Connect with us

Uudised

Rändnäitus puidu tulevikust

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Rändnäitusel “Bioajastu – puidust tulevik” on veel täna võimalus tutvuda, kuidas tuleviku­tehnoloogiad võimaldavad puidu abil inimeste keskkonnajälge vähendada.
Eile Kärdla kultuurimaja ees avatud ratastel rändnäitus kirjeldab Eesti võimalikku tulevikku, mis tugineb keskkonnasõbralikul biomajandusel. Hiidlastel on võimalus seda külastada täna kella 18ni. Teekonda alustas näituse­buss 10. augustil Paides Arvamusfestivalil ja lõpetab 14. oktoobril Tallinnas pikema peatusega.
Näitus toob välja puidu arengu verstapostid minevikust ja tänapäevast. Külastaja saab uurida, milliseid võimalusi pakub puit kui tulevikumaterjal looduskeskkonnale ja inimesele.
TTÜ puidutehnoloogia labori juhataja Jaan Kersi sõnul on puiduga võimalik asendada fossiilseid materjale ning säästa keskkonda. Puidust saab tema sõnul teha peaaegu kõike, mida praegu tehakse taastumatutest loodus­varadest: valmistada riideid, kütust, pakendeid, maju ja autosid.
“Inimkonnale piisab ühest planeedist, kui kasutame oma ressursse targalt ja taastuva loodusvarana on puidul maailmas tohutu potentsiaal,” ütles Kers.
Tema sõnul bioressurssidest siiski ei piisa, et asendada transpordis kasutatavaid kütuseid ja lahendada energeetikaprobleeme. “Jätku­suutlike energeetikalahenduste osakaalu tuleb järjepidevalt suurendada nii töötlevas tööstuses, transpordis, elamuehituses ning avalike hoonete- ja kodumaja­pidamistepoolses tarbimises,” märkis Kers. Ta lisas, et tuleviku bio­majanduses võidavad need, kes säilitavad ja suurendavad oma süsiniku­varusid mullas, kasvavas metsas ja puidupõhistes toodetes.
Haridus- ja teadusministri Mailis Repsi sõnul on oluline õpetada laps loodust ja ümbritsevat elu tundma. “Loodust usaldav laps julgeb ringi liikuda, katsetada, küsida ja eksida. Kui laps on saanud tunda rõõmu looduse üle, siis suhtub sellesse ka säästvalt. Kindlasti sobib näitus igas vanuses vaatajale ja aitab sellele eesmärgile kaasa,” ütles minister ja lisas: “Puiduga seotud erialad on õppeasutustes muutumas üha populaarsemaks, mida toetab valdkonna üha kasvav potentsiaal.”
Näitus on kõigile huvilistele tasuta.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...