Connect with us

Uudised

Rändnäitus puidu tulevikust

Rändnäitusel “Bioajastu – puidust tulevik” on veel täna võimalus tutvuda, kuidas tuleviku­tehnoloogiad võimaldavad puidu abil inimeste keskkonnajälge vähendada.
Eile Kärdla kultuurimaja ees avatud ratastel rändnäitus kirjeldab Eesti võimalikku tulevikku, mis tugineb keskkonnasõbralikul biomajandusel. Hiidlastel on võimalus seda külastada täna kella 18ni. Teekonda alustas näituse­buss 10. augustil Paides Arvamusfestivalil ja lõpetab 14. oktoobril Tallinnas pikema peatusega.
Näitus toob välja puidu arengu verstapostid minevikust ja tänapäevast. Külastaja saab uurida, milliseid võimalusi pakub puit kui tulevikumaterjal looduskeskkonnale ja inimesele.
TTÜ puidutehnoloogia labori juhataja Jaan Kersi sõnul on puiduga võimalik asendada fossiilseid materjale ning säästa keskkonda. Puidust saab tema sõnul teha peaaegu kõike, mida praegu tehakse taastumatutest loodus­varadest: valmistada riideid, kütust, pakendeid, maju ja autosid.
“Inimkonnale piisab ühest planeedist, kui kasutame oma ressursse targalt ja taastuva loodusvarana on puidul maailmas tohutu potentsiaal,” ütles Kers.
Tema sõnul bioressurssidest siiski ei piisa, et asendada transpordis kasutatavaid kütuseid ja lahendada energeetikaprobleeme. “Jätku­suutlike energeetikalahenduste osakaalu tuleb järjepidevalt suurendada nii töötlevas tööstuses, transpordis, elamuehituses ning avalike hoonete- ja kodumaja­pidamistepoolses tarbimises,” märkis Kers. Ta lisas, et tuleviku bio­majanduses võidavad need, kes säilitavad ja suurendavad oma süsiniku­varusid mullas, kasvavas metsas ja puidupõhistes toodetes.
Haridus- ja teadusministri Mailis Repsi sõnul on oluline õpetada laps loodust ja ümbritsevat elu tundma. “Loodust usaldav laps julgeb ringi liikuda, katsetada, küsida ja eksida. Kui laps on saanud tunda rõõmu looduse üle, siis suhtub sellesse ka säästvalt. Kindlasti sobib näitus igas vanuses vaatajale ja aitab sellele eesmärgile kaasa,” ütles minister ja lisas: “Puiduga seotud erialad on õppeasutustes muutumas üha populaarsemaks, mida toetab valdkonna üha kasvav potentsiaal.”
Näitus on kõigile huvilistele tasuta.

Veel lugemist:

Küsitlus

Statistika järgi on Eestis 1000 elaniku kohta alkoholi ostmise võimalusi kõige rohkem Hiiumaal. Kuidas te sellesse suhtute?

Uudised

Ministeeriumi järelevalve tõi Hiiumaa Vabakooli tegevuses välja hulga puudusi ning juhtis tähelepanu õpilaste prognoosi mittetäitumisele. Ettekirjutuste täitmatajätmine võib kooli uuest tegevusloast ilma jätta. Haridus-...

Galerii

Laupäeval tulid lauljad ja linnarahvas kokku tähistamaks tütarlastekoori ja poistekoori sünnipäeva.