiolekuajad: “Siinsed asutused on avatud nii, et kui rohkemates kohtades käimist, peab oma aega planeerima, jõudmaks igale poole. Õnneks on siin kõik nii lähedal, et Kärdlas saab oma käigud ka ilma autota tehtud.”
Mölderi sõnul meeldib talle väga Hiiumaa loodus. “Ma pole saarele veel päris ringi peale teinud, aga kõik, mida siiani näinud olen, meeldib väga. Isegi siinne ilm tundub soojem kui Tallinnas.”
Mandri ja Hiiumaa inimestes Mölder erinevust ei näe: “Inimene on inimene. Inimese hing ja olemus on sarnane, pole vahet, kus kohast ta pärit on. Erinevad on ainult traditsioonid ja raamid ja millesse inimesed on surutud.”
Ulla Mölder alustas klaveri­õpinguid juba neljaaastasena ning peab oluliseks end pidevalt arendada ja ellu avatud meele ja tänulikkusega suhtuda.
Töö ja hobi üheskoos
Uut kooliaastat alustas õpetajana ka muusik ja helindaja Taavo Taelma. “Muusikakooli osteti trummikomplekt ja kuna Hiiumaal just palju trummareid pole, haarasin võimalusest,” rääkis Taelma, kuidas temast Kärdla muusika­kooli õpetaja sai.
“Mulle meeldib väga, et saan töö ja hobi ühendada ja nii ka elatist teenida,” ütles Taelma, kes lisaks Kärdla muusikakoolile õpetab trummi­mängu ka Käina huvikoolis. Varasemalt on ta lastele ka basskitarri õpetanud.
Töö Kärdla muusikakoolis oli tema jaoks ootuspärane, sest tööle asudes polnud tal suuri ootusi. “Küll aga olen õppinud igasugu nippe, kuidas lastega nende jaoks igavaid harjutusi teha ja neid motiveerida,” rääkis Taelma.
Taavo Taelma on sündinud ja kasvanud Hiiumaal, Käina kaunite kunstide koolis õppis plokkflööti ja laulmist, lisandus ka kitarri eriala. Praegu mängib Taelma trummi kahes kohalikus ansamblis Iiukala Bänd ja Hiiu Naine.
Mõlemad õpetajad peavad oluliseks oma oskuste väljendamist ja esinemist. “Esialgu võib esinemine tunduda hirmutav, ent see on siiski oluline. Läbi esinemiste kasvab julgus ning soov end muusikas väljendada saab loomulikuks ja oluliseks osaks muusikuks olemise juures,” ütles Taavo Taelma.
Kärdla muusikakooli juhib direktor Arvo Haasma, töötab 11 õpetajat ja sel õppeaastal õpib 82 õpilast.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...